statystyki

TK oceni przepisy pozwalające karać za nieprawidłowe użytkowanie nieruchomości

autor: Małgorzata Kryszkiewicz12.09.2017, 07:24; Aktualizacja: 12.09.2017, 10:49
sekretarka, biuro

Sąd pytający rozpatrywał sprawę, w której prokurator domagał się ukarania osoby za użytkowanie obiektu usługowo-handlowego bez uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie oraz bez skierowania stosownych zawiadomień do Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Straży Pożarnejźródło: ShutterStock

 Przepis prawa budowlanego, który mówi o karach grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do roku za niezgodne z przepisami użytkowanie obiektu, jest zbyt ogólny. Nie skonkretyzowano w nim bowiem, z naruszeniem których regulacji ustawodawca wiąże odpowiedzialność karną.

Tym samym art. 91a prawa budowlanego (t.j.Dz.U. z 2016 r. poz. 290) może być niezgodny z ustawą zasadniczą. Takie tezy stawia w pytaniu prawnym skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego Sąd Rejonowy w Słupsku. Niekonstytucyjność zaskarżonej regulacji widzi również rzecznik praw obywatelskich, który zgłosił udział w tym postępowaniu. Na razie jednak nie przedstawił uzasadnienia swojego stanowiska.

Sąd pytający rozpatrywał sprawę, w której prokurator domagał się ukarania osoby za użytkowanie obiektu usługowo-handlowego bez uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie oraz bez skierowania stosownych zawiadomień do Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Straży Pożarnej. Sprawa została jednak umorzona przez słupski sąd, który nie dopatrzył się w postępowaniu oskarżonego znamion przestępstwa. Prokurator nie zgodził się z tym rozstrzygnięciem i zarzucił mu obrazę prawa materialnego, a konkretnie art. 91a prawa budowlanego. Przepis ten stanowi m.in., że karze grzywny nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności podlega ten, kto użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami. A te nakładają obowiązek uzyskania np. decyzji o pozwoleniu na użytkowanie przed przystąpieniem do tego. Sąd odwoławczy uchylił rozstrzygnięcie do ponownego rozpoznania. Jednocześnie jednak zauważył, że regulacja, na którą powołuje się prokurator, nie jest jasna i może nastręczać problemów z prawidłową oceną znamion przestępstwa.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Wilus spadkobierca na papierze (2017-09-12 19:18) Zgłoś naruszenie 20

    Na decyzjach administracyjnych porzyjmowano obce grunty , przekraczajac razaco prawo nie tylko budowlane ale spadkowe pozbawiajac spadkobiercow naleznego spadku mimo stwierdzenia na papierze jego nabycia. Zlodzieje sie panosza mimo uchylenia wydanych blednych postanowien zadnych przykrych rozliczen Nie ma dalszych procedur wyprostowania dla prawnych wlascicieli nieruchomosci. w sadach. Uchylenia dla KOGO?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane