Lewica za odrzuceniem weta do ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury

21.01.2009, 12:48; Aktualizacja: 21.01.2009, 13:49

Klub Lewicy będzie głosował w Sejmie za odrzuceniem prezydenckiego weta do ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury - poinformował dziś przewodniczący klubu Wojciech Olejniczak.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (36)

  • Ygrek(2009-01-21 15:20) Zgłoś naruszenie 00

    Olejniczak jak zwykle dał ciała. Ale to u niego norma...

    Odpowiedz
  • Max(2009-01-21 13:41) Zgłoś naruszenie 00

    Model jest beznadziejny!!! Wszyscy wątpiący przekonają się o tym już przy pierwszym naborze. A sprawę asesorów można było uregulować w odrębnym projekcie. Ale przecież nie ma nic lepszego od wymuszenia, grożenia, straszenia itp itd...

    Odpowiedz
  • karol /To jeszcze czerwone wieprze kwicza ?(2009-01-21 14:09) Zgłoś naruszenie 00

    Patrzcie ten czerwony wieprzek kwiczy,a byli na zdechnieciu.Trzeba by dobic tych czerwonych wieprzy,to obrzydliwe w Polsce scierwo.

    Odpowiedz
  • Lilian(2009-01-21 14:12) Zgłoś naruszenie 00

    Nowy model aplikacji nie jest może idealny, ale nie zgodziłbym się, że jest zupełnie beznadziejny. Czy poprzedni model był taki dobry? Nie sądzę. Na aplikację sądową i prokuratorską przyjmowano za dużo ludzi, zdecydowana większość robiła aplikację w trybie pozaetatowym, a na końcu etaty asesorskie były tylko dla 10 % aplikantów. Reszta musiała szukać szczęścia gdzie indziej. Czy to był dobry model? Nie bardzo. Nie ma się co łudzić, że stanowiska sędziowskie zasilą gremialnie adwokaci i radcowie prawni, zwłaszcza w sądach rejonowych gdzie pracy jest b. dużo, a skoro tak to należało wymyślić koncepcję szkolenia ludzi do zawodu sędziego czy prokuratora. I ta ustawa w lepszy czy gorszy sposób, to już sprawa ocenna, problem ten reguluje. Uważam, że lepsza taka ustawa niż żadna, a weto prezydenta w istocie zmierzało do tego by nic nie było, bo przecież prace nad nową ustawą musiałyby trwać co najmniej 6 miesięcy, czyli w tym roku nic by już nie było.

    Odpowiedz
  • reformator(2009-01-21 13:59) Zgłoś naruszenie 00

    Podobni trwa jakiś protest sędziów? Czytałem dziś w Gazecie Mój Pies i Ja na 15 stronie...
    ps. Uczniowie w KSSiR powinni być skoszarowani a naukę powinno się przedłużyć do 10 lat, analogicznie do powołania do carskiej armii. Obowiązywać będzie celibat i pokuta w postaci zakłądani czapki z oślimi uszami co niedzielę (jako element hartujący przed podjęciem Misji). Na koniec egzamin przed Radą Adowokacką w pozycji klęczącej... i już można będzie wziąć udział w losowaniu posady SO na zasadzie pierwszy wolny. (Oczywiście na 5 letni okres próbny).

    Odpowiedz
  • d.(2009-01-21 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    pożyjemy, zobaczymy. Ale niczego dobrego nie wróżę
    Pewnie posypią się wnioski do TK, sędziowie nie dostaną podwyżek i będą dalej strajkować, będzie wstyd na całą UE gdy odmówią udziału w komisjach wyborczych
    A miało być tak pięknie

    Odpowiedz
  • d.(2009-01-21 13:57) Zgłoś naruszenie 00

    a jak przyszli sędziowie usłyszą jaki to my mamy burdel w sądownictwie to na pewno będą sie zabijali o miejsce w nowej szkole

    Odpowiedz
  • Lilian(2009-01-21 13:35) Zgłoś naruszenie 00

    Słusznie się stało. Lepsza ułomna ustawa niż żadna zwłaszcza, że pilnie należało uregulować sprawę nominacji dla asesorów, bo czas gonił. A co do samego modelu nowej aplikacji to wydaje mi się, że należy poczekać z kategorycznymi ocenami, bo może się okazać, że to wcale nie jest taki zły model.

    Odpowiedz
  • jan(2009-01-21 13:27) Zgłoś naruszenie 00

    do 1 a co w tej ustawie jest niekonstytucyjne?

    Odpowiedz
  • nemo(2009-01-21 14:30) Zgłoś naruszenie 00

    I znowu ten kundel olejniczak z tą watachą czerwonych ścierw

    Odpowiedz
  • MisiekGU(2009-01-21 13:30) Zgłoś naruszenie 00

    sędziowie nie dostaną żadnych podwyżek...bo w budżecie szykuje sie dziura na 20-30 mld zl...są pilniejsze potrzeby niz podwyżki dla grupy z którą nikt nie musi sie luczyc, ani rząd ani parlament...a ustawa o KSSiR to nieporozumienie nadające sie do kosza...czas to zweryfikuje...przekonacie sie niebawem...

    Odpowiedz
  • Red Sonia(2009-01-21 13:22) Zgłoś naruszenie 00

    Konstytucja nic nie mówi o przyszłych sędziach, a tylko o tym jak mają wyglądać sądy. A skoro konstytucyjna jest kontrola sędziego w formie nadzoru administracyjnego to bym bardziej możliwe jest ustalenie przez władzę wykonawczą zasad dotyczących przyszłych sędziów.

    Odpowiedz
  • Conan the Librarian(2009-01-21 13:02) Zgłoś naruszenie 00

    no i znowu wniosek do Trybunału.

    Odpowiedz
  • CB(2009-01-21 13:24) Zgłoś naruszenie 00

    Szczerze mówiąc, to ręce w dól opadają... nasi dzielni legislatorzy...

    Odpowiedz
  • kilokij(2009-01-21 13:24) Zgłoś naruszenie 00

    do 2 i co to ma do rzeczy, nie w tym problem.

    Odpowiedz
  • reformator(2009-01-21 14:02) Zgłoś naruszenie 00

    ... nie SO oczywiście...to po 60-ce

    Odpowiedz
  • Syxtus(2009-01-21 14:03) Zgłoś naruszenie 00

    do 11

    chyba chodzi Ci o losowanie posady SR a nie SO, SO to za wysokie progi:))


    a tak na marginesie, o której głosowanie nad ustawą???

    Odpowiedz
  • zenek(2009-01-21 14:25) Zgłoś naruszenie 00

    Na pewno przez kilka następnych lat będzie coraz gorzej w sądownictwie. Sędziowie mają już dość wmawia im, że super zarabiają za swoją ciężką psychicznie wyczerpującą pracę. Smutne jest tylko to, że nikt nie widzi tego, że taka sytuacja już była. Już mieliśmy czasy kryzysu w sadownictwie z powodu za małej liczby sędziów. Wychodzenie z tego kryzysu trwało kilka lat a zaczęło się kiedy znacznie zaczęto zwiększać obsadę sądów w tym sedziów. Teraz chcą zrobić dokładnie to samo. Ale czy się to opłaca w imię oszczędności - obawiam się , że nie. Bo teraz jest jeszcze jedne problem, którego wcześniej nie było - za niskie płace w sądownictwie a za duże wymagania dwóch wyższych władz.

    Odpowiedz
  • Sędzia(2009-01-21 21:53) Zgłoś naruszenie 00

    A ja chciałbym, żeby to wszystko sięgnęła dna. Wtedy od tego dna się odbijemy.

    Odpowiedz
  • HZ(2009-01-21 15:36) Zgłoś naruszenie 00

    Myszo 21.
    Katalog zadań tzw. Rechtspfleger'a określony jest w paragrafie 3 ustawy o referendarzach sądowych - RPflG (D. U. I 1969, 2065) i samych kosztów tam nie odnajduję. Poza rzucającym się w oczy zakresem nieporównywalnie szerszych kompetencji jest jedna podstawowa różnica - tam referendarz może robić wszystko co nie zostało wyłączone w stosunku do niego.
    I to jest prawdziwy sens tej instytucji, a nie partyzantka uskuteczniana u nas przez kilka ostatnich lat.

    Odpowiedz