statystyki

Nie zawsze spółkę z o.o. może reprezentować zarząd

autor: KT19.12.2017, 19:00
praca, biuro, urzędnicy, biznes, spotkanie, zebranie

praca, biuro, urzędnicy, biznes, spotkanie, zebranieźródło: ShutterStock

Prowadzenie spraw spółki z o.o., a także jej reprezentowanie należą do kompetencji zarządu. Czy jednak w określonych przypadkach przepisy wymagają, żeby ograniczyć lub nawet pozbawić członków zarządu prawa do reprezentowania spółki?

Dr Marcin Borkowski radca prawny w GWW

Dr Marcin Borkowski radca prawny w GWW

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ustawowe ograniczenie prawa członków zarządów w zakresie reprezentacji spółki z o.o. wynika z art. 210 par. 1 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). Regulacja ta wprowadza generalny zakaz reprezentowania spółki przez zarząd, jeśli drugą stroną danej umowy lub powstałego sporu jest którykolwiek z członków zarządu. Wówczas spółkę z o.o. reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Dzięki temu unika się sytuacji, w której członek zarządu np. zawierałby umowę „z samym sobą”.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane