Rozszerza się nielegalny handel lokalami TBS-ów

autor: Adam Makosz05.01.2009, 03:00; Aktualizacja: 05.01.2009, 07:46

Najemcy zarabiają na handlu mieszkaniami w TBS-ach, mimo że jest on zakazany. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich pozwalają na to nieprecyzyjne przepisy o formach popierania budownictwa. Ministerstwo Infrastruktury twierdzi, że wszystkiemu winne są TBS-y, które zawierają wadliwe umowy z partycypantami.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • aaa(2009-10-11 23:12) Zgłoś naruszenie 00

    tbs jest jak własność bo mieszkasz jak chcesz do śmierci a po tobie dzieci wnuki itp maja pierszenstwo:)

    Odpowiedz
  • x(2009-01-31 11:22) Zgłoś naruszenie 00

    Wydaje mi się że niedługo TBS wykupiny bo jeśli nie to one poprostu się zawalą bo nie będą mieli pieniędzy na remonty a czynsz ogranicza ich ustawą.

    Odpowiedz
  • najemca(2009-01-28 12:32) Zgłoś naruszenie 00

    Mieszkam w zasobach TBS i jestem już zmęczona. Po pierwsze mamy następną podwyżkę czynszu -prawie 12 zł za mkw.Pytanie ilu nisko uposażonych najemców stać na czynsz za 60 mkw. w wysokości 900 zł/m-c. To nie jest czynsz dla biednych. Poza tym blok ma 10 lat i za chwilę trzeba wykonać niezbędne remonty np. wymienić okna itp. Pytanie kto i skąd wezmie pieniądze na ten cel? Nasze osiedle nie może uporać się z mieszkańcami przyległych osiedli, którzy nagminnie parkują na naszym osiedlu, a dla nas brakuje miejsc. Była propozycja, aby zatrudnić ochronę lub założyć szlabany przy wjazdach na osiedle, ale prezes poznańskich TBS-ów tłumaczy, że musiałby złożyc zamówienie publiczne na wszystkie osiedla w zasobach TBS, a to jest niewykonalne. Gdybyśmy byli właścicielami, to sprawy tego typu nie pozostyłyby nie do załatwienia. Moje mieszkanie po 10 latach wymaga unowocześnienia i zastanawiam się czy wkładać pieniądze w coś co nie jest moją własnością. Apeluję, dajcie nam wykupić!!!

    Odpowiedz
  • sdf(2009-01-22 21:07) Zgłoś naruszenie 00

    Swoją drogą ciekawe w którym momencie handel partycypacjami jest nielegalny, niech autor tego artykułu poda go, bo ja nie widzę takiego zakazu

    Odpowiedz
  • anka(2009-01-21 07:15) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejny bubek prawny dotyczący mieszkaniówki.Gdyby ustawodawcy ponosili odpowiedzialność za produkowanie takich tworów, zastanawialiby się trochę nad swoimi pomysłami...

    Odpowiedz
  • XXL.RP(2009-01-09 11:59) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowni internauci - jak zwykle najemcy TBS-ów przejawiają znacznie więcej zdrowego rozsądku niż twórcy prawa!. Ideą TBS było jak sama ustawa wskazuje wypełnienie gwarancji Konstytucyjnej zapewniającej każdemu pomoc w uzyskaniu własnego mieszkania. Ale jak zwykle to bywa ( relikty socjalistycznej przeszłości i pomysłodawcy przyzwyczajeni do ciągłego okradania obywateli - jak to było za ludowego socjalizmu w myśl idei hasłem naszym równość, braterstwo i równy podział dóbr - a waszym zaś narodzie praca i płacenie należności za to co i tak nie będzie nigdy WASZE! lecz NASZE POSTKOMUNISTYCZNE). Tworząc zapisy w Konstytucji ( A Kwaśniewski i cała jego ekipa rok 1997 r słowa - pomoc państwa w uzyskaniu własnościowego prawa do mieszkania zastąpiła skarłowaciałą i zdeformowaną jego formą - jako własnego. Dorabiając się przez to sławy i tytułów uchodzą za wielkich dobroczyńców a w konsekwencji jest zgrają, która żeruje na biedzie i pracowitości NARODU, urzeczywistniając jedynie WYZYSK! HAŃBA

    Odpowiedz
  • GG(2009-01-06 17:44) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego TBS ma ode mnie dostać za frajer mieszkanie za które zapłaciłem 30% wartości (czyli jeśli kosztuje ono na wolnym rynku 300 000 zł ja zapłaciłem za nie 100 000 zł czyli te 30 % partycypacji) do tego kaucja ponad 10 000 zł a resztę spłacam w ratach czynszowych a te raty to miesięcznie 1200 zł plus opłata za światło, gaz. No więc się pytam skoro ceny mieszkań idą w górę i mój czynsz automatycznie rośnie bo liczy mi sie wartość odtworzeniowa mieszkania to dlaczego mam nie mieć prawa sprzedać tego mieszkania tylko mam go przekazywać TBS-owi ???
    Przecież biedaka i tak na to mieszkanie nie stać bo nawet na czynsz nie zarobi.
    A ja prezentów Prezesom TBS-ów nie mam zamiaru robić.
    A gdzie kasa za spłacone raty jeśli oddam taki TBS - hę?
    Dlaczego pod przykrywka prawa ktoś chce mnie okraść?

    Odpowiedz
  • Piotrunio z tbs(2009-01-06 14:23) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Styczeń! jak widzę te pana zdziwione oczy to robi mi się słabo! A co z tą zapowiadaną przez was ustawą o wykupie tbs??? Kpicie sobie z ludzi! Przez pół roku na łamach prasy przedstawialiście zarysy ustawy o wykupie mieszkań z TBS. I co? I nic! Może dlatego, że tę ustawę zapowiedział już PIS... Ja głosowałem na PO, ale wy naprawdę nie robicie nic dla zwykłych obywateli takich jak ja czy moja rodzina. Pozdrawiam! Utopcie się w tym waszym 60% poparciu.

    Odpowiedz
  • obcy(2009-01-06 09:25) Zgłoś naruszenie 00

    Właśnie podnieśli mi poraz kolejny czynsz TBS DOMBUD, ministerstwo ciekawe czy tym się interesuje.
    Przecież miały być to mieszkania dla ludzi których nie stać na kredyt ale jak tak dalej będzie i ministerstwo nie przygotuje ustawy żeby po spłaceniu kredytu mieszkania przeszły na właśność lub były wykupione za niewielkie pieniądze to naprawdę zaczne żałować że mieszkan w TBS nawet za to że są to mieszkania nowe.

    Odpowiedz
  • obcy(2009-01-05 23:09) Zgłoś naruszenie 00

    Niech Pani minister i spółka biora się do roboty, żeby po spłacie kredytu mieszkankan przeszły na własność. Atak pozatym po 30 latach TBS sam je odda bo nie będzie miał kto ich remontować.
    Za rządu PiS jak powiedzieli że będą mieszkania to zrobili uwłaszczenie.
    Zobaczymy co zrobi PO przed wyborami?
    Przecież mieszkanców TBS jest podan 70.000 TO NIECH COŚ MYŚLA BO KADENCJA TEZ SIĘ KIEDYŚ SKOŃCZY

    Odpowiedz
  • Zdziwko(2009-01-05 22:43) Zgłoś naruszenie 00

    Mnie tylko jeden fakt zadziwia, jakim trzeba być jeleniem aby płacić odstępne za TBS kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z założenia TBS nie może być własnościowe. Mając taką kasę lepiej resztę dopożyczyć na własne albo wynająć i używać.

    Odpowiedz
  • logik(2009-01-05 20:54) Zgłoś naruszenie 00

    PROSTE!
    Sprzedac obecne mieszkania w TBSach ich najemcom!! Niech potem robią z nimi co chcą!

    Odpowiedz
  • Obiektywny(2009-01-05 15:28) Zgłoś naruszenie 00

    Szkoda, że Pan minister wprowadza Czytelników w błąd i to niestety nie pierwszy raz. Nowelizacja przepisów z 2004 roku jest wielkim bublem prawnym i stąd obecne problemy. Nie jest prawdą, że od 2005 roku handel partycypacjami został ograniczony. Wprowadzono tylko przepis, dotyczący mieszkań których budowa rozpoczęła się faktycznie od 2006r, a niemożliwy do zastosowania do starszych lokali. Nowelizacja z 2004 roku nie dotyczy budynków o których finansowanie TBS-y ubiegały się przed 2005 rokiem. Biorąc to pod uwagę, więcej niż 90% mieszkań nadal "podpada" pod przepisy, które zdaniem Pana ministra przestały obowiązywać w 2004 roku. Szkoda, że Pan minister komentuje teraz sytuację w TBS-ach, mimo że od czasów rządu PiS jest odpowiedzialny za przygotowanie pomysłu jak naprawić system budownictwa mieszkaniowego na wynajem (i warto byłoby zacząć od podstawowych obliczeń! bo od bzdurnych wymogów stawianych TBS-om, a odbijających się na najemcach aż się włos na głowie jeży).

    Odpowiedz
  • Solo(2009-01-05 15:04) Zgłoś naruszenie 00

    TBS to socjalistyczny wymysł. Jest posadzony na chorych fundamentach więc chory jest cały. Człowiek od 1000 leci jest przyzwyczajony do 1 prawa: prawa własności. TBS to jakaś socjalistyczna himera, gdzie płacę ale nie mam. Nie jest to wynajem ani kupno takie czerwone-nie-wiadomo-co. Kolejne wcielenie spółdzielni z Prezesem TFU! na czele. Wspomniany prezesunio Madura chwali sie jak pięknie ludziom ogranicza wolność i tworzy biurokrację jednocześnie pasożytując na tych właśnie ludziach bo bierze ich kasę. I czym tu się chwalić?

    Rozwiązanie jest proste:
    Jak ktoś nie ma kasy na mieszkanie to powinien je wynająć.
    Może też wziąć kredyt i spłacać. Wolna wola.
    Jak ma kasę - kupić na własność. Koniec. Proste i uczciwe. Od setek lat ludzie tak żyli i dało się bez spółdzielni, TBS-ów, prezesów i wypindrzonych paniusi z pazurami.

    Odpowiedz
  • Parcypant(2009-01-05 08:16) Zgłoś naruszenie 00

    Jak zwykle państwo robi ludzi w balona.Wiadomo że za lokal płaci rodzina,dlaczego moje pieniądze są w dyspozycji cwaniaków z TBS,oni z tego świetnie żyja.Jeżeli młodzi powiększaja rodzinę to takie mieszkanie robi się za małe.TBS nie oferuje większego lokalu,należy go znależć samemu,cena jest inna wysoka.Dlaczego nie można wykupić takiego lokalu,zamienić na większy w TBS za dopłatą-ustawodawca nie przewidział takich możliwości,jak zwykle wszędzie widać buble prawne i organizacyjne.Dochody młodych rosną ceny mieszkań też,TBS powinien ich usunąć ze wzblędu na zarobki-tylko gdzie,gdzie tu sprawiedliwe traktowanie ludzi na dorobku.Za Gierka dla młodych małżeństw były specjalne pożyczki- 3%,państwo dbało o rozwój młodych rozwojowych małżeństw i dzieci.

    Odpowiedz