Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych to jeden z kandydatów do zdobycia nagrody w piątej edycji konkursu na najlepsze praktyki w zakresie ochrony danych osobowych stosowane przez podmioty administracji publicznej w krajach, które podpisały Konwencję Rady Europy z 28 stycznia 1981 r. o ochronie osób w związku z automatycznym przetwarzaniem danych osobowych ogłoszonym przez Agencję Ochrony Danych Osobowych Regionu Madryt.

W związku z tym 4 lutego 2009 r. wizytę w Biurze GIODO złoży ekipa telewizji hiszpańskiej.

Jej dziennikarze przygotują materiał informacyjny, który zostanie zaprezentowany 18 lutego 2009 r. podczas europejskiego seminarium dotyczącego najlepszych praktyk w zakresie ochrony danych osobowych, które odbędzie się w Madrycie.

Seminarium to będzie okazją do prezentacji 17 projektów dobrych praktyk, spośród których wyłoniony zostanie laureat konkursu.

GIODO zgłosił do konkursu uruchomioną 22 października 2008 r. platformę edukacyjno–informacyjną „eduGIODO” mającą na celu upowszechnianie tematyki ochrony danych osobowych.

Platforma umożliwia m.in. korzystanie z trzech kursów e-learningowych z zakresu:
- praw osób, których dane dotyczą,
- ogólnych zasad przetwarzania danych,
- obowiązków administratorów danych.


Platforma eduGIODO jest adresowana zarówno do osób fizycznych, jak i instytucji przetwarzających dane osobowe. Ma przybliżyć zagadnienia z tej problematyki oraz pomóc w stosowaniu przepisów o ochronie danych osobowych. Jest dostępna pod adresem edugiodo.giodo.gov.pl, a jej wdrożenie zostało zrealizowane przy wsparciu środków z Unii Europejskiej.