Czuma: będę pracował nad szerszym dostępem do zawodów prawniczych

23.01.2009, 14:40; Aktualizacja: 25.01.2009, 10:26

Jeszcze przed prezydencką nominacją na ministra sprawiedliwości Andrzej Czuma (PO) zapowiedział, że będzie pracował nad szerszym dostępem do zawodów prawniczych dla absolwentów studiów wyższych.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (236)

  • andrzej z(2009-01-23 15:27) Zgłoś naruszenie 00

    no to doradcy prawni do boju:)

    Odpowiedz
  • qubec(2009-01-23 15:27) Zgłoś naruszenie 00

    "Świeże spojrzenie może być podstawą do zreformowania przestarzałych złomów organizacyjno-prawniczych"ciekawe kogo ma na myśli? adwokatów czy radców prawnych a może notariuszy?

    Odpowiedz
  • As(2009-01-23 15:39) Zgłoś naruszenie 00

    Zapewne tak samo jak PO. Komorowski w milczeniu i bez słowa wyjasnienia wyrzucił spod obrad Sejmu projekt nowelizacji ustawy korporacyjnej. Dziś miało być głosowanie nad poprawkami senatu i skierowanie prezydentowi do podpisu i lobby adwokackie oraz radcowskie poczuło, że jestr naprawdę gorąco i przeforsowali (nie mam pojęcia jakimi sposobami) u marszałka ciche zdjęcie tego punktu.
    Obradowano nad punktami porządku obrad nr. 1,2,3,4,5...20,21,23,24,25,26,27. Pominięto w tejemnicy tylko pkt 22:

    Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o adwokaturze, ustawy o radcach prawnych oraz ustawy - Prawo o notariacie (druki nr 1575 i ) - 3-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i kół *

    posłowie wyjechali do domów.

    Odpowiedz
  • d.(2009-01-23 15:39) Zgłoś naruszenie 00

    Łoo matko. Co jeden to lepszy

    Odpowiedz
  • Nadzieja(2009-01-23 15:42) Zgłoś naruszenie 00

    Wreszcie Ktos spoza korporacji i ukladow prawniczych.Moze chociaz w malym stopniu zrobi cos dobrego dla tego kraju i cos sie zmieni w wymiarze sprawiedliwosci i w dostepie do zawodow prawniczych.Dotychczasowi profesorkowie z kregow korporacyjnych zabezpieczali tylko interesy swoich kolesiow prawnikow.Cos pozytecznego probowali w tym zakresie zrobic Pan Ziobro a wczesniej niesmialo Pan Kaczynski. No ale coz, chyba porywali sie z motyka na ksiezyc.Nie zdawali sobie chyba sprawy,ze betonu motyka sie nie skruszy, a i spoleczenstwo jeszcze do zmian nie dojralo.

    Odpowiedz
  • po apl. sąd.(2009-01-23 15:49) Zgłoś naruszenie 00

    do d... z takim sejmem. głosowanie w sprawie poprawek senatu do nowelizacji ustaw o adw., radcach pr. i notariacie odłożone bez terminu. nawet na nastepnym posiedzeniu sejmu tego nie ma. Platforma śmierdzi!!!

    Odpowiedz
  • KLD(2009-01-23 15:54) Zgłoś naruszenie 00

    Do 3: człowieku, porządek obrad zawsze ulega mniejszym i większym zmianom.

    Odpowiedz
  • Marek(2009-01-23 16:03) Zgłoś naruszenie 00

    Buhaha. Dostęp do zawodów prawniczych stworzony przez PO? Chyba nie wierzycie, że to możliwe. Wszystko jest grą pod publiczkę, dopóki nie zaczyna nabierać realnych kształtów.

    Zrobiono Was w konia na 34 Posiedzeniu Sejmu jak mało kiedy. Marszałek z PO schował na ostatnim etapie procedowania bez słowa wyjaśnienia do szuflady ustawę, na podstawie której w ciagu najbliższych tygodni, po niewątpliwym podpisaniu jej przez Prezydenta, rzesza młodych ludzi otrzymałaby prawo do wykonywania zawodu prawniczego lub przystąpienia do egzaminu.

    Przypominam, że wg ustawy do 31 maja Minister musiał podać termin egzaminu zawodowego. Teraz praktycznie nie ma już szans, aby dotrzymać tego terminu w 2009 roku i znowu młodzi prawnicy nie otrzymają szansy na wykonywanie zawodu.

    Cytuję słowa pracownika Kancelarii Sejmu, z którym rozmawiałem w tej sprawie - "to jest wyłączne dominium Pana Marszałka".

    Odpowiedz
  • sds(2009-01-23 16:23) Zgłoś naruszenie 00

    <<Dostęp do zawodów prawniczych stworzony przez PO? Chyba nie wierzycie, że to możliwe. Wszystko jest grą pod publiczkę, dopóki nie zaczyna nabierać realnych kształtów.

    Zrobiono Was w konia na 34 Posiedzeniu Sejmu jak mało kiedy. Marszałek z PO schował na ostatnim etapie procedowania bez słowa wyjaśnienia do szuflady ustawę, na podstawie której w ciagu najbliższych tygodni, po niewątpliwym podpisaniu jej przez Prezydenta, rzesza młodych ludzi otrzymałaby prawo do wykonywania zawodu prawniczego lub przystąpienia do egzaminu.

    Przypominam, że wg ustawy do 31 maja Minister musiał podać termin egzaminu zawodowego. Teraz praktycznie nie ma już szans, aby dotrzymać tego terminu w 2009 roku i znowu młodzi prawnicy nie otrzymają szansy na wykonywanie zawodu.

    Cytuję słowa pracownika Kancelarii Sejmu, z którym rozmawiałem w tej sprawie - "to jest wyłączne dominium Pana Marszałka".>>


    Ale numer. Możesz to nam głębiej wyjaśnić. Dobrze żeby wszyscy znali fakty, bo domniemania obalane są już...

    Odpowiedz
  • Frodo(2009-01-23 16:24) Zgłoś naruszenie 00

    Adwokat na 300 ludzi w USA?.
    Trochę przesadził z tą statystyką.
    A z tym otwarciem. Prawnicy lepiej niech tak nie krzyczą za otwieraniem zawodu, bo się okaże, że potrzeba ich 1/5 z tego, co się obecnie kształci.
    Lepiej zdać trudny egzamin i mieć z tego chleb niż dostęp dla wszystkich i zarobki na poziomie sprzedawcy w "biedronce".
    Będzie toga, prestiż i nędza, a potem płacz, że tyle pary w gwizdek.

    Odpowiedz
  • Ania(2009-01-23 16:30) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo.brawo,wreszcie na nowo pojawiło się światełko w tunelu.
    Czekamy na zmiany,którymi w dostępie do zawodów prawniczych i ich otwarciem powinien kierować rozsądek obywatelski a nie skorupa koorporacji.
    Wszyscy jesteśmy Polakami ,to nasza ojczyzna ,wybrańcy narodu za komuny
    ustalili sobie przywileje ale mam nadzieje ,że nie na wieczność.Będzie ciężko
    ale człowiek z twardym charakterem może łamać nawet skały.Koorporacje
    nie przeszkadzajcie ,my Was szanujemy i Wy uszanujcie nasze prawa.
    Oby nas nie zawiedziono w obiecankach.Już coć podobnego przeżyliśmy.

    Odpowiedz
  • aa(2009-01-23 19:47) Zgłoś naruszenie 00

    Piszmy listy naciskajmy !!! Nie przepuśćmy !!

    Odpowiedz
  • ????(2009-01-23 19:51) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego nagle zniknęły stąd wszystkie negatywne komentarze na temat sprawy zmiany ustawy o adwokaturze?

    Odpowiedz
  • jolek(2009-01-23 20:08) Zgłoś naruszenie 00

    Do 13 własnie przeglądalem ten wątek bo mnie zaciekawił. Klikam posty od 30 - 40 i coś się psuje ze stroną ! Nie mogłem ich obejrzeć !! Cenzura ?? Nie wiem co więc tam było ale mogły być albo bardzo agresywne posty albo wogóle ta sprawa jest nieprawdą i GP usuwa to ;/ Nie wiem ale sam bardzo sie zdziwilem ze nie moglem przejrzec nastpenych postów. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • ????(2009-01-23 20:12) Zgłoś naruszenie 00

    Przed chwilą było tu 20 postów więcej - wszystkie bardzo krytyczne w stosunku do sprawy nagłego zniknięcia noweli ustawy o adwokaturze z sejmowego porządku obrad, ale żaden z tych postów nie naruszał regulaminu forum. Dlaczego one zniknęły?

    Odpowiedz
  • zdenerwowany(2009-01-23 20:21) Zgłoś naruszenie 00

    Czuma chce otwarcia zawodów prawniczych, to niech przyspieszy pracę Sejmu nad poprawkami Senatu. Liczyłem, że dzisiaj to uchwalą i marcu będę mógł złożyć wniosek o wpis na listę radców prawnych. Mam nadzieję, że nie zrezygnują z tej ustawy dlatego, że Czuma ma inne pomysły i teraz będą pracować miesiącami nad nimi, a nie nad tym, co już mogło wchodzić w życie.

    Odpowiedz
  • jan(2009-01-23 20:36) Zgłoś naruszenie 00

    Komrowski do dymisji! Gdzie jest ustawa o adwokaturze? co to za przekręt?

    Odpowiedz
  • anna(2009-01-23 21:04) Zgłoś naruszenie 00

    PO na tym straci, dlaczego blokują oni przyjęcie ustawy o adwokatach?

    Odpowiedz
  • jp2(2009-01-23 21:12) Zgłoś naruszenie 00

    Usuwając dziś z porządku obrad głosowanie nad nowelizacja prawa o adwokaturze politycy z PO wyraźnie pokazali swój pogląd na możliwość szerszego otwarcia dostępu do zawodów prawniczych. Wynika z tego wyraźnie, że w/w propozycje zmian to tylko gra na zwłokę. Widać jak potężne wpływy w sejmie posiada korporacyjna kasta. A zdymisjonowany minister Ćwiąkalski już ogłasza, że wraca w szeregi adwokatury. TO ZWYKŁE DRAŃSTWO!!!

    Odpowiedz
  • BO TO JEST HANDEL(2009-01-23 21:17) Zgłoś naruszenie 00

    Głosujące dzisiaj kluby musiały tak postąpić i nie dość że zagłosowały za Szkołą to jeszcze pominięto nowelizację ustawy o adw. Przecież wczoraj i dziś było bardzo dużo argumentów p-ko ustawie o szkole a posłowie byli jakby w ogóle nie zainteresowani, zdeterminowani tylko do tego aby przycisnąć guzik i odrzucić weto.. a przecież był czas na refleksję i poseł mógł się zastanowić, a widać że już dawno wszystko było przesądzone. Natomiast rano marszałek nie podał w ogóle nic o pkt. porządku dziennego pt. zm.ust.o adw. Wszystko było jak sądzę zaplanowane.

    Odpowiedz