Andrzej Czuma może nie spełniać wymogów stawianych ministrowi sprawiedliwości

23.01.2009, 14:11; Aktualizacja: 23.01.2009, 15:53

Prawnicy spierają się, czy kandydatura Andrzeja Czumy na ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego, spełnia wymogi stawiane tej funkcji. Nie było dotąd sądowego rozstrzygnięcia na ten temat, ale w 2002 r. Sąd Najwyższy uznał, że Prokurator Generalny jako polityk nie jest stricte prokuratorem.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (31)

  • TW(2009-01-23 14:47) Zgłoś naruszenie 00

    A czy wielki prawnik i znawca prawa Z.Ziobro spełnił te kryteria ?
    Ja nie wiem.
    Wydaje mi się ze Pan Ziobro tez nie ma aplikacji a moze jest doktorem nauk prawnych ?

    Odpowiedz
  • mekat(2009-01-23 14:49) Zgłoś naruszenie 00

    Czuma jest prawnikiem i historykiem, działaczem opozycji antykomunistycznej i więźniem politycznym w PRL, a także działaczem polonijnym. Posłem PO jest od 2006 roku. - To ogromny honor i obowiązek być ministrem w rządzie niepodległej i demokratycznej RP - powiedział wczoraj Czuma. - Trzeba stanowczo doprowadzić do wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa oraz tego, żeby obywatele mieli państwo za swoje państwo, aby to była prawdziwie ich Rzeczpospolita - podkreślił.
    Powołanie Czumy było zaskakujące nawet dla posłów koalicji, bo spodziewano się, że nowym ministrem zostanie jakiś "znany prawnik". Ale jak wynika z nieoficjalnych informacji, kilka osób odmówiło Tuskowi przyjęcia teki ministerialnej. Dlatego premier postanowił głęboko sięgnąć do kadr PO. Co najwyżej wstrzemięźliwie nowego ministra ocenia opozycja. Zdaniem posła PiS Arkadiusza Mularczyka, nie jest to dobra kandydatura. - Pan Czuma nie ma ani przygotowania, ani wiedzy, żeby taką funkcję objąć.

    Odpowiedz
  • Ulryk(2009-01-23 14:49) Zgłoś naruszenie 00

    No już profesory rzuciły się na biednego magistra. I co z tego że skończył prawo 50 lat temu, a ostatnie 30 lat siedział w pomocy społecznej w USA ? Z twarzy wygląda na uczciwszego niż Ćwiąkała z Zollem razem wzięci.

    Odpowiedz
  • S-w(2009-01-23 14:54) Zgłoś naruszenie 00

    O co się spierają? A czy Ministrem Obrony Narodowej musi być generał?
    Przecież to stanowisko polityczne.

    Odpowiedz
  • jan(2009-01-23 14:57) Zgłoś naruszenie 00

    a ile lat temu skończyli prawo bracia Kaczyńscy? podobno sa fachowcami

    Odpowiedz
  • bjarne stefansson(2009-01-23 15:00) Zgłoś naruszenie 00

    Poradzi sobie. Byle tylko chciał słuchać tych, co się naprawdę znają na rzeczy, a nie jak Ziobro, który uważał, że pozjadał wszystkie rozumy, a zdecydowana większość jego pomysłów była bezsensowana albo niezgodna z Konstytucją.

    Odpowiedz
  • stan(2009-01-23 15:05) Zgłoś naruszenie 00

    Wbrew obiegowej opinni informuję, że Zbigniew Ziobro ma ukończoną aplikację prokuratorską.

    Odpowiedz
  • JKM(2009-01-23 15:14) Zgłoś naruszenie 00

    Kompletnie wydumany problem. Wielu dotychczasowych ministrów nie miało ukończonej żadnej aplikacji.

    Odpowiedz
  • Abro(2009-01-23 15:22) Zgłoś naruszenie 00

    Tu nie chodzi o ukończenie aplikacji, tylko o elementarną wiedzę prawniczą...

    Odpowiedz
  • przyszły MS(2009-01-23 15:37) Zgłoś naruszenie 00

    Ziobro miał ukończoną aplikację prokuratorską, Ćwiąkalski sądową i chyba adwokacją, Lech Kaczyński jest profesorem prawa.
    A pan Czuma zna wymiar sprawiedliwosci tylko dzieki temu, że przez pewien czas przebywał w ZK. Ukończył prawo 30 lat temu, przez ten czas wieeeele się działo. Moim zdaniem minister sprawiedliwości powienien mieć elementarną wiedzę prawniczą i znać realia wymiaru sprawiedliwości.
    A tak wogóle to co ten pan robił od 1989 roku do 2006 roku? Nigdzie nie ma na ten temat żadnych informacji?
    Jeśli urząd Ministra Sprawiedliwości ma być "nagrodą za zasługi" dla Polski to ja też na niego zasługuję - mój pradziedek zginął w obozie koncentracyjnym za działalność partyzancką, moja babacia i jej rodzeństwo ukrywali partyzantów a dziadek pracował na robotach przymusowych na rzecz III Rzeszy. Do tego ukończyłam apliikację. Jak nic się nadaję

    Odpowiedz
  • g(2009-01-23 15:38) Zgłoś naruszenie 00

    do - 9 zatem wprowadzmy egzamin wiedzy dla kandydatów na ministra sprawiedliwości.

    Odpowiedz
  • obywatel(2009-01-23 16:14) Zgłoś naruszenie 00

    ...to jest tak..znam takich,co kończyli wydział elektroniki 30 lat temu...a dzisiaj nie potrafią wymienić ani zarówki..ani bezpiecznika w prostym urządzeniu elektrycznym...obawiam sie,że z Panem A Czumą może być tak samo...bycie raz przewodniczącym komisji sejmowej..to trochę za mało...nie mówiąc o tym,że komisje sejmowe..to jakaś paranoja...

    Odpowiedz
  • rozdział(2009-01-23 16:18) Zgłoś naruszenie 00

    sprzeczne z konstytucją jest połączenie urzędów MS i PG - konstytucja wyrażnie oddzielnie wymienia oba urzędu - więc ustawa nie może je połączyć - i to powoduje dzisiejsze wątpliwości

    Odpowiedz
  • Helikopter(2009-01-23 16:23) Zgłoś naruszenie 00

    Całkowicie przyszły MS masz rację. Ziobro ukończył aplikacje prokuratorską a
    taki Ćwiąkalski nie sięga do pięt min. Ziobro. Ten chciał i wiele robił dla otwarcia zawodów prawniczych narażając się środowisku wzajemnej adoracji i chciał usprawnić prokuraturę. Oczywiście nie wszystko było doskonałe ale starał się z należytą starannością. Natomiast Ćwiąkalski tylko pilnował aby interesy korporacji nie były uszczknięte w żadnym zakresie. Kto tego nie widzi jest albo głupi albo ma interesy również ulokowane w tym środowisku wzajemnej adoracji. Zresztą Ziobro wbrew nagonce medialnej nadal cieszy się wielkim społecznym poparciem

    Odpowiedz
  • Klemens(2009-01-23 16:52) Zgłoś naruszenie 00

    Jacy prawnicy,taki spór.Czy zapomina się o orzeczeni SN,które brzmi:"Funkcję Prokuratora Generalnego sprawuje Minister Sprawiedliwości. Nie mają zatem zastosowania do niego przepisy regulujące wymagania, jakie musi spełniać osoba powołana na stanowisko prokuratora, tryb powołania na stanowisko prokuratora oraz tryb odwołania. Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny jako członek Rady Ministrów pełni funkcję polityczną, a zatem nie może go dotyczyć zakaz brania udziału w działalności politycznej oraz przynależności do partii politycznych".
    Rozdział funkcji prokuratora i ministra jest konieczny,co PO zapowiadała w kampanii wyborczej.

    Odpowiedz
  • zakulisowe gierki mec. Kalisza(2009-01-23 20:03) Zgłoś naruszenie 00

    źle będzie tylko wówczas gdy minister otoczy się cwaniakami-korporantami, bo właśnie oni grają nieczysto, nieuczciwie [jak np. dzisiejsze niedostarczenie Marszałkowi sejmu przez Przewodniczącego Komisji Sprawiedliwości - adwokata Kalisza niekorzystnych dla jego korporacji wyników obrad tej komisji nad ustawą zmieniającą ustawę o adwokaturze, sprawozdanie było przegłosowane, gotowe, "opóźnienie" prawdopodobnie ma na celu odwleczenie uchwalenia ustawy tak aby niemożliwe było w tym roku przeprowadzenie zgodnych z nią egzaminów].
    To zresztą typowe zachowanie, adwokaci i NRA od dawna uprawiają politykę kombinacji, zakulisowych, obłudnych gierek...byle wyszło na ich.

    Odpowiedz
  • zakulisowe gierki mec. Kalisza(2009-01-23 20:04) Zgłoś naruszenie 00

    oj nie powiedziałbym, tak będzie tylko wówczas gdy minister otoczy się cwaniakami-korporantami, bo właśnie oni grają nieczysto, czasem wręcz bezprawnie [jak np. dzisiejsze niedostarczenie Marszałkowi sejmu przez Przewodniczącego Komisji Sprawiedliwości - adwokata Kalisza niekorzystnych dla jego korporacji wyników obrad tej komisji nad ustawą zmieniającą ustawę o adwokaturze, sprawozdanie było przegłosowane, gotowe, "opóźnienie" prawdopodobnie ma na celu odwleczenie uchwalenia ustawy tak aby niemożliwe było w tym roku przeprowadzenie zgodnych z nią egzaminów] uprawiając politykę kombinacji, zakulisowych, obłudnych gierek...byle wyszło na ich.
    Większość osób z wewnątrz resortu chce zmian i nie ma żadnego interesu w "złych" reformach, przeciwnie, chce uzdrowienia wymiaru sprawiedliwości i w końcu normalnych, przejrzystych zasad nim rządzących.

    Przy okazji postępowanie i gierki mec. Kalisza uważam za niedopuszczalne. To chyba prawda że korporacje rządzą tym państwem.

    Odpowiedz
  • d.(2009-01-24 10:22) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego GP usuwa negatywne posty o nowym Ministrze Sprawiedliwości??? Wczoraj było tu o wiele więcej komentarzy

    Odpowiedz
  • obserwator(2009-01-24 12:34) Zgłoś naruszenie 00

    Kalisz broni korporacji adwokackiej.

    Odpowiedz
  • zdumiony(2009-01-24 15:03) Zgłoś naruszenie 00

    Z Kalisza to taki lewicowiec, jak ze mnie pilot F-16. Co on robi w partii, która chce choćby pozorować bycie lewicą???

    Odpowiedz