PO i Lewica przeciw nowelizacji Kpk dot. zażaleń na umorzenia

09.01.2009, 17:29; Aktualizacja: 09.01.2009, 17:45

Poszerzenie kręgu osób mogących złożyć zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego lub o jego umorzeniu zakłada poselski projekt noweli Kodeksu postępowania karnego, nad którym debatował dziś Sejm. Kluby PO i Lewicy opowiedziały się za jego odrzuceniem.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • mag(2009-01-12 17:42) Zgłoś naruszenie 00

    Pewnie dajmy pieniaczom możliwość skarżenia,koleja pisowska bzdura-do kosza z takimi pomysłami.
    A panowie wyżej sami sobie chodzcie do sądów..cywilnie..jak zapłacicie to wam sie odechce głupich zawiadomień.

    Odpowiedz
  • HIHIHI(2009-01-10 15:32) Zgłoś naruszenie 00

    A kto głosował na tych przestępców?

    Odpowiedz
  • Polskie prawo? ha ha ha(2009-01-10 14:41) Zgłoś naruszenie 00

    Polskie prawo jest uchwalane przez przestępców dla przestępców, ot taka jest cała prawda, kupa śmiechu i nic więcej.

    Odpowiedz
  • JURYSTA(2009-01-10 14:06) Zgłoś naruszenie 00

    do 3: Stow.Przeciw Bezprawiu
    ZANIM COKOLWIEK NAPISZESZ CHOCIAŻ COŚ PRZECZYTAJ NA DANY TEMAT. NIE BEDZIESZ SIĘ NARAŻAĆ NA ŚMIESZNOŚĆ.

    Odpowiedz
  • prorok(2009-01-10 08:32) Zgłoś naruszenie 00

    Lanfaust - z ludźmi, którzy nie mają zielonego pojęcia o prawie, nie ma sensu dyskutować. Do 4 - gdyby w rachubę rzeczywiście wchodziło "800 tys, zł" to właściwą formą postępowania byłoby śledztwo a nie dochodzenie. Od razu widać, że nie wiesz o czym piszesz.

    Odpowiedz
  • Lanfaust(2009-01-10 01:40) Zgłoś naruszenie 00

    do 3
    po pierwsze nie przeciw wymiarowi sprawiedliwości, ale przeciw dokumentom. po drugie jeżeli osoba poniosła z tego tytułu straty to zazwyczaj podpada to pod inny paragraf (np. 286 kk ) i wtedy jest pokrzywdzona

    Odpowiedz
  • takie mamy prawo(2009-01-10 00:16) Zgłoś naruszenie 00

    W moim przypadku, radca prawna zakładu sfałszowała mój podpis na podaniu i inne dokumenty, tym poniosłam dużą stratę. Prokuratura prowadziła przez 3 lata postępowanie. Wielokrotnie wnosiłam zażalenie na wniosek prokuratora dot. umorzenie postępowania. Prokurator usunął z akt wszystkie dowody przestępstwa i sprawę umożył. W sądzie prokurator jest kumplem sędziego ofiara jest nikim.

    Odpowiedz
  • posier.(2009-01-10 00:09) Zgłoś naruszenie 00

    Po co wy piszecie jak nie wiecie co się dzieje dzisiaj w sądach. Osoba poszkodowana nie ma żadnego prawa, na nic, żadne wnioski składANE PRZEZ OFIARY nie są brane pod uwagę w sądzie.

    Odpowiedz
  • Waldek(2009-01-10 00:06) Zgłoś naruszenie 00

    Złożyłem zawiadomienie do prokuratury, bo zarząd mojej spółdzielni okradł swoich członków na ok. 800 tys. Dochodzenie trwało blisko rok. Sprawę umorzono, prokurator uzasadnił tym, że ja nie zostałem pokrzywdzony, pokrzywdzeni są wszyscy spółdzielcy, a oni nie skarżą się. Złożyłem zażalenie i co? Dowiedziałem się , że to nie ja zostałem pokrzywdzony, a spółdzielnia.
    Prokurator umorzył postępowanie. Policjant, który prowadził przesłuchania powiedział mi , że on tylko prowadzi dochodzenie, ale to prokurator decyduje o umorzeniu. Ii mimo dowodów prokurator umorzył. W rozmowie ddze mną prokurator powiedział. Wydaje się panu, ze strata jest duża, no może faktyczie, ale (tu zapytał ile liczy moja moja spółdzielna, kiedy usłyszał odrzekł no widzi pan to 3-5 zł na osobę miesięcznie. To po co robić taka zadymę. No jeśli tak to nie jest to Państwo prawa. Poem okadzało się, że prawnik spółdzielni załatwił dla prokuratora małe mieszkanko. Kto ma nadzór nad prokurtorami rejonowymi?

    Odpowiedz
  • Stow.Przeciw Bezprawiu(2009-01-09 23:17) Zgłoś naruszenie 00

    Nie znamy szczegółowej treści. Ale bicie piany o bzduże jest przedwczesne. Podam przykład: zawiadamia ktos o przestępstwie fałszowania jego dokumentów bankowych. Prokurator nie daje statusu pokrzywdzonego bo jest to przestepstwo przeciw wymiarowi sprawiedliwości. Zas osoba, która z tego tytułu poniosła wymierne straty nie może złożyć zażalenia. Poszerzenie uprawnien jest konieczne a zakres to inna sprawa. Napewno winna je mieć osoba, która doznała strat moralnych bądx finansowych. Dziwi mnie poziom dyskusji parlamentarnej i uzasadnienie. MS że takie uprawnienia wydłuża proces. Skąd my to znamy? Z sali rozpraw i oddalania iostotnych wniosków dowodowych przez Sąd i na życzenie prokuratora. A jak wygląda sadzenie opisał w nr. 50 Newsweek. Więcej myśleć a mniej gadać.

    Odpowiedz
  • En-Ron(2009-01-09 22:46) Zgłoś naruszenie 00

    Co za bzdura. Nie dość, że ktoś złożył zawiadomienie "bo mu się wydawało" - to miałby prawo żalić decyzję o umorzeniu.

    Odpowiedz
  • prorok(2009-01-09 20:37) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejny absurdalny wymysł PIS-iorkowatych populistów. Już wystarczająco popsuliście kpk swoim genialnym inaczej "trybem przyspieszonym" ... :/

    Odpowiedz