statystyki

Bez znaczenia, jak zamawiający dowie się o wadach oferty

autor: Sławomir Wikariak12.10.2017, 07:42; Aktualizacja: 12.10.2017, 09:26
prawo

KIO uznała, że oferta podlegała odrzuceniu ze względu na rażąco niską cenęźródło: ShutterStock

Wyjaśnienia dotyczące rażąco niskiej ceny mogą ujawnić również niezgodność oferty ze specyfikacją. Zamawiający ma wówczas obowiązek odrzucić ofertę także z tego względu – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

W przetargu na całoroczne utrzymanie jednego z odcinków autostrady A4 doszło do nietypowej sytuacji. Wykonawca, od którego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zażądała wyjaśnień dotyczących podejrzanie niskiej ceny, tłumaczył się oszczędnościami będącymi pokłosiem zastosowania autorskich rozwiązań przy wykonaniu usługi. Z jego odpowiedzi jednoznacznie wynikało, że planuje przeprowadzenie trzech inspekcji kanałów odpływowych. Problem w tym, że zamawiający wyraźnie wymagał w specyfikacji przeprowadzenia czterech takich inspekcji.

GDDKiA uznała, że musi odrzucić ofertę zarówno ze względu na jej niezgodność ze specyfikacją, jak i rażąco niską cenę, gdyż wyjaśnienia przedsiębiorcy nie przekonywały o jej realności. Firma w odwołaniu wniesionym do KIO przekonywała, że wyjaśnienia dotyczące rażąco niskiej ceny nie mogą być podstawą do odrzucenia oferty z uwagi na jej niezgodność ze specyfikacją. Służą bowiem wyłącznie jednemu – wykazaniu realności ceny. A nawet, gdyby przyjąć, że odpowiedź mogła wywoływać pewne wątpliwości, to należało dać przedsiębiorcy szansę na ich wyjaśnienie.

Skład orzekający nie zgodził się ani z jednym, ani z drugim. Zwrócił uwagę, że z wyjaśnień dotyczących rażąco niskiej ceny wynikało jednoznacznie, iż wykonawca planuje przeprowadzenie tylko trzech inspekcji kanałów odpływowych, podczas gdy zamawiający w sposób jednoznaczny wymagał czterech. Nie ma tu znaczenia, na podstawie jakiego przepisu ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1579 ze zm.) żądano wyjaśnień.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane