Nie dość, że nie ufamy sobie nawzajem, to jeszcze mniej ufamy sądom. I konia z rzędem temu, który będzie potrafił to zmienić

autor: Mira Suchodolska07.01.2018, 08:45
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Nie dość, że nie za bardzo ufamy sobie nawzajem, to jeszcze mniej ufamy naszemu wymiarowi sprawiedliwości. I konia z rzędem temu, który będzie potrafił to zmienić.źródło: ShutterStock

Z każdym rokiem konserwujemy XIX-wieczny świat sądownictwa wzorowanego od strony administracyjnej na sądach byłych zaborców. Tracimy szansę na to, aby nasze sądownictwo było najnowocześniejsze, a co za tym idzie, najszybsze, najtańsze i popełniające najmniej błędów

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (26)

  • emeryt(2018-01-07 10:20) Zgłoś naruszenie 125

    Panie i Panowie Sędziowie ! a od czego jest Konstytucja RP . Pustak to nie cegła . Prezydent wskazał z jakiego aktu prawnego orzekać , aby państwo było państwem prawa!!!. Prawnicze instytucje międzynarodowe i polskie również. Orzekajcie na podstawie Ustawy Zasadniczej, nie bójcie się............

    Odpowiedz
  • hans(2018-01-07 10:58) Zgłoś naruszenie 182

    To myślenie, to jak rodem z socjalizmu. W sprawach karnych 80% ludzi wychodzi niezadowolonych, bo są skazywani więc zawsze napiszą na Sąd źle. W sprawach cywilnych (gospodarczych) przegrywa 50%, takie są reguły. Ktoś wygrywa, ktoś przegrywa. I kto się wydziera najwięcej ? Wiadomo, że niezadowolony. Jeśli zliczymy głosy tych ludzi, to zawsze wyjdzie, że sądy źle pracują. Ludzie! Sąd jest od tego aby osądzić. Z zasady nie będzie przez wielu lubianych, bo wytknie im karygodne zachowanie, napiętnuje, skaże surowo, zasądzi niekorzystnie itd itd. Od tego właśnie jest Sąd. Taka jest rola Sądu.

    Odpowiedz
  • s.Magda W.(2018-01-07 11:00) Zgłoś naruszenie 231

    Wiara Pana Politowskiego w technologię informatyczną, która rozwiąże wszystkie problemy, jest jedną z utopii XXI wieku. Nakazanie sędziom wklepywania czynności w sprawie do systemów informatycznych, czyli wykonywanie czynności technicznych, to marnotrawienie ich czasu kosztem czynności judykacyjnych. Autor nie będąc prawnikiem ma małą wiedzę na temat funkcjonowania procesów sądowych, a chciałby je zmieniać. Twierdzi, że decyzje wpadkowe w jednej sprawie cywilnej (C lub Ns) takie jak zwolnienie od kosztów sądowych czy też ustanowienie pełnomocnika z urzędu rejestrowane są jako odrębne sprawy (C lub Ns), co jest nonsensem. Proponuję zapoznanie się z instrukcją sądową . Jako socjolog natomiast pomija doświadczenia historyczne Polaków ( negatywne niestety), które skutkowały niskim szacunkiem do państwa i niskim szacunkiem do prawa, co przekłada się na ilość i jakość ( rozstrzygalność) sporów sądowych.Tu proponuję autorowi lekturę książek jego kolegi po fachu dra hab.Jana Sowy. I na końcu jedno zastrzeżenie: ten niski szacunek do państwa i niski etos prawa dotyczy całego społeczeństwa, nie wyłączając sędziów.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • sprawiedliwość??????(2018-01-07 13:10) Zgłoś naruszenie 247

    Jak można ufać sądom??????Np. w Sadzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia III Wydział Cywilny w tej samej sprawie,tylko dotyczących innych okresów o zapłatę, zapadły dwa róże wyroki.Jeden sędzia oddalił pozew a drugi sędzia wydał wyrok skazujący.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • emeryt prawnik(2018-01-07 18:50) Zgłoś naruszenie 62

    Do Pani Uli .....!!! To chyba Pani jest z PIS-u ,bo taka podejrzliwa ? Ja jestem prawnikiem , realistą i jest mu droga zasada trójpodziału władzy. A Pani życzę sprawy sądowej w nowej rzeczywistości prawnej, i aby miała Pani za przeciwnika polityka z PIS-u!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • realista(2018-01-07 19:48) Zgłoś naruszenie 42

    powiem szczerze, że już dość mam słuchania tych wyklepanych dyrdymałów od osób,które znają sądownictwo tylko z pisania doktoratów, czy oglądania tv i jeszcze ta ich wiara w informatyzację jako remedium na przyspieszenie postępowań,tymczasem protokół elektroniczny i sprzęt do nagrywania nie dość, ze nie przyspieszył post. to tylko je wydłużył.

    Odpowiedz
  • i(2018-01-08 06:33) Zgłoś naruszenie 11

    nigdzie w zadnych urzędach ,niema sprawiedliwosci bez znajomosci

    Odpowiedz
  • Przestrzegam Prawo spadkowe -lobby prawnicze a Wy (2018-01-08 06:51) Zgłoś naruszenie 31

    Szanowni Państwo wyobraźcie sobie ,że być może w ostatnim czasie po narobieniu poważnych długów nie mających pokrycia w majątku – zmarł Wasz krewny. Najbliżsi I stopnia -zstępni i wstępni aby nie zostać obciążeni tym długiem przez wierzycieli lub firmy skupujące długi nawet przeterminowane ,--muszą się udać (w obecnym stanie prawnym) do notariuszy lub / i do sądów Właściwych dla miejsca spadkodawcy i w określonym czasie odrzucić spadek. Muszą to zrobić także Ich dzieci oraz dzieci dzieci (prz pomocy kuratorów dla nieletnich- przed Sądami rodzinnymi)

    Odpowiedz
  • Przestrzegam- Prawo Spadkowe a lobby prawnicze(2018-01-08 06:55) Zgłoś naruszenie 301

    Szanowni Państwo wyobraźcie sobie teoretycznie ,że być może w ostatnim czasie po narobieniu poważnych długów nie mających pokrycia w majątku – zmarł Wasz krewny. Najbliżsi I stopnia -zstępni i wstępni aby nie zostać obciążeni tym długiem przez wierzycieli lub firmy skupujące długi nawet przeterminowane ,--muszą się udać (w obecnym stanie prawnym) do notariuszy lub / i do sądów Właściwych dla miejsca spadkodawcy i w określonym czasie odrzucić spadek. Muszą to zrobić także Ich dzieci oraz dzieci dzieci (prz pomocy kuratorów dla nieletnich- przed Sądami rodzinnymi)

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • r(2018-01-08 07:45) Zgłoś naruszenie 10

    Sąd nie funkcjonuje w próżni. Cały system wymaga zmiany. W pierwszej kolejności należy przestać forsować rozwiązania sądowe. Obecnie są one najbardziej opłacalną formą usług prawnych, więc trudno się dziwić, że adwokaci lub radcy wola taki rodzaj spraw niż negocjacje poza sądem. Aby sąd stał się mniej elitarny i kasowny państwo powinno uchylić przepisy o przymusach adwokacko-radcowksich oraz reglamentacji dostępu do bycia pełnomocnikiem procesowym. To wymaga również aby prawnicy nie aplikowali tylko się specjalizowani po studiach.

    Odpowiedz