statystyki

Rozmawiając z dziennikarzem, lepiej zastrzec anonimowość

autor: Sławomir Wikariak06.02.2017, 07:41; Aktualizacja: 06.02.2017, 08:16
W pozwie złożonym przeciwko rozgłośni zażądał opublikowania przeprosin i zapłaty 10 tys. zł zadośćuczynienia z tytułu krzywdy doznanej wskutek naruszenia jego dóbr osobistych.

W pozwie złożonym przeciwko rozgłośni zażądał opublikowania przeprosin i zapłaty 10 tys. zł zadośćuczynienia z tytułu krzywdy doznanej wskutek naruszenia jego dóbr osobistych.źródło: ShutterStock

Osoba zgłaszająca się do mediów, by nagłośniły jej sprawę, w sposób dorozumiany godzi się na podanie swego imienia i nazwiska. Chyba że zastrzeże sobie anonimowość – uznał Sąd Okręgowy w Olsztynie.

Właściciel agencji ochroniarskiej zawiadomił straż pożarną o drzewie, które jego zdaniem ze względu na pochylenie w każdej chwili mogło się złamać, stwarzając zagrożenie dla przechodzących pod nim ludzi. Dla jednych stanowić by to mogło dowód obywatelskiej postawy, dla strażaków jednak było to wezwanie bez przyczyny. Uznali oni, że nie ma ryzyka przewrócenia się drzewa. A to oznacza, że mężczyzna wezwał ich bezpodstawnie.

Ostatecznie bohatera tej historii obwiniono o fałszywe zaalarmowanie straży pożarnej o zdarzeniu, które nie miało miejsca, czym miał wywołać niepotrzebną czynność służb ratunkowych (art. 66 par. 1 kodeksu wykroczeń). Rozżalony zgłosił się do lokalnego radia, by nagłośniło jego problem.

Na stronie internetowej radia rzeczywiście ukazał się artykuł opisujący prawne perypetie właściciela firmy ochroniarskiej. W tekście podano jego nazwisko, omyłkowo też wskazano, że został oskarżony, a nie obwiniony. Co ciekawe mężczyzna zgłosił zastrzeżenia do tego artykułu dopiero po kilku miesiącach. Redakcja natychmiast poprawiła błąd i zanonimizowała dane. Nie usatysfakcjonowało to jednak bohatera tekstu, który uznał, że szkoda została mu już wyrządzona. Prowadząc firmę ochroniarską, musi mieć bowiem nieposzlakowaną opinię.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane