statystyki

Abłażewicz: O sądzie, który nie zauważał człowieka

autor: Piotr Szymaniak25.10.2017, 07:41; Aktualizacja: 25.10.2017, 10:53
Mec. Dominik Abłażewicz kancelaria adwokacka Abłażewicz & Imieliński

Mec. Dominik Abłażewicz kancelaria adwokacka Abłażewicz & Imielińskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dominik Abłażewicz Sędzia nie zweryfikował, czy pan Tomasz skazany w Tczewie to ten sam pan Tomasz wcześniej skazany w Rybniku. I zarządził wykonanie zawieszonej kary

Skarb Państwa wypłaci 120 tys. zł mężczyźnie, który spędził prawie trzy miesiące w więzieniu przez pomyłkę. Jak to możliwe, że sąd nakazał odwieszenie zawieszonej kary na skutek przestępstwa popełnionego przez inną osobę?

To najdziwniejsza sprawa, która trafiła w moje ręce. Niestety prawdziwa i mogłaby się przytrafić każdemu. W grudniu 2012 r. mój klient został skazany przez Sąd Rejonowy Katowice-Wschód na rok i dwa miesiące pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na cztery lata. Następnie Sąd Rejonowy w Tczewie skazał innego Tomasza – o tym samym nazwisku. Jednak w przypadku tych mężczyzn jedyne, co się zgadzało, to imię i nazwisko. Pozostałe dane: imiona rodziców, data urodzenia czy numer PESEL, były różne. Informacja o wyroku skazującym została przekazana do Krajowego Rejestru Karnego. Z kolei KRK poinformował sąd w Rybniku, że doszło do skazania osoby, wobec której wcześniej orzeczono karę pozbawienia wolności w zawieszeniu. Sędzia, który otrzymał alert z KRK, nie zweryfikował, czy pan Tomasz skazany w Tczewie to ten sam Tomasz, który został skazany w Katowicach. Przyjął, że faktycznie doszło do popełnienia w okresie próby innego przestępstwa, i zarządził wykonanie zawieszonej kary.

Dlaczego pan Tomasz się nie odwołał?

Zarządzenie wykonania kary było wysłane na adres, pod którym już nie mieszkał. Nawet nie wiedział, że sąd podjął taką decyzję.

Kiedy dowiedział się, że będzie musiał iść do więzienia?


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane