statystyki

Sąd powinien informować o zmianie podstawy prawnej

autor: Paulina Szewioła04.04.2017, 10:07; Aktualizacja: 04.04.2017, 10:37
podpis, dokument, prawo, biznes, umowa

W uzasadnieniu wskazano, że chociaż sąd nie jest związany podaną w pozwie podstawą prawną i może orzec w oparciu o przepis niewskazany przez stronę, to powinien uprzedzić o takim zamiarzeźródło: ShutterStock

Sąd ma prawo oprzeć się na innej podstawie prawnej niż wskazana w pozwie, powinien jednak uprzedzić o tym strony.

Stan faktyczny

Spółka wniosła do sądu pozew przeciwko właścicielom lokalu, w którym prowadziła restaurację. Chciała, aby sąd zobowiązał pozwanych do przedłużenia z nią umowy dzierżawy, tak jak zostało to ustalone w umowie przedwstępnej, którą podpisały strony.

Pozwani wnieśli o oddalenie powództwa. Spełnienie świadczenia wynikającego z umowy przedwstępnej stało się – w ich ocenie – niemożliwe, ponieważ z uwagi na bardzo zły stan techniczny budynku konieczny był jego generalny remont – niemożliwy, gdy spółka zajmowała lokal.

Sąd Okręgowy w Gliwicach oddalił powództwo. Ocenił bowiem żądanie pozwu jako sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem umowy przedwstępnej i uznał, że w niniejszej sprawie zachodzi wyjątkowy wypadek uzasadniający zastosowanie art. 5 k.c. (Nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony).

Apelację wniosła spółka. Powołała się na pozbawienie jej możliwości obrony swoich praw wskutek oddalenia powództwa jako sprzecznego z art. 5 k.c., podczas gdy pozwani nie podnosili zarzutu nadużycia prawa. Dodała, że sąd nie poinformował jej o tym, że rozważa zastosowanie tego artykułu, więc nie mogła odnieść się do tego zarzutu.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane