statystyki

Zaproponujemy dalsze zmiany w przepisach, które mogą wpłynąć na efektywność egzekucji

autor: Piotr Szymaniak30.05.2018, 07:36; Aktualizacja: 30.05.2018, 08:55
Rafał Fronczek

Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczejźródło: Materiały Prasowe

- Przed nami również prace nad wieloma rozporządzeniami wykonawczymi do nowych ustaw, przygotowanie się do wejścia w życie nowych regulacji na różnych polach, a następnie realizacja ich przepisów przejściowych – jak przekształcenie własnościowe spółki, która ma dla nas strategiczne znaczenie, ponieważ dostarcza oprogramowanie do obsługi wszystkich kancelarii komorniczych w kraju - mówi w rozmowie z DGP Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Podczas poniedziałkowego zjazdu kolejny raz został pan wybrany na prezesa Krajowej Rady Komorniczej. Poprzednia kadencja upłynęła pod znakiem stałego gaszenia pożarów związanych z ogromnym kryzysem wizerunkowym, niekorzystnymi interpretacjami przepisów dotyczących obłożenia VAT-em opłat komorniczych czy pracami nad wielką reformą. Jakie najważniejsze wyzwania stoją przed samorządem w najbliższej, króciutkiej – ze względu na wchodzące w życie regulacje – kadencji?

Bez wątpienia największy niepokój środowiska budzi obecnie kwestia podatku od towarów i usług od wynagrodzenia prowizyjnego, która w istocie zaważy na tym, czy komornicy będą mieli możliwość normalnego funkcjonowania. Dlatego jak najszybciej trzeba ten problem rozwiązać.

Przed nami również prace nad wieloma rozporządzeniami wykonawczymi do nowych ustaw, przygotowanie się do wejścia w życie nowych regulacji na różnych polach, a następnie realizacja ich przepisów przejściowych – jak przekształcenie własnościowe spółki, która ma dla nas strategiczne znaczenie, ponieważ dostarcza oprogramowanie do obsługi wszystkich kancelarii komorniczych w kraju (chodzi o należącą do KRK spółkę Currenda – przyp. red.). Po wejściu w życie ustaw będziemy bacznie monitorować funkcjonowanie kancelarii komorniczych po to, żeby odpowiednio szybko reagować stosownymi postulatami legislacyjnymi na przewidywane przez nas problemy. Będziemy chcieli też zaproponować dalsze zmiany w przepisach dotyczących postępowania egzekucyjnego, które mogą wpłynąć na efektywność egzekucji sądowej.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • Wiesław (2018-05-31 09:36) Zgłoś naruszenie 126

  Niech oni już lepiej nic nie proponują. Bo to się skończy gorzej niż jest

  Odpowiedz
 • Julian(2018-06-01 17:09) Zgłoś naruszenie 1110

  Gorzej niż teraz być nie może. Komornikom do pięt nie dorastasz intelektualnie. Może Tobie się podoba, że rzesza nieuczciwych ludzi zostało zwolnionych z obowiązku oddawania należności. Dla mnie jest to złodziejstwo w którym bierze udział Państwo i nic więcej. Ja chcę żeby dłużnicy zawsze oddawali swoje długi nawet jak mają najniższe pensje. Lepiej posłuchać komorników którzy znają problem niż Ciebie, dłużników oszustów i nieudaczników i innych geniuszy z sądów i ministerstwa. Może wszyscy przestaniemy płacić podatki i inne należności. Przecież to będzie ok według Ciebie. Komornicy za słabo proponowali i teraz będą musieli działać w oparciu o gniot ustawodawczy...stworzonyprzez takich geniuszy jak Pan

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • okon(2018-06-03 16:25) Zgłoś naruszenie 57

  Niech wyją na zbity pysk i na bruk tych pasibrzuchow Skończyło się dojenie teraz będziecie skomlec jak psy tfuuu upadajcie tego zycze

  Odpowiedz
 • jeszcze w zawodzie(2018-06-05 07:53) Zgłoś naruszenie 53

  Z całą wzajemnością. To Wy, bezczelni dłużnicy o mentalności Kalego, jesteście rakiem toczącym ten kraj. A teraz jeszcze się tworzy wam parasol ochronny poprzez kasowanie wielu porządnych i uczciwych ludzi, którzy poświęcili najlepsze swoje lata na udowodnienie, że wyrok w tym kraju to coś więcej niż kartka papieru. Ale spokojnie, poczekamy parę lat; zobaczymy czy tutaj będzie taki raj, jak się okaże, że wyrokami można tutaj najwyżej tapetować ściany, nie ma żadnego bezpieczeństwa obrotu, długów się nie egzekwuje, a zobowiązań nie wykonuje.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • jeszcze w zawodzie(2018-06-06 07:23) Zgłoś naruszenie 41

  Do Agent: ja pracowałem w sześciu kancelariach komorniczych, od kilku lat prowadzę własną i nie wiem, co to jest "czarny kolor". Co to w ogóle jest za zwrot i czego dowodzi? Nie baw się w półsłówka, napisz po prostu w czym jest rzecz. A jeśli mowa o uczciwości, to powiem tylko tyle: Komornicy mają swoje przywary, są wśród nich też czarne owce, ale na tle innych zawodów prawniczych naprawdę wyróżniają się pozytywnie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane