KE nie zajmie się wszystkimi donosami na kartele

autor: Patryk Słowik18.05.2017, 07:42; Aktualizacja: 18.05.2017, 10:52
KE zdecyduje, którymi skargami na kartele będzie się zajmować, a które pozostawi bez rozpatrzenia

KE zdecyduje, którymi skargami na kartele będzie się zajmować, a które pozostawi bez rozpatrzeniaźródło: ShutterStock

Komisja Europejska może swobodnie decydować o tym, którymi skargami na kartele się zajmie. Jeśli ocenia, że ryzyko naruszenia jest niewielkie – może w ogóle nie badać zarzutów.

Takie wnioski płyną z wyroku wydanego przez Sąd Unii Europejskiej w sprawie, w której cztery spółki, w tym dwie polskie, wystąpiły przeciwko Komisji Europejskiej. Sędziowie zaznaczyli, że jeśli tylko uzasadnienie organu jest wystarczająco dokładne i szczegółowe, to zadaniem sądu nie jest decydowanie o priorytetach urzędników.

Donosicielskie postępowanie

Sprawa zaczęła się 1 lipca 2010 r. Wówczas Agria Polska – przedsiębiorca wykonujący działalność w sektorze sprzedaży środków ochrony roślin prowadzonej w ramach importu równoległego – wniosła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomienie o naruszeniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów w ówcześnie obowiązującym brzmieniu (Dz.U. z 2007 r. nr 50, poz. 331) przez 13 przedsiębiorstw z Polski, Niemiec i Belgii, które w swej działalności wykorzystywały pomoc czterech organizacji zawodowych oraz dwóch kancelarii prawnych. UOKiK jednak odmówił wszczęcia postępowania.

Zmowa się nie opłaca

Zmowa się nie opłaca

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

W związku z tym Agria wraz z kilkoma innymi spółkami (w tym z Austrii) złożyły skargę do Komisji Europejskiej. Zgodnie bowiem z art. 105 Traktatu o funkcjonowaniu UE to właśnie ona pilnuje przestrzegania zakazu zawierania antykonkurencyjnych porozumień przez przedsiębiorców.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane