statystyki

Prezesa nie należy utożsamiać z firmą

autor: Szymon Cydzik27.03.2018, 19:00
Wypowiedź prezesa miała charakter prywatny, a browar, jako odrębny podmiot, nie musi utożsamiać się z tymi opiniami

Wypowiedź prezesa miała charakter prywatny, a browar, jako odrębny podmiot, nie musi utożsamiać się z tymi opiniamiźródło: ShutterStock

Bojkot piwa był bezprawny, ale organizatorzy za to nie zapłacą – uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie. Skończy się na publicznych przeprosinach.

Sprawa zaczęła się we wrześniu 2014 r., kiedy jedna z warszawskich klubokawiarni oświadczyła, że zrywa współpracę ze znanym browarem. Ponadto zorganizowała akcję publicznego wylewania zapasów piwa tej marki (kto chciał, mógł zamiast wylewać wypić). Do akcji przyłączyło się później kilka innych lokali gastronomicznych, nie tylko w stolicy. Poświęcony bojkotowi fanpage ma obecnie 20 tys. polubień.

Akcja ta była protestem przeciwko wypowiedzi prezesa browaru (obecnie posła na Sejm RP), która zdaniem organizatorów obrażała mniejszości seksualne. Producent i dystrybutor piwa wnieśli pozew przeciwko prowadzącej klubokawiarnię fundacji, domagając się zapłaty 100 tys. zł na cel społeczny oraz publicznych przeprosin na Facebooku.

W wyroku z 21 marca 2016 r. (sygn. akt XX GC 1186/14) Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że bojkot naruszał przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 153, poz. 1503). Jej art. 15 ust. 1 pkt. 2 uznaje bowiem za taki czyn utrudnianie dostępu do rynku poprzez „nakłanianie osób trzecich do odmowy sprzedaży innym przedsiębiorcom albo niedokonywania zakupu towarów lub usług od innych przedsiębiorców”.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane