"Sprawą Polski jest rozpatrzenie na nowo ustawy. Oni (Polacy) to rozumieją. Odbyły się już nieformalne rozmowy w tej sprawie" - powiedział w środę przewodniczący sejmowego komitetu prawa i praworządności, poseł Stasys Szedbaras.

Problemy z Kartą Polaka mają dwaj posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Waldemar Tomaszewski i Michał Mackiewicz. Niektórzy litewscy politycy uważają, że posiadanie Karty może wiązać się z zobowiązaniami wobec Polski, a posłowie, którzy składają przysięgę, nie mogą mieć zobowiązań wobec obcego państwa.

Problemy wynikające z posiadania Karty Polaka na Litwie mogą mieć nie tylko posłowie, lecz także Polacy pracujący w litewskich urzędach państwowych i odbywający służbę w wojsku litewskim - uważa europarlamentarzysta Vytautas Landsbergis.

Również jego zdaniem polski Sejm powinien znowelizować ustawę o Karcie Polaka.

"Nie może być dylematów obywatelskich, iż przede wszystkim +wierność Polakom+, a dopiero potem jakaś przysięga wobec Litwy"- uważa Landsbergis.

Sprawa Karty Polaka będzie jednym z tematów rozmów podczas wizyty premiera Litwy Andriusa Kubiliusa w Warszawie w przyszłym tygodniu. W środę była ona omawiana przez litewski rząd.