Prawo handlowe: Brak skwitowania uderza w dobre imię

autor: Patryk Słowik23.05.2017, 07:29; Aktualizacja: 23.05.2017, 08:27
biznes, IT, komputer

Sprawa dotyczyła menedżera z dwudziestoletnim stażemźródło: ShutterStock

Uchwała walnego zgromadzenia akcjonariuszy w przedmiocie udzielenia absolutorium może prowadzić do naruszenia czci i dobrego imienia osoby, której dotyczy. Uznał tak Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Przesądził zatem, że ocena wyrażona w uchwale odmawiającej skwitowania może postawić w złym świetle menedżera spółki. W szczególności gdy nic nie świadczy o tym, by rzeczywiście popełnił on jakiekolwiek błędy, a cieszył się dotąd nieposzlakowaną opinią i uchodził za specjalistę w swojej dziedzinie.

Sprawa dotyczyła menedżera z dwudziestoletnim stażem. W środowisku był traktowany jak autorytet. Przez kilka lat był członkiem zarządu spółki akcyjnej (a także pełniącym obowiązki prezesa) kontrolowanej przez Skarb Państwa. W połowie 2013 r. rada nadzorcza podmiotu zawnioskowała do walnego zgromadzenia o udzielenie mu kolejnego absolutorium. WZA jednak, kierując się instrukcją wiceministra jednego z resortów, podjęło uchwałę o nieudzieleniu skwitowania.

Mężczyzna poczuł się tym dotknięty. Zwłaszcza że niekorzystnej dla niego uchwały nie uzasadniono. Ministerstwo, które rozdawało w spółce karty, także nie wyjaśniło powodów odmowy skwitowania.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane