Czuma: będę pracował nad szerszym dostępem do zawodów prawniczych

23.01.2009, 14:40; Aktualizacja: 25.01.2009, 10:26

Jeszcze przed prezydencką nominacją na ministra sprawiedliwości Andrzej Czuma (PO) zapowiedział, że będzie pracował nad szerszym dostępem do zawodów prawniczych dla absolwentów studiów wyższych.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (236)

  • mlody czlowiek(2009-03-04 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    oby wam sie udalo koledzy prawnicy trzymam mocno kciuki!moze wreszcie ruszy umysly mlodych lekarzy i tez zaczna domagac sie swojego!zeby LEP mial ,,ludzka twarz,,apel do pani minister Kopacz moze wreszcie zapozna sie Pani z trescia zadan do LEPmoze wreszcie beda sensowne pytania faktycznie sprawdzajace wiedze mlodych lekarzy!to skandal zeby po latach ciezkiej nauki prawa i medycyny czlowiek byl bez pracy bo zadecydowal o tym jakis idiotyczny egzamin! pozdrawiam wszystkich absolwentow prawa i medycyny!

    Odpowiedz
  • WYBIERZCIE: ALBO MONOPOL, ALBO REGLAMENTACJA(2009-02-04 10:02) Zgłoś naruszenie 00

    w żadnym europejskim państwie (POZA POLSKĄ) żadna korporacja nie posiada łącznie:
    1. monopolu na swoje usługi
    2. prawa wyłącznej reglamentacji do przyznawania uprawnień zawodowych

    Dlatego w Polsce mamy 300 tysięcy magistrów prawa, a tylko 6 tysięcy prawników może wykonywać zawód (adwokaci) bez ograniczeń.

    Odpowiedz
  • wuju(2009-01-25 18:41) Zgłoś naruszenie 00

    do 88, a kogo obchodzi Twoje zdanie na mój temat, zdanie wydane na podstawie anonimowych postów, wuju to jeden z nicków internetowych i wuju jest chamem, występuje sobie też pod innymi nickami i każdy ma swoją osobowość\, więc więcej dystansu, zafajdany doradco od siedmiu boleści...

    Odpowiedz
  • Psika(2009-01-31 20:17) Zgłoś naruszenie 00

    Nieprawda, będzie super i cudownie. Jak będzie więcej prawników, to społeczeństwo będzie korzystać z ich usług - TO PROSTE! Teraz się boi korzystać, ale jak przyjdą młodzi, zdolni, waleczni, nieskorumpowani i jednocześnie bardzo tani (oni się brzydzą kasy) prawnicy z FairPlay, to wszystko się zmieni. To prospołeczni przedsiębiorcy, którzy walczą, aby ceny ich własnych usług nie były zbyt wysokie. WIWAT FAIR PLAY, WIWAT DORADCY, WIWAT PIS!

    Odpowiedz
  • majka(2009-01-31 12:15) Zgłoś naruszenie 00

    ale tak przecież będzie ! Ci, którzy tak dopominają się o wolny rynek i pieją o ludziach nie mogących skorzystać z pomocy prawnej żyją chyba w innej - alternatywnej rzeczywistości. W Polsce ogrom ludzi żyje sobie spokojnie i nie ma potrzeby kontaktów z prawnikiem przez cały swój żywot ( może z wyłączeniem notariuszy-tam pewnie każdy choć raz w życiu zajrzy). Sądzicie, że jak będzie was więcej, to i klientów przybędzie ? Wolne żarty. Ma natomiast rację xxx mówiąc, że jak widać tłok na rynku to powinno reagować państwo i ograniczać liczbę miejsc na studiach - państwowych płaconych z budżetu, bo na prywatne jak ktoś chce iść i marnować cash jego sprawa.

    Odpowiedz
  • wujek_dobra_rada(2009-01-25 17:08) Zgłoś naruszenie 00

    Do wuju
    Jak odłoży pieniądze ze zmywaka, to ostatnią rzeczą, którą bym mu radził to zrobić aplikację. Jeszcze zostanie mecenasem o twoim poziomie kultury osobistej i nadęcia. To już lepiej niech zachowa maniery ze zmywaka.

    Odpowiedz
  • logos(2009-01-25 12:30) Zgłoś naruszenie 00

    Skoro jesteście tacy świetni, to czemu obawiacie się egzaminów państwowych. Przecież to dla takich geniuszy jak wy, betka. To skąd ten wrzask, że egzamin ma być państwowy. Nie wrzeszczycie, że ma być tudniejszy, albo jeszcze trudniejszy, albo wręcz absurdalnie trudny, tylko wrzeszczycie, że jest państwowy.

    Odpowiedz
  • xxx(2009-01-31 11:34) Zgłoś naruszenie 00

    Panie hejko, pewne Pańskie argumenty można zaakceptować, ale zna Pan pewnie obowiązującą w większości państw Unii zasadę numerus clausus, która odnosi się do takich zawodów jak np. lekarze, czy prawnicy. Jeżeli na rynku robi się tłok, to państwo interweniuje i przykręca kurek z miejscami na studiach. TAK JEST I NIKT NIE RZUCA GROMÓW, ZE KORUPCJA I KORPORACJONIZM!!! Można oczywiście zapytać się, czy jest to sprawiedliwe, że pewna grupa młodych i zdolnych ludzi, która kilkanaście lat wcześniej mogłaby wykonywać dany zawód w innym momencie z uwagi na przepełnienie rynku (przyczyny od nich niezależnej!!!) będzie pozbawiona szansy na zaistnienie w zawodzie. Państwo jednak ma cel społeczny na względzie, żeby ludzie nie inwestowali potężnych pieniędzy w zdobycie umiejętności, których nie wykorzystają, bo to też koszty społeczne. Dlatego z tym wolnym rynkiem nie macie monopolu na prawdę. Oczywistym jest, że ktoś zawsze odpadnie, ale nie może być tak, że odpadać będzie 90% młodych i zdolnych!

    Odpowiedz
  • zigi(2009-02-03 08:27) Zgłoś naruszenie 00

    xxx mnie wyprzedził

    Odpowiedz
  • ./(2009-02-03 08:24) Zgłoś naruszenie 00

    Czuma to nieodpowiedni człowiek na MS. Na niczym się nie zna, a na jakiekolwiek pytania o plan działania odpowiada że "będzie się temu przyglądał". Podejrzewam Go o najgorsze i to nie z powodu złych chęci tylko niewiedzy, ale jak już wiadomo z historii brak kompetencji i nadgorliwość to mieszanka wybuchowa.
    Tylko kto to wszystko potem posprząta ? I jak długo to będzie trwało ...

    Odpowiedz
  • sobiepan(2009-02-02 15:20) Zgłoś naruszenie 00

    a kto uwierzy pisowi? wolę poświęcić czas moim klientom niż dawać się bujać. Kary śmierci za prowadzenie praktyki nie wprowadzą a ludzie i tak do mnie przyjdą bo mają zaufanie.

    Odpowiedz
  • egon(2009-01-30 07:59) Zgłoś naruszenie 00

    Do Max
    A od kiedy to adwokaci tak się upominają do doliczenie radców prawnych? Ponadto należy się przyjrzeć ilu adwokatów jest w wieku więcej niż emerytalnym. Ilu radców to mecenasi, którzy zostali korporantami awansem z prawników zakładowych. Ilu spolegliwych komunistom prokuratorów i sędziów uciekło do tzw. "wolnych zawodów". Jak prawda to cała.

    Odpowiedz
  • proste(2009-02-03 11:06) Zgłoś naruszenie 00

    Do 225
    Wtedy, gdy wpis będzie zależał od uczciwego egzaminu PAŃSTWOWEGO. Czyli robionego przez organ, któremu nie zależy na tym, czy zdasz czy też nie zdasz tego egzaminu.
    Jeżeli wszyscy zdadzą, to wszyscy powinni miec prawo wykonywania zawodu.

    Odpowiedz
  • Pytanie(2009-02-03 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    LUDZIE
    KIEDY UZNAMY, ŻE DOSTĘP DO ZAWODÓW PRAWNICZYCH JEST ODPOWIEDNI ?
    CZY KIEDY JUŻ WSZYSCY CHĘTNI ZOSTANĄ WPISANI NA LISTY ?

    Odpowiedz
  • xxx(2009-01-25 12:46) Zgłoś naruszenie 00

    Każdy wie, że prawnik bez aplikacji to poprostu leń śmierdzący, który z trudem skończył studia i mu się uczyć nie chciało, siedzi teraz w jakimś urzędzie i podpisuje kwitki marząc o pieniądzach mecenasa, a tu na rękę 1600 netto, aż go skręca jak widzi kolegę meca ze stuiów parkującego merolka. Odwrócę to co napisał dupos w poście 73, skoro jesteście tacy świetni to czemu nie zdajecie na aplikację

    Odpowiedz
  • Mati(2009-02-03 10:55) Zgłoś naruszenie 00

    Kto z osób należących do samorządów prawniczych uczestniczy (albo lobbuje)w pracach nad szerszym otwarciem do zawodu ?
    Mi do głowy przychodzi tylko Kalisz i Grabarczyk

    Odpowiedz
  • apl. radcowski(2009-02-03 11:32) Zgłoś naruszenie 00

    do 229

    A to błąd

    Odpowiedz
  • Adwokat in spe(2009-02-02 14:43) Zgłoś naruszenie 00

    Prosta zasada: wygrają najzdolniejsi, najlepiej wykształceni. A więc ci, którzy podołali intelektualnie z aplikacją, studiami podyplomowymi, doktoratami...

    Reszta będzie dla nich pracować. Zobaczcie, co macie w CV. Ono wskazuje waszą przyszłośc...

    Odpowiedz
  • TOSTER(2009-02-02 14:39) Zgłoś naruszenie 00

    PRAWNIKÓW WIĘCEJ, WIĘCEJ, WIĘCEJ, WIĘCEJ ... BĘDZIE TANIEJ, TANIEJ, TANIEJ TANIEJ ... . I WSZYSTKIE FERPLEJE BENDOM SZCZENŚLIWE, ŻE POMOC PRAWNOM TANIO DAJOM! HURRA PIS

    Odpowiedz
  • LA(2009-01-29 15:25) Zgłoś naruszenie 00

    Niezależnie od tego, kto będzie egzaminował, i tak będziecie twierdzić, że egzamin jest organizowany przez konkurencję. A to dlatego, że pytania muszą układać prawnicy, dla których kolejni chętni zawsze mogą być uznani za konkurencję. Konkurencja zaczyna się już na studiach, bo egzaminy także układają prawnicy.
    Przestańcie więc siebie ośmieszać. Walczycie z korporacjami tworząc nową – SDP. Powód jest oczywisty dla każdego. Za wysokie progi, choć już tak nisko ustawione. Może trzeba zmienić zawód, zanim kogoś skrzywdzicie?

    Odpowiedz