Sędziowie i prokuratorzy nie będą płacili na ZUS

autor: Arkadiusz Jaraszek06.01.2009, 08:46; Aktualizacja: 06.01.2009, 08:51

Ministerstwo Sprawiedliwości zadeklarowało, że nie pracuje nad przygotowaniem projektu ustawy przewidującego potrącenia z sędziowskich i prokuratorskich wynagrodzeń składek emerytalnych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (102)

  • OBSERAWATOR(2009-01-06 09:19) Zgłoś naruszenie 01

    wYPUSZCAJĄ BALONY PRÓBNE BY SKIEROWAĆ DOTYCHCZASOWE DYSKUSJE NA NOWE TORY.KTO MA W TYM INTERES.MOIM ZDANIEM NIE TYLKO DZIENNIKRZE ALE RÓWNIEZ ADMINISTRACA RZĄDOWA I ĆWIĄK.

    Odpowiedz
  • dsf(2009-01-06 09:32) Zgłoś naruszenie 00

    W skali roku to już kolejna dobroć ze strony MS jaka spotyka sędziów. Po czterech obiecanych podwyżkach i awansie poziomym ten łaskawca nie będzie potrącał składek na ZUS. Chyba już pora na medal jakiś.

    Odpowiedz
  • Oldtimer(2009-01-06 09:55) Zgłoś naruszenie 00

    To nadaje się do interwencji RPO!

    Odpowiedz
  • Ted(2009-01-06 10:00) Zgłoś naruszenie 50

    Skladki na ZUS powinni wszyscy placić na tych samych zasadach!!!

    Odpowiedz
  • 46.(2009-01-06 10:08) Zgłoś naruszenie 50

    Dajcie już spokój, zdejmijcie ten artykuł,przecież takie stawianie sprawy urąga wszelkim zasadom nie tylko demokracji czy konstytucji ale podstawowym zasadom moralności w stosunku do tej części społeczeństwa która płaci swój haracz bez względu na wielkość zarobku / często na pograniczu ubóstwa/, pod wszelkimi rygorami , włącznie z rygorem Temidy!!!. To jest ŻENADA!!!.

    Odpowiedz
  • Prawnik(2009-01-06 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    Cwiąkalski powinien odejśc a Ziobro wrócić.

    Odpowiedz
  • Johnson(2009-01-06 10:12) Zgłoś naruszenie 00

    Jak specjalny Fundusz na składki ZUS? Co za bzdury ... Warto byłoby sprawdzać, zanim się coś napisze w gazecie.

    Odpowiedz
  • miki(2009-01-06 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    " w ciągu najbliższych miesięcy" .
    I znowu sędziów wydymali.
    W zamian nie cofną ZUS i nie będą rozstrzeliwać. Czyż to nie słodkie o hojne ?
    Ciemny lud i tak to kupi jako wielką łaskę dla sędziów.

    Odpowiedz
  • robotnik(2009-01-06 10:27) Zgłoś naruszenie 50

    No tak, jedni muszą płacić ZUS-y mimo, że zarabiają grosze, a inni zarabiają ciężkie pieniądze, ale ZUS-ów płacic nie muszą. Ciekawe czemu zawdzięczamy ten podział na lepszych i gorszych. Na władzę i na tych, którzy muszą na nich pracować.

    Odpowiedz
  • szok(2009-01-06 10:33) Zgłoś naruszenie 60

    Policja,wojsko,prokuratura,więziennictw o,ministerstwa,posłowie- i inni nie płaca składek na ZUS, więc teraz nie ma sie co dziwic,że nasze emerytury wypracowane za marne pensje a wieloletnia prace sa tak niskie, niech rząd juz nie skomli,że nie ma pieniędzy na emerytury i niech nie straszy ludzi, bo takie przywileje maja ludzie dzięki naszej pracy i naszych ściaganych składek,juz nigdy sie nie nabiore na biadolenie,ZUS jest bardzo bogaty bo go stac na prezenty wielomilionowe.To jest po prostu wielki skandal!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wiktor(2009-01-06 11:03) Zgłoś naruszenie 10

    to jest ta równość wobec prawa... żenada w wydaniu PO

    Odpowiedz
  • ```ppp(2009-01-06 11:05) Zgłoś naruszenie 10

    A sędziowie to co? Święte krowy? Niech płacą tak samo jak inni!

    Odpowiedz
  • do płatnika ZUS(2009-01-06 11:06) Zgłoś naruszenie 60

    na wolnym rynku niestety zmuszają do płacenia skałdek ZUS.. to jakie WON?

    Odpowiedz
  • zig~zig(2009-01-06 11:17) Zgłoś naruszenie 01

    Hej spluwaczki!!! Hajże na sędziów!!! Możecie sobie poużywać!!! Jeżeli w ten sposób rozładujecie swoje frustracje to proszę bardzo!!! Niezrozumienie specyfiki zawodu sędziego jest w 95% społeczeństwa. Niestety mało ludzi otarło sie o Monteskiusza. Mało ludzi pamięta czasy przedwojenne. Ostatnio spotkałem sie z pewnym panem architektem w wieku ok. 85 lat. Spytał się jak tam z podwyżkami i w ogóle. Na moją odpowiedź, że jest tak jak zwykle a społeczeństwo nienawidzi sędziów i źle im życzy odpowiedział, że to nie te czasy. Stwierdził, że przed wojną sędzia to był PAN!!!(oryginalna wypowiedź). Jak szedł ulicą, to było widać, że idzie jakaś częśc majestatu RP. Oczywiście sędzia miał nieskazitelny charakter, był człowiekiem oczytanym, kulturalnym i był SZANOWANY przez społeczeństwo. Ten pan powiedział, że teraz jest dziadostwo. To chyba jedyny promyk radości - że kiedyś ten zawód był docenioany, dobrze opłacany i szanowany - wspomnienia ach wspomnienia!!!

    Odpowiedz
  • Janek(2009-01-06 11:27) Zgłoś naruszenie 01

    Czytając artykuły prasowe o pracach działaczy PO dotyczących nałożeniu na sędziów i nie tylko obowiązku płacernia składek do ZUS które potrącane byłyby z ich wynagrodzenia brutto aż nie chce się wierzyć jakiego kalibru fachowcy zasiadają w tym aparacie partyjnym skoro urodził się w ich głowach taki pomysł. Rzecz przede wszystkim nie w tym czy jest to sprawiedliwe czy nie że sędziowie nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu ( bo nad tym tematym można by dyskutować) ale przede wszystkim w tym że gdyby przyjąć taką regulację to wzorem innych grup zawodowych jak to miało miejsce bodajże w roku 1999 kiedy reformowano ZUS należałoby wpierw sędziom wynagrodzenie ubruttowić ( o składkę ZUS ) . Zresztą dalsze poniżanie materialne tego zawodu chyba samo rozwiąże problem bo ci lepsi i młodsi odejdą z zawodu a wtedy Pan Minister zgodnie z ustawą PUSP będzie musiał do ZUS wpołacić składki za cały okres ich urzędowania.

    Odpowiedz
  • obywatel(2009-01-06 11:38) Zgłoś naruszenie 40

    Zgadzam się - jak się komuś nie podoba praca w sądzie czy w prokuraturze, to niech zrezygnuje. Wielmożni sędziowie i prokuratorzy potrafią się ostatnio tylko oburzać. Niech przede wszystkim rzetelnie wykonują swoją pracę, bo do tego zostali powołani a nie do bogacenia się!! To jest rodzaj służby publicznej - jak ktoś do niej wstępuje, to nie powinien tego robić dla profitów i dużych pieniędzy. Oczywiście łatwo jest zazdrościć, że ktoś tam na wolnym rynku zarabia więcej ale w takim razie po co pchali się do budżetu? Z drugiej strony osoby pełniące takie ważne funkcje powinny godziwie zarabiać ale moim zdaniem pensja na poziomie 4-5 tyś.zł nie jest wcale niska.

    Odpowiedz
  • anty zig-zig(2009-01-06 11:39) Zgłoś naruszenie 00

    do 15:
    Jeżeli tak tęsknisz za PANAMI to chętnie dam Ci buty do pucowania za miskę zupy. Majestatów w naszym kraju jużci i tak zanadto!!!

    Odpowiedz
  • Lanfaust(2009-01-06 11:42) Zgłoś naruszenie 01

    do 15
    Prawda jest taka, że ludzie nie szanują (poważają) kogoś kto zarabia mniej od nich. to może brutalne, ale taka jest prawda. Dopóki sędzia nie będzie zarabiał tyle co notariusz (obecnie) nie ma mowy o jakimkolwiek szacunku. Jeżeli minister sprawiedliwości oświadcza otwarcie prasie, ze nie poszedł by do do Sądownictwa, nawet za pensję sędziego apelacyjnego to czego się spodziewać.

    Pracowałem zaraz po studiach tzw. dobrej kancelarii. Adwokat z bardzo znanym nazwiskiem na rynku. Dawał nazwisko, zajmował się kilkoma sprawami, a pozostałe robiliśmy za niego. ogólnie na jego usługach wychodziło się różnie. osobiście wolałbym pójść za kilka razy mniejsze pieniądze do mniej znanego adwokata i miałbym lepszą gwarancję dobrego poprowadzenia sprawy. Jego kancelaria przypominała jednak pałac i to budziło duży szacunek u klientów.
    wszystko sprowadza się do prostej sprawy: masz pieniądze - jesteś dobry.

    Odpowiedz
  • robotnik temidy(2009-01-06 11:44) Zgłoś naruszenie 00

    Po pierwsze, nie ma żadnego fubduszu w MS, z którego płacone sa składki ZUS za sędziów. Dopiero jeśli sędzia rezygnuje z funkcji wtedy MS odprowadza składki za okres sprawowania urzędu. Po drugie, obecne zasady wynagradzania sędziów - wprowadziły tzw. kwotę bazową, jako podstawę wymiaru wynagrodzenia. Kwota bazowa własnie dlatego została ustalona na tak żenująco niskim poziomie gdyż nie była ubruttowiona o składkę na ZUS. Asesorzy, którzy płacą składki na ZUS mają obliczane wynagrodzenie według kwoty bazowej wyżesej o ponad 200 zł. Jeśli więc Sędziowie mieliby płacić ZUS to najpierw należałoby ubruttowić kwotę bazową.

    Odpowiedz
  • Lanfaust(2009-01-06 11:44) Zgłoś naruszenie 00

    szacunek powstaje wtedy, gdy zwykły rodzic mówi "chciałbym, żeby moje dziecko zostało sędzią (lekarzem, prokuratorem itp" a w naszych realiach odsetek osób, którzy tak myślą jest niewielki, i tak będzie, jeżeli malarz pokojowy bedzie zarabiał 1,5-2 razy więcej niż sędzia

    Odpowiedz