statystyki

Przyszłoroczne wybory samorządowe mogą być bardzo drogie

autor: Tomasz Żółciak13.09.2017, 07:54; Aktualizacja: 13.09.2017, 10:04
głosowanie, wybory

Na potrzeby przyszłorocznych wyborów lokalnych trzeba będzie przygotować w skrajnym przypadku 143,5 mln kart do głosowaniaźródło: ShutterStock

Kosztem prawie 11 mln zł na kartach do głosowania pojawią się specjalne nalepki. A to dopiero początek planowanych zmian. I wydatków.

Etykiety na kartach mają pojawić się już podczas przyszłorocznych wyborów samorządowych. Zmianę taką zakłada szykowana ustawa o dokumentach publicznych. Projekt jest obecnie przedmiotem prac Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji. Naklejki miałyby stanowić zabezpieczenie kart przed ich fałszowaniem, np. kserowaniem. Dziś autentyczność karty do głosowania potwierdza m.in. odcisk pieczęci właściwej komisji (w zależności od wyborów – Państwowej Komisji Wyborczej, komisji okręgowej lub terytorialnej) czy wycięte otwory o określonej średnicy w jej prawym rogu.

Zmiana, choć pozornie niewielka, będzie się wiązała z kosztami. Na potrzeby przyszłorocznych wyborów lokalnych trzeba będzie przygotować w skrajnym przypadku 143,5 mln kart do głosowania (przy założeniu, że ponowne głosowanie w wyborach organu wykonawczego przeprowadzone będzie w każdej gminie – zazwyczaj tak się dzieje w około jednej trzeciej jednostek). Koszt umieszczenia naklejek w przyszłym roku to prawie 10,8 mln zł. W kolejnych latach wydatki będą się wahać w zależności od rodzaju wyborów lub referendów. Minimum to ok. 1,9 mln zł.

Jak słyszymy w PKW, naklejki powinny być sfinansowane z rezerwy budżetowej, ze środków przewidzianych na przeprowadzenie wyborów. Początkowo obiekcje co do tych wydatków miało Ministerstwo Finansów (MF), które chciało przełożyć rewolucję na 2019 r. Ale PiS nie zamierza zwlekać. Do dziś słychać w tej partii głosy, że ostatnie wybory samorządowe z 2014 r. zostały zafałszowane. Opór MF najwyraźniej udało się już przełamać. – W związku z wyjaśnieniami przedstawionymi przez MSWiA w tej sprawie, Ministerstwo Finansów uwag do projektu nie zgłosiło – potwierdza nam MF.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2017-09-13 23:09) Zgłoś naruszenie 00

    Po co te koszty. I tak wiadomo że o wyniku zadecydują rzędy babć po roratach ( zwane później suwerenem).

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane