statystyki

Maleją szanse na wzmocnienie pozycji sygnalistów w ustawie o jawności

autor: Paulina Szewioła30.11.2017, 07:23; Aktualizacja: 30.11.2017, 08:44

Świadomie zdecydowaliśmy się na wąski zakres ochrony osób informujących o nieprawidłowościach, wiedząc o innych pracach, które prowadzi resort sprawiedliwości w tym zakresie – podkreślił podczas drugiej tury konsultacji społecznych Maciej Wąsik, zastępca ministra koordynatora ds. służb specjalnych. Zapytaliśmy o to MS. Odpowiedziało, że niezależnie pracują nad przepisami o sygnalistach.

Równolegle trwają przygotowania projektu ustawy o jawności życia publicznego, firmowanej przez ministra Mariusza Kamińskiego i jego zastępcę Macieja Wąsika. Wprowadzają one do porządku prawnego mechanizmy dotyczące m.in. ochrony sygnalistów. To ludzie zawiadamiający o niepokojących albo sprzecznych z prawem praktykach w firmach czy instytucjach, z którymi są związani.

Pierwotny projekt skrytykowało 21 organizacji pozarządowych i pracodawcy. Jego druga, poprawiona wersja również nie została oceniona najlepiej. Oczekiwań nie spełniły w szczególności regulacje dotyczące sygnalistów oraz ich ochrony.

– Stoimy na stanowisku, że projektowane przepisy nie odpowiadają międzynarodowym standardom ich ochrony, ustanowionym przez Radę Europy, ONZ, Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz takie międzynarodowe organizacje pozarządowe jak Transparency International czy The Whistleblowing International Network – mówi Grzegorz Makowski z Fundacji Batorego.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane