Ministerstwo Rozwoju skierowało do konsultacji i uzgodnień główną ustawę z pakietu "Konstytucji Biznesu" - Prawo przedsiębiorców – oraz trzy ustawy niezbędne do jego wdrożenia, podał resort.

"Czas od listopada wykorzystaliśmy na wstępne konsultacje z organizacjami przedsiębiorców i na przygotowanie przepisów koniecznych do wdrożenia Prawa przedsiębiorców. Same przepisy wprowadzające będą nowelizować ponad 200 ustaw" - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, cytowany w komunikacie.

Prawo przedsiębiorców ma w założeniu być centralnym aktem prawnym określającym warunki prowadzenia biznesu w Polsce. Zastąpi obowiązującą od 2004 r. ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.

"Dotychczasowa ustawa była nowelizowana już ponad 80 razy. Spełniła swoją rolę, ale przez ciągłe zmiany i to dokonywane w różnych latach, jej przepisy w wielu miejscach nie stanowią już spójnej całości. Potrzeba nam nowego, prostszego prawa, które uwolni polską przedsiębiorczość" - podkreślił wicepremier.

Proponowana ustawa zawiera katalog zasad, które urzędnicy będą musieli brać pod uwagę przy rozpatrywaniu spraw przedsiębiorców, m.in. co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, przyjazna interpretacja przepisów. Prawo przedsiębiorców zawiera także konkretne rozwiązania, które urzeczywistniają wolność gospodarczą i przynoszą przedsiębiorcom wymierne korzyści finansowe.

"Szacujemy, że tylko z tytułu samej 'ulgi na start' rocznie w kieszeniach przedsiębiorców zostanie docelowo 600 mln zł" - poinformował wicepremier.

Wśród wybranych rozwiązań ustawy są także m.in. zwolnienie drobnej działalności z obowiązku rejestracji, utworzenie instytucji Rzecznika Przedsiębiorców i Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców i likwidacja numeru REGON.

W najbliższym czasie do uzgodnień i konsultacji ma także zostać skierowana ustawa Przepisy wprowadzające ustawę Prawo przedsiębiorców oraz niektóre inne ustawy z pakietu "Konstytucji Biznesu".

Przewidywany termin wejścia w życie Prawa przedsiębiorców to wrzesień 2017 r., podano także.