W ramach tzw. awansu poziomego 122 sędziów orzekających w sądach rejonowych odebrało we wtorek z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego nominacje na sędziego sądu okręgowego.

"Orzekają już państwo wiele lat, należą wam się te nominacje. Będę walczył o to, by dobrzy sędziowie byli doceniani i mieli możliwość awansu" - powiedział podczas uroczystości prezydent.

Nawiązał w ten sposób do nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, przewidującej likwidację awansów poziomych sędziów, czyli stanowisk sędziego sądu okręgowego w sądzie rejonowym i sędziego sądu apelacyjnego w sądzie okręgowym.

Prezydent zawetował nowelizację, jednak Sejm pod koniec ubiegłego roku odrzucił weto. 23 grudnia prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację. Wejdzie ona w życie 22 stycznia. Po tym terminie wnioski o awans poziomy nie będą już rozpatrywane.

Idea awansu poziomego została wprowadzona do ustawy za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości, nowelizacją z czerwca 2007 r. Daje sędziom po 15 latach pracy prawo do ubiegania się o awans na sędziego wyższej instancji, co wiąże się z podwyższeniem ich wynagrodzeń. Nie zmienia się przy tym miejsce ich pracy.