statystyki

Bez znaczenia, jak zamawiający dowie się o wadach oferty

autor: Sławomir Wikariak12.10.2017, 07:42; Aktualizacja: 12.10.2017, 09:26
prawo

KIO uznała, że oferta podlegała odrzuceniu ze względu na rażąco niską cenęźródło: ShutterStock

Wyjaśnienia dotyczące rażąco niskiej ceny mogą ujawnić również niezgodność oferty ze specyfikacją. Zamawiający ma wówczas obowiązek odrzucić ofertę także z tego względu – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

W przetargu na całoroczne utrzymanie jednego z odcinków autostrady A4 doszło do nietypowej sytuacji. Wykonawca, od którego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zażądała wyjaśnień dotyczących podejrzanie niskiej ceny, tłumaczył się oszczędnościami będącymi pokłosiem zastosowania autorskich rozwiązań przy wykonaniu usługi. Z jego odpowiedzi jednoznacznie wynikało, że planuje przeprowadzenie trzech inspekcji kanałów odpływowych. Problem w tym, że zamawiający wyraźnie wymagał w specyfikacji przeprowadzenia czterech takich inspekcji.

GDDKiA uznała, że musi odrzucić ofertę zarówno ze względu na jej niezgodność ze specyfikacją, jak i rażąco niską cenę, gdyż wyjaśnienia przedsiębiorcy nie przekonywały o jej realności. Firma w odwołaniu wniesionym do KIO przekonywała, że wyjaśnienia dotyczące rażąco niskiej ceny nie mogą być podstawą do odrzucenia oferty z uwagi na jej niezgodność ze specyfikacją. Służą bowiem wyłącznie jednemu – wykazaniu realności ceny. A nawet, gdyby przyjąć, że odpowiedź mogła wywoływać pewne wątpliwości, to należało dać przedsiębiorcy szansę na ich wyjaśnienie.

Skład orzekający nie zgodził się ani z jednym, ani z drugim. Zwrócił uwagę, że z wyjaśnień dotyczących rażąco niskiej ceny wynikało jednoznacznie, iż wykonawca planuje przeprowadzenie tylko trzech inspekcji kanałów odpływowych, podczas gdy zamawiający w sposób jednoznaczny wymagał czterech. Nie ma tu znaczenia, na podstawie jakiego przepisu ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1579 ze zm.) żądano wyjaśnień.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane