Wojewoda będzie mógł w drodze decyzji wstrzymać egzekucję administracyjną.
Kierownicy zespolonych służb, inspekcji i straży będą mieli obowiązek przekazywania wojewodzie wszelkich informacji o wynikach kontroli w ich jednostkach. Wojewoda będzie wydawał polecenia obowiązujące wszystkie organy administracji rządowej w terenie. Takie rozwiązania przewiduje przyjęta przez Sejm ustawa o wojewodzie i administracji rządowej w województwie.
- Konstrukcja ta sytuuje wojewodę jako najważniejszy organ kontroli w województwie, posiadający pełną informację o wykonywaniu zadań administracji rządowej w województwie i ewentualnych nieprawidłowościach w ich realizacji - mówi Wioletta Paprocka z MSWiA.
Wstrzymanie egzekucji
Wojewoda w sytuacjach nadzwyczajnych będzie mógł wstrzymać wykonanie egzekucji administracyjnej, a także wprowadzić dodatkowe obowiązki, np. informacyjne o przebiegu egzekucji.
Ustawa określa zamknięty katalog funkcji sprawowanych przez wojewodę, oddziela administrację rządową od strukturalnej, wprowadza jednoosobową odpowiedzialność i przesuwa część zadań administracji publicznej do samorządów.
Kryteria dla kandydata
Novum w stosunku do obecnie obowiązującej ustawy jest wprowadzenie kryteriów, jakie musi spełniać kandydat na wojewodę i wicewojewodę. Musi on posiadać obywatelstwo polskie, tytuł zawodowy magistra lub równorzędny, trzyletni staż pracy w zakresie kierowania zespołami ludzkimi oraz cieszyć się nieposzlakowaną opinią. Przyszły wojewoda musi korzystać z pełni praw publicznych i nie być karany za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Kryteria te w zakresie wymagania niekaralności i konieczności posiadania nieposzlakowanej opinii są identyczne z warunkami wymaganymi od członków korpusu Służby Cywilnej.
Rozporządzenia porządkowe
Uprawnienia wojewody do stanowienia aktów prawnych pozostaną podobne do tych, co są obecnie. Nadal będą oni mogli wydawać rozporządzenia porządkowe w zakresie nieuregulowanym w ustawach lub innych przepisach wykonawczych, w przypadku gdy jest to niezbędne dla życia i zdrowia mieszkańców.
Przewidywany termin wejścia w życie ustawy to 1 kwietnia 2009 r.
Komentarze (4)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeprawnicy przedstawią dokument egzekucyjny osobie urzędowej,która się nie zna
na zawartej treści dokumentu łamiąc prawo, dokonując włamania i pozbawienia
szarego człowieka praw konstytucyjnych i obywatelskich.Bardzo dobrze ,że wojewoda będzie mógł wstrzymać lub zmienić wykonywaną egzekucje, lecz jeśli
tego również nie zrobi?.Kto poniesie sankcje bezprawia administracji?Każdy jest tylko człowiekiem,lecz to nie znaczy żeby dochodziło do naginania i łamania praw konstytucyjnych używając środków ostatecznych aż do zagrożenia życia ludzkiego na własnym jego terenie gruntowym. Nie życzę tego nikomu,to jednak trzeba przeżyć żeby zrozumieć! i poczuć.