Ściganie gwałcicieli: Nowe wytyczne dla prokuratorów

autor: Emilia Świętochowska09.10.2017, 07:37; Aktualizacja: 09.10.2017, 08:00
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

5 lat więzienia – to minimalna kara, jaką usłyszy gwałciciel, który groził ofierze niebezpiecznym narzędziem, nagrał swój czyn bądź skrzywdził kobietę ciężarnąźródło: ShutterStock

Wraz z zaostrzaniem kar za zgwałcenia Ministerstwo Sprawiedliwości mówi o konieczności zmiany podejścia prokuratorów do takich spraw. Pomóc w tym mają kolejne instrukcje dla śledczych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • xxx(2017-10-09 08:36) Zgłoś naruszenie 12

  Wytyczne wytycznymi a Kodeks Karny należy zaostrzyć bo wyroki wydawane są jednak wg kodeksu.

  Odpowiedz
 • qw1(2017-10-09 09:19) Zgłoś naruszenie 50

  Ważniejsza niż wysokość jest nieuchronność kary. Ale ważniejsze niż ukaranie sprawcy jest zapewnienie, by osoba, która nie popełniła przestępstwa kary nie poniosła i nie były wobec niej stosowane środki zapobiegawcze. W typowym przestępstwie zgwałcenia biorą udział dwie osoby - sprawca i pokrzywdzony. (Rzadziej mamy do czynienia z gwałtami zbiorowymi). Świadków zwykle też nie ma, więc istnieje możliwość fałszywych oskarżeń. Uważam, że przy przestępstwie fałszywego oskarżenia - fałszywie oskarżany powinien mieć więcej praw, a kara zagrożenie karą powinno być identyczne jak w przypadku przestępstwa o które dana osoba została fałszywie oskarżona.

  Odpowiedz
 • asystent(2017-10-09 10:54) Zgłoś naruszenie 141

  Mam nadzieję, że wytyczne dla prokuratorów będą działać w obie strony, tzn. gdy oskarżony o gwałt zostanie uniewinniony lub umorzy się postępowanie np. na brak znamion, to osoba zawiadamiająca o rzekomym zgwałceniu zostanie oskarżona z art. 233 kk lub art. 234 kk. Np. w moim sądzie sytuacja, że człowiek miał tymczasowy areszt, sprawa o gwałt ciągnęła się ok. 10 lat (3 uchylenia i SN). W końcu 2 uniewinnienie stało się prawomocne. A pokrzywdzona sobie spokojnie żyje i miejscowa prokuratura rejonowa nawet nie pomyślała, żeby ją oskarżyć za fałszywe oskarżenie o gwałt i zniszczenie człowiekowi życia.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane