Ochrona dóbr osobistych nie obejmuje internetowego nicka

autor: Patryk Słowik14.03.2017, 16:00
młotek, klawiatura, sąd, komputer, internet

Najlepszym rozwiązaniem jest przyjęcie, że ogólną zasadą jest, iż dóbr osobistych nicka internetowego naruszyć nie możnaźródło: ShutterStock

Niemożliwe jest naruszenie dobrego imienia abstrakcyjnego użytkownika forum internetowego posługującego się wyłącznie określonym loginem, który nie pozwala na identyfikację osoby.

Uznał tak Sąd Apelacyjny w Warszawie. Oznacza to w praktyce, że nazwanie, dajmy na to, Patryka Słowika pod napisanym przez niego artykułem, „burakiem” można ponieść odpowiedzialność. Ale za określenie mianem „cymbała” użytkownika forum o fantazyjnym pseudonimie, np. „ziomeczek”, który dziennikarza broni – już nie.

Sprawa, która legła u podstaw orzeczenia, była dość typowa. Na forum internetowym mieszkańców wspólnoty mieszkaniowej wybuchały raz za razem konflikty. W trakcie jednego ze sporów moderator serwisu zwrócił się do użytkownika, używając między innymi określeń: „uzurpujesz sobie prawo do pouczania innych”, „nie masz żadnych oporów przed tym, aby zachować się jak burak, obrażając użytkowniczkę”, „zachowałeś się jak głąb”, „zachowanie to było chamskie”, „infantylnie głupie”, „twoja nachalna agitacja bardziej zraża niż przekonuje dyskutantów, a arogancka buta bardziej odstręcza zainteresowanych od dyskusji”. Nie pozwolił na odpowiedź, lecz zablokował swemu interlokutorowi konto na forum. Ten zaś poczuł się obrażony. W związku z tym wystąpił do sądu z powództwem, zwracając uwagę, że naruszono jego dobra osobiste. Ostatecznie sprawa zawędrowała aż przed oblicze sądu apelacyjnego.

Ten zaś zwrócił uwagę, że dla oceny, czy doszło do ciosu wymierzonego w dobre imię powoda, istotna jest opinia osób trzecich o danej osobie. Należy więc przede wszystkim rozważyć, czy w ogóle możliwe jest naruszenie dobrego imienia użytkownika forum internetowego, identyfikującego się wyłącznie loginem (pseudonimem), a nie imieniem i nazwiskiem. Sąd uznał, że nie; choć z pewnym zastrzeżeniem.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane