Część sędziów Trybunału Konstytucyjnego chce zwołania Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy - informuje portal "wPolityce". Według portalu sędziowie krytykują m.in. pracę sędziego Mariusza Muszyńskiego i kształtowanie składów orzekających.

Portal informuje, że dotarł do pisma, pod którym podpisali się: wiceprezes TK Stanisław Biernat oraz sędziowie: Leon Kieres, Małgorzata Pyziak–Szafnicka, Stanisław Rymar, Piotr Tuleja, Sławomira Wronkowska - Jaśkiewicz Marek Zubik, a także Piotr Pszczółkowski.

Według "wPolityce" sędziowie "oczekują szybkiej reakcji i zwołania Zgromadzenia Ogólnego". "Zgłaszamy potrzebę i wyrażamy nadzieję przyjęcia zaproszenia do udziału w obradach przez Strażnika Konstytucji, Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudę. W ten sposób zaistniałaby okazja do przedstawienia Panu Prezydentowi informacji o +istotnych problemach wynikających z działalności orzecznictwa Trybunału+" - cytuje portal pismo tych sędziów.

Według portalu, na ten list odpowiedzieli sędziowie: Henryk Cioch, Zbigniew Jędrzejewski, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Michał Warciński, wybrani przez sejm obecnej kadencji. Sędziowie ci zwracają uwagę m.in., że prezes TK Julia Przyłębska "nie zareagowała na coraz częstsze publiczne wystąpienia sędziów TK i sędziów w stanie spoczynku, w których - według nich - przekraczane są obowiązujące standardy prawne i etyczne wypowiedzi sędziego, a część naszych kolegów jest w nich obrażana i poniżana".

"wPolityce" podaje też, że grupa "nowych" sędziów "w obecnej sytuacji nie widzi możliwości spotkania w gronie wszystkich sędziów, poza Zgromadzeniami Ogólnymi nakazanymi prawem".

Portal pisze, że prezes Przyłębska "będzie chciała mediować z obiema grupami sędziów i starać się doprowadzić do kompromisu".