statystyki

Sąd powinien informować o zmianie podstawy prawnej

autor: Paulina Szewioła04.04.2017, 10:07; Aktualizacja: 04.04.2017, 10:37
podpis, dokument, prawo, biznes, umowa

W uzasadnieniu wskazano, że chociaż sąd nie jest związany podaną w pozwie podstawą prawną i może orzec w oparciu o przepis niewskazany przez stronę, to powinien uprzedzić o takim zamiarzeźródło: ShutterStock

Sąd ma prawo oprzeć się na innej podstawie prawnej niż wskazana w pozwie, powinien jednak uprzedzić o tym strony.

Stan faktyczny

Spółka wniosła do sądu pozew przeciwko właścicielom lokalu, w którym prowadziła restaurację. Chciała, aby sąd zobowiązał pozwanych do przedłużenia z nią umowy dzierżawy, tak jak zostało to ustalone w umowie przedwstępnej, którą podpisały strony.

Pozwani wnieśli o oddalenie powództwa. Spełnienie świadczenia wynikającego z umowy przedwstępnej stało się – w ich ocenie – niemożliwe, ponieważ z uwagi na bardzo zły stan techniczny budynku konieczny był jego generalny remont – niemożliwy, gdy spółka zajmowała lokal.

Sąd Okręgowy w Gliwicach oddalił powództwo. Ocenił bowiem żądanie pozwu jako sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem umowy przedwstępnej i uznał, że w niniejszej sprawie zachodzi wyjątkowy wypadek uzasadniający zastosowanie art. 5 k.c. (Nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony).

Apelację wniosła spółka. Powołała się na pozbawienie jej możliwości obrony swoich praw wskutek oddalenia powództwa jako sprzecznego z art. 5 k.c., podczas gdy pozwani nie podnosili zarzutu nadużycia prawa. Dodała, że sąd nie poinformował jej o tym, że rozważa zastosowanie tego artykułu, więc nie mogła odnieść się do tego zarzutu.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane