statystyki

Wyższe kary czekają za jazdę bez uprawnień

31.05.2017, 07:00
Należy odróżnić jazdę bez prawa jazdy, gdy kierowca zapomniał zabrać ze sobą dokumentu, od jazdy bez uprawnień, a więc takiej sytuacji, kiedy kierowca prowadzi pojazd, lecz prawo jazdy stracił lub nigdy go nie uzyskał

Należy odróżnić jazdę bez prawa jazdy, gdy kierowca zapomniał zabrać ze sobą dokumentu, od jazdy bez uprawnień, a więc takiej sytuacji, kiedy kierowca prowadzi pojazd, lecz prawo jazdy stracił lub nigdy go nie uzyskałźródło: ShutterStock

Kierowca, który złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdu, będzie mógł trafić do więzienia nie na trzy, ale już na pięć lat. W dodatku straci prawo jazdy nawet na 15 lat.

Jazda bez uprawnień to wciąż jedna z bardziej niebezpiecznych plag na polskich drogach. Dotyczy to zarówno młodych osób, które prowadzą pojazdy mimo iż nie zdały egzaminu na prawo jazdy, a czasem nawet nie rozpoczęły szkolenia, jak i starszych kierowców, którzy prawo jazdy mieli, ale zostało im odebrane. Od 1 czerwca zarówno osoby, które straciły prawo jazdy na skutek decyzji administracyjnej starosty, jak kierowcy, którzy łamią sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, poniosą surowsze konsekwencje.

PRZYKŁAD 1

Kierowca powoduje wypadek i ucieka z miejsca zdarzenia. W takiej sytuacji sąd obok kary musi też orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Nakłada więc zakaz prowadzenia pojazdów kategorii B na okres trzech lat.

Jeśli zatem w ciągu tych trzech lat wsiądzie za kierownicę – czym złamie sądowy zakaz – wówczas popełni przestępstwo z art. 244 k.k. Do tej pory górna granica kary za ten czyn wynosiła 3 lata pozbawienia wolności. Teraz będzie można trafić do więzienia nawet na pięć lat. W dodatku w przypadku skazania z art. 244 – zgodnie z nowymi przepisami – sąd będzie musiał znowu zastosować zakaz prowadzenia mechanicznych, ale tym razem musi on dotyczyć wszelkich kategorii.

Przypadek drugi – jazda bez uprawnień w przypadku ich cofnięcia lub nieodzyskania.

Jeśli kierowca prowadzi pojazd bez uprawnień, które kiedyś posiadał, lecz ich nie odzyskał, popełnia przestępstwo z art. 180a zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Zbychu(2017-10-10 21:41) Zgłoś naruszenie 33

  I bardzo dobrze, jak dla mnie te kary i tak sa za niskie ! Powinno sie tepic za jezdzenie bez prawka bo potem masa wypadkow i smierci niewinnych ludzi ! Porzadny czlowiek wybiera dobra szkole nauki jazdy tak jak ja a chodzilem do Autojaru na Kabatach, uczy sie pilnie, poznaje zasady, uczy sie jazdy a potem zdaje egzamin i jest kierowca. Kupowanie prawka czy jezdzenie bez zezwolen to nie tylko brak odpowiedzialnosci ale tez istna glupota.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Marcin(2018-05-31 10:18) Zgłoś naruszenie 00

  Nigdy prawka nie miałem a zrobiłem z milion km. Co ty gadasz... pamiętam jak dziewczyna nie pitrafiła zaparkować pod makiem to jrj pomigłem . Prosty mabewr.. no ale papier miała. Prosze cie

  Odpowiedz
 • zez(2018-04-13 12:41) Zgłoś naruszenie 00

  mmmmm

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane