O przesłaniu wniosku Donaldowi Tuskowi, który formalnie powołuje szefa więziennictwa, poinformowała PAP w czwartek Katarzyna Szeska, rzeczniczka Prokuratora Generalnego. Zarazem oświadczyła, że nie ma jeszcze decyzji ministra co do nowego prokuratora krajowego (w zeszłym tygodniu zdymisjonowany został Marek Staszak).

Nasiłowski zastąpiłby zdymisjonowanego w zeszłym tygodniu przez premiera gen. Jacka Pomiankiewicza, który stracił funkcję razem z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ćwiąkalskim, wiceministrem Marianem Cichoszem i dyrektorem więzienia w Płocku, gdzie samobójstwo popełnił Robert Pazik, skazany na dożywocie morderca Krzysztofa Olewnika.

Nie wiadomo, kiedy może nastąpić nominacja

Do kwietnia 2008 r. Nasiłowski był zastępcą dyrektora generalnego Służby Więziennej. Na stanowisko to awansował w 2006 r., za rządów PiS. Wtedy także prezydent Lech Kaczyński nominował go na stopień generalski. Wcześniej Nasiłowski był m.in. wicedyrektorem więzienia w Siedlcach, a w latach 1999-2002 pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie zajmował się między innymi karami alternatywnymi.

Jako wiceszef więziennictwa Nasiłowski nadzorował między innymi wprowadzanie elektronicznego systemu monitoringu skazanych, który ma działać od przyszłego roku.

Nie wiadomo, kiedy może nastąpić nominacja. Premier Tusk przebywa w Davos na światowym forum ekonomicznym.