statystyki

KE nie zajmie się wszystkimi donosami na kartele

autor: Patryk Słowik18.05.2017, 07:42; Aktualizacja: 18.05.2017, 10:52
KE zdecyduje, którymi skargami na kartele będzie się zajmować, a które pozostawi bez rozpatrzenia

KE zdecyduje, którymi skargami na kartele będzie się zajmować, a które pozostawi bez rozpatrzeniaźródło: ShutterStock

Komisja Europejska może swobodnie decydować o tym, którymi skargami na kartele się zajmie. Jeśli ocenia, że ryzyko naruszenia jest niewielkie – może w ogóle nie badać zarzutów.

Takie wnioski płyną z wyroku wydanego przez Sąd Unii Europejskiej w sprawie, w której cztery spółki, w tym dwie polskie, wystąpiły przeciwko Komisji Europejskiej. Sędziowie zaznaczyli, że jeśli tylko uzasadnienie organu jest wystarczająco dokładne i szczegółowe, to zadaniem sądu nie jest decydowanie o priorytetach urzędników.

Donosicielskie postępowanie

Sprawa zaczęła się 1 lipca 2010 r. Wówczas Agria Polska – przedsiębiorca wykonujący działalność w sektorze sprzedaży środków ochrony roślin prowadzonej w ramach importu równoległego – wniosła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomienie o naruszeniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów w ówcześnie obowiązującym brzmieniu (Dz.U. z 2007 r. nr 50, poz. 331) przez 13 przedsiębiorstw z Polski, Niemiec i Belgii, które w swej działalności wykorzystywały pomoc czterech organizacji zawodowych oraz dwóch kancelarii prawnych. UOKiK jednak odmówił wszczęcia postępowania.

Zmowa się nie opłaca

Zmowa się nie opłaca

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

W związku z tym Agria wraz z kilkoma innymi spółkami (w tym z Austrii) złożyły skargę do Komisji Europejskiej. Zgodnie bowiem z art. 105 Traktatu o funkcjonowaniu UE to właśnie ona pilnuje przestrzegania zakazu zawierania antykonkurencyjnych porozumień przez przedsiębiorców.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane