Pierwsza partia karabinków Grot trafia w ręce żołnierzy - poinformował szef MON Antoni Macierewicz, który wziął udział w uroczystości przekazania pierwszych sztuk nowej broni żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej. Podkreślił wielkość zamówienia i polską konstrukcję broni.

- Pierwsza partia broni karabinu Grot przechodzi w ręce żołnierzy liniowych, w ręce żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej - mówił minister, przypominając, że nowy karabinek z czasem ma trafić także do Wojsk Specjalnych, a następnie do pozostałych wojsk operacyjnych.

Podkreślił, że to największe „od wielu dziesiątków lat" zamówienie złożone w radomskiej fabryce broni Łucznik - opiewa ono na ponad 53 tys. karabinków za ok. pół miliarda złotych, z czego tysiąc sztuk ma zostać dostarczonych przed końcem bieżącego roku. Minister dodał, że jest to broń "zaprojektowana i wytworzona od samego początku do końca w polskiej fabryce".

Pierwsze karabinki przedstawicielom WOT symbolicznie przekazali weterani AK płk Jerzy Majkowski ps. Czarny i mjr Zbigniew Matysiak ps. Kowboj.

- Wtedy, gdy wy walczyliście, broń była dla was czymś wymarzonym, musieliście ją zdobywać na wrogu, ciągle jej nie było, ciągle o niej marzyliście - zwrócił się szef MON do weteranów II wojny światowej.

- Dzisiaj są wspaniałe fabryki, są znakomici inżynierowie, są media, a jednak, aby ta broń mogła dotrzeć do polskich żołnierzy, trzeba było podejmować decyzje nadzwyczajne. Trudo jest to sobie wyobrazić, trudno to wręcz opisać - mówił Macierewicz. Zaznaczył, że jako minister musiał zmieniać zarządzenia, "musiał być przełamywany opór urzędników, opór lobby, ba - kampania dezinformacyjna, płynąca ze strony różnorodnych mediów".

Zapewnił, że "cały wysiłek MON, cały wysiłek polskiego przemysłu i polskiego rządu nakierowany jest na to, żeby polska armia była wyposażona w polski sprzęt".

- Jestem najgłębiej przekonany, że przyjdzie wreszcie taki czas, że polskie media będą sprzyjały polskiemu przemysłowi, będą wspierały przebudowę i wzmacnianie polskiej armii - dodał Macierewicz. Po uroczystości podszedł do dziennikarzy i dziękował "za przedstawianie tego, co w polskiej armii jest naprawdę dobre, i przełamywanie tych barier, które dotychczas uniemożliwiały polskiej armii być wyposażonym w najlepszą broń".

Prezes PGZ, do której należy Łucznik, Błażej Wojnicz zwracał uwagę na determinację kierownictwa MON, dzięki której nowy karabinek wchodzi na uzbrojenie, podkreślał też współpracę przemysłu z WAT.

Rzecznik Dowództwa WOT ppłk Marek Pietrzak porównując dotychczasowa broń z Grotem, powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że karabinek Beryl jako rozwinięcia KBK, który był modyfikacji karabinka Kałasznikowa, "to konstrukcja, której potencjał rozwojowy się wyczerpał".

- Żeby rozebrać do czyszczenia Beryla musimy zdemontować szynę Picatinny, do której montujemy przyrządy optyczne, latarki i inne dodatki.

To - jak dodał - po ponownym zmontowaniu wymaga przystrzelania broni i regulacji przyrządów celowniczych. - Grot jako karabinek modułowy nie wymaga zdejmowania przyrządów celowniczych przy rozbieraniu broni, są one montowane na jednym z modułów - zaznaczył Pietrzak.

Zwrócił uwagę, że Grot pozwala na montowanie kilu rodzajów luf, co m.in. ułatwia szkolenie. Dodał, że "dla tych, który używali Beryla i nauczyli się celować przez muszkę i szczerbinkę, trudnością będzie przestawienie się na celownik przezierny. W tych brygadach WOT, gdzie żołnierze zaczną od tej broni, i nie mają takich przyzwyczajeń, nie będzie to problemem". - Docelowo ta broń będzie zastępowała u nas karabinki Beryl, które będą przekazywane wojskom operacyjnym już pod koniec przyszłego roku - zapowiedział podpułkownik.

Umowę na dostawę karabinków Grot C 16 FB-M1 zawarto na początku września na kieleckich targach zbrojeniowych. Pierwsza partia ok. tysiąca karabinków ma trafić na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej jeszcze w tym roku, na przyszły są przewidziane dostawy ponad 10 tysięcy. Poza dostawą karabinków umowa przewiduje też szkolenia, e-learning i uwzględnianie przez producenta uwag wojska dotyczących pożądanych usprawnień i zmian.

Karabinek został opracowany w ramach programu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej. Jak podkreślał producent i wojsko, nie jest to kolejna wersja dotychczas używanej broni, lecz całkowicie nowa konstrukcja, opracowaną wspólnie przez Fabrykę Broni i Wojskową Akademię Techniczną.

Rodzina karabinków znanych dotychczas pod skrótem MSBS otrzymała wspólną nazwę Grot upamiętniającą gen. dyw. Stefana Roweckiego "Grota" - komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej i AK, jednego z twórców podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, żołnierza 1939 r., legionistę.

W połowie listopada Fabryka broni poinformowała, że zakończyły się państwowe badania kwalifikacyjne karabinka Grot i jego wyposażenia. Broń została poddana badaniom i zaaprobowana przez Inspektorat Uzbrojenia oraz Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia.