Wada działki umożliwia rozwiązanie dzierżawy

autor: Leszek Jaworski17.06.2018, 08:00
działka

W opisywanej sprawie wada ujawniła się po kilku miesiącach.źródło: ShutterStock

Umowa na dzierżawę gruntu została zawarta na 30 lat. Po kilku miesiącach od jej podpisania z sąsiedniej działki zaczęły przedostawać się nieprzyjemne toksyczne zapachy. Czy mogę rozwiązać dzierżawę natychmiast, bez wypowiedzenia?

Możliwość wypowiedzenia umowy dzierżawy bez wypowiedzenia przewiduje art. 664 par. 2 k.c. Dotyczy on umów najmu, ale na mocy art. 694 k.c. jest stosowany również odpowiednio do umów dzierżawy. Zgodnie z tym przepisem „jeżeli w chwili wydania najemcy rzecz miała wady, które uniemożliwiają przewidziane w umowie używanie rzeczy, albo jeżeli wady takie powstały później, a wynajmujący mimo otrzymanego zawiadomienia nie usunął ich w czasie odpowiednim, albo jeżeli wady usunąć się nie dadzą, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia”. Ponadto wskazać należy, że stosownie do art. 664 par. 3 k.c. uprawnienie do niezwłocznego wypowiedzenia nie przysługuje, jeżeli w chwili zawarcia umowy najemca wiedział o wadach.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane