Ochrona danych osobowych. Nadchodzą nowe przepisy o prywatności

autor: Sławomir Wikariak13.02.2018, 07:45; Aktualizacja: 13.02.2018, 09:17
dane osobowe-personalne

Nowością jest przepis umożliwiający prezesowi UODO podawanie w wątpliwość decyzji Komisji Europejskiej uznającej kraje spoza UE za takie, do których można bezpiecznie eksportować dane osobowe.źródło: ShutterStock

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych ma być jednak wybierany tak jak dzisiaj GIODO, a nie wskazywany przez premiera. Ministerstwo Cyfryzacji uwzględniło uwagi wysuwane podczas konsultacji.

Ustawa o ochronie danych osobowych jest bez wątpienia jednym z najważniejszych aktów prawnych, jakie muszą zostać uchwalone w tym roku. Choć unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych 2016/679 (RODO) będzie obowiązywało wprost, to jednocześnie pozostawia ono wiele kwestii do uregulowania przepisom krajowym. Jedną z nich jest wybór prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który zastąpi generalnego inspektora ochrony danych osobowych.

Początkowo miał on być wybierany przez Sejm, ale na wniosek premiera. Wzbudziło to protesty podczas konsultacji społecznych. Zarówno organizacje pozarządowe, jak i sam GIODO wskazywali, że ten sposób wyboru prezesa UODO nie gwarantuje mu pełnej niezależności. Owszem, formalnie byłby wybierany przez Sejm, ale de facto wskazywałby go premier. Posłowie jedynie zatwierdzaliby jego decyzję, co przy większości sejmowej byłoby formalnością. W najnowszej wersji projektu resort cyfryzacji proponuje zachowanie obecnej formuły, w jakiej wybierany jest GIODO. Prezes UODO ma więc być powoływany przez Sejm, za zgodą Senatu.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane