W czerwcu 2015 r. w Koszycach Małych doszło do awantury między interweniującymi policjantami a sędzią Sądu Okręgowego w Warszawie Andrzejem Sterkowiczem. Sprawą nie zajęła się ani Prokuratura Rejonowa w Limanowej, ani Rzecznik Dyscyplinarny KRS - czytamy w "Gazecie Polskiej".

"GP" dotarła do szczegółów postępowań ws. sędziego Sterkowicza. Pierwsze, z czerwca 2015 r. dotyczyło znieważenia policjantów na służbie. Sędzia miał być agresywny i wulgarny zarówno wobec funkcjonariuszy, jak i swojej byłej żony. Prokuratura w Limanowej odmówiła wówczas wszczęcia śledztwa z powodu "braku danych dostatecznie uzasadniających popełnienie przestępstwa", natomiast w związku ze znieważeniem przez sędziego byłej małżonki stwierdzono "brak interesu społecznego w objęciu ściganiem z urzędu czynu prywatno-skargowego".

Do prokuratury trafiły też inne zawiadomienia w związku z agresywnym zachowaniem sędziego wobec byłej żony i jej rodziny. Jak podaje "GP", w Sądzie Rodzinnym Kraków-Nowa Huta toczy się sprawa dotycząca ograniczenia władzy rodzicielskiej sędziego. Według ustaleń tygodnika, opinie biegłych dla Sterkowicza są "skrajnie niekorzystne". - Nie uzyskaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy o toczącym się postępowaniu są powiadomieni przełożeni sędziego Sterkowicza oraz KRS - czytamy w tygodniku.

Zgodnie z informacjami "GP", do KRS były wysyłane informacje dotyczące zachowań sędziego Sterkowicza. - Zapytaliśmy biuro prasowe KRS, czy w jego sprawie toczy się bądź toczą postępowania dyscyplinarne. Z odpowiedzi przesłanej nam przez biuro prasowe KRS wynika, że Rada nie prowadzi żadnego postępowania dyscyplinarnego dotyczącego agresywnego zachowania i podejrzenia złamania prawa przez Andrzeja Sterkowicza - informuje "GP".

Tygodnik wskazał, że kolejne zawiadomienia ws. podejrzenia przestępstwa przez sędziego wpłynęły do Prokuratury Rejonowej w Brzesku oraz w Nowym Targu. Ostatecznie śledztwem w sprawie sędziego Sterkowicza zajął się Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej, powołany decyzją ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry w 2016 r. Wydział ten zajmuje się sprawami karnymi, w które zamieszani są prokuratorzy i sędziowie.