W sobotę odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie plenarne Krajowej Rady Sądownictwa. Ma to związek z upublicznieniem listy kandydatów do KRS - powiedział PAP wiceprzewodniczący Rady sędzia Jan Kremer.

Jak poinformował w piątek rzecznik prasowy KRS Waldemar Żurek, przewodnicząca Rady Małgorzata Gersdorf zwołała na sobotę nadzwyczajne posiedzenie plenarne KRS, po którym ma odbyć się konferencja prasowa.

Jan Kremer podkreślił, że w sobotę Rada zamierza podsumować swoją działalność. Jak zaznaczył, "posiedzenie KRS zostało zwołane w związku z tym, że marszałek Sejmu upublicznił listę kandydatów do KRS, którą przekazuje do sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka". Dodał, że komisja wyznaczyła na poniedziałek posiedzenie, co oznacza, że we wtorek na posiedzeniu Sejmu zostanie wybrany nowy skład KRS.

Informację o zaplanowaniu na poniedziałek posiedzenie komisji sprawiedliwości, która zajmie się wyborem członków do Krajowej Rady Sądownictwa wskazanych przez kluby parlamentarne zapowiedział w piątek wiceszef komisji Andrzej Matusiewicz (PiS).

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka poinformował PAP, że kluby PiS i Kukiz’15 wskazały swoich kandydatów do KRS, pozostałe nie skorzystały z prawa do wskazania kandydatów. Teraz kandydaturami zajmie się sejmowa komisja sprawiedliwości.

Kandydaci wskazani przez PiS to: Dariusz Drajewicz, Jarosław Dudzicz, Teresa Kurcyusz-Furmanik, Ewa Łąpińska, Leszek Mazur, Maciej Nawacki, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Rafał Puchalski i Paweł K. Styrna. Kukiz’15 wskazał: Grzegorza Furmankiewicza, Marka Jaskulskiego, Joannę Kołodziej-Michałowicz, Zbigniewa Łupinę, Jędrzeja Kondka i Macieja A. Miterę.

W zeszłym tygodniu CIS podało pełną listę 18 kandydatów do KRS. Są to: Dariusz Drajewicz, Jarosław Dudzicz, Grzegorz Furmankiewicz, Marek Jaskulski, Joanna Kołodziej-Michałowicz, Jędrzej Kondek, Teresa Kurcyusz-Furmanik, Ewa Łąpińska, Zbigniew Stanisław Łupina, Leszek Mazur, Maciej Andrzej Mitera, Maciej Nawacki, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Robert Pelewicz, Rafał Puchalski, Paweł Kazimierz Styrna, Mariusz Witkowski oraz Mariusz Lewiński.

Po upublicznieniu wszystkich nazwisk kandydatów, marszałek Sejmu zwrócił się do klubów parlamentarnych o wskazanie wybranych kandydatów; termin upłynął w czwartek.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o KRS podmiotami uprawnionymi do zgłoszenia propozycji kandydatów do KRS są grupy 25 sędziów oraz grupy co najmniej dwóch tysięcy obywateli. Kandydaci są wskazywani spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, administracyjnych i wojskowych.

Termin zgłaszania kandydatów na członków KRS upłynął pod koniec stycznia; do Sejmu wpłynęło 18 zgłoszeń. Jak poinformował wcześniej PAP Andrzej Grzegrzółka, lista osób popierających kandydata (sędziów, obywateli) to "załączniki do zgłoszenia, które zgodnie z art. 11c ustawy o KRS nie są podawane do publicznej wiadomości".

Sejm ma wybierać członków KRS co do zasady większością trzech piątych głosów, głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5, głosowano by na tą samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

W styczniu Krajowa Rada Sądownictwa zaapelowała do sędziów, by nie zgadzali się kandydować w wyborach nowych członków KRS. Według Rady, żaden sędzia nie powinien wziąć udziału w tych wyborach, aby "dochować wierności ślubowaniu sędziowskiemu.