statystyki

Wszecheuropejski rejestr danych nabiera kształtów

autor: Emilia Świętochowska18.05.2017, 08:00; Aktualizacja: 18.05.2017, 10:48
Komisja Europejska

Unijny portal gromadzący wszelkie prywatne informacje wykorzystywane przez policję i straż graniczną w krajach członkowskich ma być gotowy do 2020 r.źródło: ShutterStock

Unijny portal gromadzący wszelkie prywatne informacje wykorzystywane przez policję i straż graniczną w krajach członkowskich ma być gotowy do 2020 r. – taką zapowiedź złożyła właśnie Komisja Europejska.

Chodzi o scentralizowaną platformę, która ma pozwolić na jednoczesne przeszukiwanie różnych działających obecnie baz danych takich jak np. zdjęcia, odciski palców, profile DNA czy informacje o karalności. Na razie porzucono natomiast pomysł nagrywania wszystkich obywateli państw członkowskich w czasie przekraczania granic zewnętrznych Unii, uznając go za nieproporcjonalny do zakładanych celów.

Tylko na szczeblu unijnym funkcjonuje dziś kilka rejestrów danych wykorzystywanych przez służby, m.in. system informacyjny strefy Schengen, zawierający np. informacje o osobach ściganych czy system wymiany informacji z krajowych rejestrów karnych. Funkcjonariusz, który chce prześwietlić podejrzaną osobę, musi przedzierać się przez każdy rejestr oddzielnie. Unijni eksperci zidentyfikowali w tych systemach wiele luk, które ich zdaniem utrudniają skuteczną walkę z przestępczością zorganizowaną i terroryzmem.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane