statystyki

Horror w domu opieki wyreżyserowany. TVN musi przeprosić

autor: Patryk Słowik12.02.2018, 07:21; Aktualizacja: 12.02.2018, 07:44
Niekorzystny dla TVN wyrok wydał Sąd Najwyższy.

Niekorzystny dla TVN wyrok wydał Sąd Najwyższy.źródło: ShutterStock

Dziennikarze nie mogą oprzeć reportażu jedynie na bezrefleksyjnie przyjętych materiałach otrzymanych z jednego źródła, na dodatek skonfliktowanego z bohaterem programu. Stwierdził tak w piątek Sąd Najwyższy. W efekcie TVN będzie musiał przeprosić w programie „Uwaga” właścicielkę domu opieki przedstawionego jako umieralnia.

Na początku 2013 r. do dziennikarki TVN odezwała się osoba, która poinformowała o nieprawidłowościach w jednym ze stołecznych domów opieki. Mówiła, że budynki są niedostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Dziennikarze nawiązali kontakt ze źródłem. To w pewnym momencie przekazało, że w placówce dzieją się o wiele gorsze rzeczy. Zaproponowało, że je nakręci ukrytą kamerą.

Źródłem okazało się małżeństwo: były pracownik domu opieki, który został z niego zwolniony za agresywne zachowanie, oraz pielęgniarka dalej w nim pracująca. To właśnie ona nakręciła film. Widać na nim było schorowanych ludzi przykutych do kaloryfera czy osoby leżące na samym prześcieradle na łazienkowych kafelkach.

Reporterka „Uwagi” po zapoznaniu się z nagraniem poszła do domu opieki, długo rozmawiała z właścicielką. Zwiedzała placówkę, mogła porozmawiać z pacjentami. Ich opinie były różne, ale żaden z nich nie potwierdził tak nieludzkiego traktowania.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Bert(2018-02-12 19:36) Zgłoś naruszenie 254

  Jeśli chodzi o TVN, to pewien stopień wiarygodności wykazuje prognoza pogody. Reszta to shit

  Odpowiedz
 • jak zawsze(2018-02-13 08:46) Zgłoś naruszenie 111

  TVN... i wszystko jasne

  Odpowiedz
 • dde(2018-02-13 13:48) Zgłoś naruszenie 41

  matolstwo jest wszędzie w tvn-enie tyż jak widać są dziennikarze i matolstwo.Nie pierwszy i nie ostatni to taki przypadek.

  Odpowiedz
 • prawnik(2018-02-13 08:32) Zgłoś naruszenie 35

  O ile dobrze zrozumiałem, ten dom opieki w ogóle nie miał prawa działać. Bo nie spełniał wymogów architektoniczno-budowlanych. To mi przywodzi na myśl rowerzystę, który wjechał na autostradę, po której nie miał prawa się poruszać. A potem pozwał kierowcę, który go potrącił, o odszkodowanie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane