Polityczna KRS. Z półuśmieszkiem satysfakcji

autor: Maciej Gutowski, Piotr Kardas23.03.2017, 07:43; Aktualizacja: 23.03.2017, 08:59
prawo, sąd

Proponowane przez polityków zmiany ustawy o KRS, w tym polityczny wybór członków rady, godzą w zasadę niezależności władzy sądowniczej. Projekt Iustitii tego błędu nie zawieraźródło: ShutterStock

 Ubiegłotygodniowa konferencja obecnie urzędującej pani prezes Trybunału Konstytucyjnego grubą kreską uwypukliła to, co nieraz tkwi w ludziach, a co tak szkodzi wizerunkowi sądownictwa.

Choć na szczęście tego typu jednostkowe przypadki coraz rzadziej dostrzegalne są w codziennej praktyce, to jednak ciągle doskwierają, mając negatywny wpływ na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości.

Arogancja zza stołu sędziowskiego, protekcjonalne traktowanie uczestników procesu, niestosowne sformułowania, pouczanie mentorskim tonem z półuśmieszkiem lepiej wiedzącego, pomijanie i uchylanie pytań subiektywnie uznawanych za nieistotne, a w istocie trudnych i niechcianych przez wyposażonego w atrybuty władzy. Demonstracja postawy, że zajmowana pozycja daje możliwość wydania orzeczenia nie siłą rozumu, lecz siłą władzy. Rzadka, ale niezwykle szkodliwa. Każdy, kto z nią się zetknął, wie, jak bardzo podważa zaufanie do wymiaru sprawiedliwości. Rodzi poczucie bezsilności i upokorzenia. Zwłaszcza gdy jest poprzedzona lub zwieńczona całkowicie bezzasadnym orzeczeniem, odbierającym lub naruszającym zagwarantowane konstytucyjnie prawa ludzi.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • fisher(2017-03-24 10:09) Zgłoś naruszenie 30

    i uwazasz, ze wplywanie na sedziow przez politykow to zmieni?? miernoty zajmujace stanowiska ministerialne w MS bynajmniej nie daja jakiejkolwiek szans na pozytywne zmiany, chyba ze takowymi nazywasz obsadzanie stolkow przez BMW( patrz zona tw z berlina) mowi ci cos autonomia i niezaleznosc wladzy sadownczej ? trojpodzial wladzy??

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane