statystyki

Maleją szanse na wzmocnienie pozycji sygnalistów w ustawie o jawności

autor: Paulina Szewioła30.11.2017, 07:23; Aktualizacja: 30.11.2017, 08:44

Świadomie zdecydowaliśmy się na wąski zakres ochrony osób informujących o nieprawidłowościach, wiedząc o innych pracach, które prowadzi resort sprawiedliwości w tym zakresie – podkreślił podczas drugiej tury konsultacji społecznych Maciej Wąsik, zastępca ministra koordynatora ds. służb specjalnych. Zapytaliśmy o to MS. Odpowiedziało, że niezależnie pracują nad przepisami o sygnalistach.

Równolegle trwają przygotowania projektu ustawy o jawności życia publicznego, firmowanej przez ministra Mariusza Kamińskiego i jego zastępcę Macieja Wąsika. Wprowadzają one do porządku prawnego mechanizmy dotyczące m.in. ochrony sygnalistów. To ludzie zawiadamiający o niepokojących albo sprzecznych z prawem praktykach w firmach czy instytucjach, z którymi są związani.

Pierwotny projekt skrytykowało 21 organizacji pozarządowych i pracodawcy. Jego druga, poprawiona wersja również nie została oceniona najlepiej. Oczekiwań nie spełniły w szczególności regulacje dotyczące sygnalistów oraz ich ochrony.

– Stoimy na stanowisku, że projektowane przepisy nie odpowiadają międzynarodowym standardom ich ochrony, ustanowionym przez Radę Europy, ONZ, Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz takie międzynarodowe organizacje pozarządowe jak Transparency International czy The Whistleblowing International Network – mówi Grzegorz Makowski z Fundacji Batorego.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane