Czuma: będę pracował nad szerszym dostępem do zawodów prawniczych

23.01.2009, 14:40; Aktualizacja: 25.01.2009, 10:26

Jeszcze przed prezydencką nominacją na ministra sprawiedliwości Andrzej Czuma (PO) zapowiedział, że będzie pracował nad szerszym dostępem do zawodów prawniczych dla absolwentów studiów wyższych.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (236)

  • mlody czlowiek(2009-03-04 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    oby wam sie udalo koledzy prawnicy trzymam mocno kciuki!moze wreszcie ruszy umysly mlodych lekarzy i tez zaczna domagac sie swojego!zeby LEP mial ,,ludzka twarz,,apel do pani minister Kopacz moze wreszcie zapozna sie Pani z trescia zadan do LEPmoze wreszcie beda sensowne pytania faktycznie sprawdzajace wiedze mlodych lekarzy!to skandal zeby po latach ciezkiej nauki prawa i medycyny czlowiek byl bez pracy bo zadecydowal o tym jakis idiotyczny egzamin! pozdrawiam wszystkich absolwentow prawa i medycyny!

    Odpowiedz
  • farmer(2009-02-26 12:58) Zgłoś naruszenie 00

    panie czuma czy pan wie jak w polsce jest trudno zrobić jakiekolwiek zmiany przykład polski związek łowiecki dalej się ciągnie ten kom twór ze szkodo dla rolników a społeczeństwu się wciska kit że zazdroszczą nam inni takiego prawa paranoja

    Odpowiedz
  • Asystent(2009-02-20 21:54) Zgłoś naruszenie 00

    I co z głosowaniem?

    Odpowiedz
  • jac(2009-02-20 19:39) Zgłoś naruszenie 00

    wyglada na to, ze się udalo ;-) Tylko teraz - Panie Prezydencie, prosimy...

    Odpowiedz
  • jjj(2009-02-20 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    rozpatrzyli w końcu ten punkt ?

    Odpowiedz
  • po sądówce(2009-02-20 06:30) Zgłoś naruszenie 00

    to co, wygląda na to żeśmy się wreszcie doczekali

    Odpowiedz
  • student(2009-02-13 19:10) Zgłoś naruszenie 00

    Dziękuję ministrze za słuszne poglądy i trzymam kciuki.

    Odpowiedz
  • zainteresowany(2009-02-12 21:16) Zgłoś naruszenie 00

    PORZĄDEK DZIENNY
    36. POSIEDZENIA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
    w dniach 18, 19 i 20 lutego 2009 r.
    (środa-piątek)

    Początek obrad w dniu 18 lutego 2009 r. o godz. 9.00.
    #

    Sprawozdanie Komisji Gospodarki oraz Komisji Infrastruktury o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo energetyczne (druki nr 1374, 1374-A i 1618)
    - sprawozdawca poseł Andrzej Czerwiński.
    Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o adwokaturze, ustawy o radcach prawnych oraz ustawy - Prawo o notariacie (druki nr 1575 i 1581)
    - sprawozdawca poseł Robert Węgrzyn.
    to tak jakby kogoś interesowało...

    Odpowiedz
  • ja(2009-02-08 10:44) Zgłoś naruszenie 00

    No i co z tą ustawą antymonopolową? Ciągle nic się nie ruszyło w temacie?

    Odpowiedz
  • Pan Nieszczególny(2009-02-05 14:22) Zgłoś naruszenie 00

    Jam tesz bym do Ciebie pszyszed, jeno podaj jakiś namiar.

    Albowiem powiadam wam, isz prendzej wielblond pszejdzie pszez ucho igielne nisz korporant wejdzie do krulestwa niebieskiego

    Mudlmy siem

    Odpowiedz
  • Doradca Prawny(2009-02-05 10:21) Zgłoś naruszenie 00

    Joe - ja podobnie - jeno że od 1,5 roku z powodzeniem prowadzę taki bizness - a adwokaci i radcowie sami do mnie przychodzą po prośbie i z propozycja - to ja ci dam 40 % wynagrodzenia ... wiec mam Was korporanci w głębokim poważaniu ...

    Odpowiedz
  • Joe(2009-02-04 12:27) Zgłoś naruszenie 00

    Ja już dałem sobie spokój z tymi aplikacjami. Kolejne 50 m-cy podlewania paprotek w kancelarii, składki, sratki, płatne egzaminy, brak pewności, że w efekcie dostaniesz się na listę, a teraz kolejny cudowny pomysł, który umożliwi zostanie sędzią za 20 lat.
    Ja po nieudanym zeszłorocznym egzaminie, od razu otworzyłem Biuro Doradztwa Prawnego (porady, windykacja, factoring i takie tam). Wiedzę merytoryczną mam, na brak klientów nie narzekam, kasa się zgadza (choć jestem tańszy od typowych kancelarii), a w sądzie jeszcze nie przegrałem sprawy.
    Tak więc co bardziej przedsiebiorczym polecam tę drogę, bo z tego co widzę, to wizytówką "adwokat", czy "radca" będzie można się pochwalić kiedy słonica przez ucho igielne przejdzie.

    Odpowiedz
  • xxx(2009-02-04 11:11) Zgłoś naruszenie 00

    Korporacje winny ulec naporowi materii i otworzyć się całkowicie. Skoro szeregi prawników zasilić ma 300 tys. absolwentów, to 90% magistrów prawa idzie od razu na bruk. Z tą różnicą, że zrobi to wolny rynek, a nie korporacja. I zamknie buzie wszystkim utopijnym krzykaczom!

    Odpowiedz
  • KORPORACJE: SKOŃCZCIE Z HIPOKRYZJĄ!(2009-02-04 10:03) Zgłoś naruszenie 00

    .

    Odpowiedz
  • WYBIERZCIE: ALBO MONOPOL, ALBO REGLAMENTACJA(2009-02-04 10:02) Zgłoś naruszenie 00

    w żadnym europejskim państwie (POZA POLSKĄ) żadna korporacja nie posiada łącznie:
    1. monopolu na swoje usługi
    2. prawa wyłącznej reglamentacji do przyznawania uprawnień zawodowych

    Dlatego w Polsce mamy 300 tysięcy magistrów prawa, a tylko 6 tysięcy prawników może wykonywać zawód (adwokaci) bez ograniczeń.

    Odpowiedz
  • DOSTĘP DO KORPORACJI JEST SPRAWĄ PAŃSTWOWĄ(2009-02-04 09:58) Zgłoś naruszenie 00

    skoro korporacje reglamentują dostęp do zawodu, który ma monopol na swoje usługi:

    DOSTĘP DO KORPORACJI JEST SPRAWĄ PAŃSTWOWĄ, a nie samorządową jak chciałyby korporacje.

    Odpowiedz
  • REGLAMENTACJA DOSTĘPU DO ZAWODU(2009-02-04 09:57) Zgłoś naruszenie 00

    korporacje na zasadzie uznaniowości decydują o prawie do wykonywania zawodu.
    Zawodu, który ma monopol na swoje usługi.

    Odpowiedz
  • MONOPOL NA USŁUGI(2009-02-04 09:56) Zgłoś naruszenie 00

    korporacje mają monopol na swoje usługi.

    Odpowiedz
  • czysta fizyka(2009-02-04 00:01) Zgłoś naruszenie 00

    bo to pamiątka starych czasów i ludzie zostają na lodzie. A z każdym rokiem sytuacja nie staje się lepsza. Więc pora coś zrobić, wytyczyć im jakąś ścieżkę kariery, a nie czekać, aż wypączkują z siebie jakąś ekstremistyczną partię, który przyjdzie i sobie weźmie i nie będzie pytać.

    Odpowiedz
  • czysta fizyka(2009-02-03 23:49) Zgłoś naruszenie 00

    Każda akcja rodzi reakcję. Obecny stan jest spowodowany zamknięciem drogi zawodowej dla większości prawników. Od kilkunastu lat corocznie uczelnie opuszcza kilka tysięcy prawników. Uprawnienia zawodowe z różnych względów otrzymują tylko nieliczni. Reszta najczęściej nie ze swojej winy zostaje na lodzie. Liczba absolwentów rośnie z roku na rok. Nie ma też co liczyć na to, że studia te nie będą popularne. Zawsze to przecież jest jakiś prestiż. No i za parę lat będziemy mieć może kilkaset tysięcy prawników. I co z tymi ludźmi zrobić. Zwyzywać ich starym zwyczajem prezentowanym na forum od leni i nieuków i liczyć na to, że zdruzgotani tą opinią jakiegoś korporanta rzucą pomysł zostania prawnikiem i zajmą się handlem pietruszką? Dawniej każdy prawnik mógł zatrudnić się w zakładzie pracy i zostać radcą prawnym. To było dobre rozwiązanie, bo ściągało z rynku nadmiar prawników pozostawiając sprawy np. karne adwokatom. Ale teraz radcy to korporacja, przepisy zabraniają zatrudniania nie radców

    Odpowiedz