Kto ponosi odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

autor: Marcin Nagórek10.02.2017, 18:00
dokumenty

Po pierwsze, należy wskazać, że zgodnie z art. 44 ust. 1 ustawy o finansach publicznych wydatki publiczne mogą być ponoszone na cele i w wysokościach ustalonych w ustawie budżetowej, uchwale budżetowej jednostki samorządu terytorialnego oraz w planie finansowym jednostki sektora finansów publicznych.źródło: ShutterStock

Kontrola w urzędzie stwierdziła, że kilka razy w 2016 r. dokonano wydatków z przekroczeniem zakresu upoważnienia wynikającego z planu finansowego (wszystkie akceptował zastępca burmistrza). Wydatki te wynikały z nagłych potrzeb, a skarbnik nie zgłaszał zastrzeżeń i nawet je podpisał. Kto ponosi odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych?

EKSPERT RADZI

Po pierwsze, należy wskazać, że zgodnie z art. 44 ust. 1 ustawy o finansach publicznych wydatki publiczne mogą być ponoszone na cele i w wysokościach ustalonych w ustawie budżetowej, uchwale budżetowej jednostki samorządu terytorialnego oraz w planie finansowym jednostki sektora finansów publicznych.

Po drugie, jak wynika z art. 254 pkt 3 ww. ustawy, w toku wykonywania budżetu jednostki samorządu terytorialnego obowiązuje zasada gospodarki finansowej. A według niej dokonywanie wydatków następuje w granicach kwot określonych w planie finansowym, z uwzględnieniem prawidłowo dokonanych przeniesień i zgodnie z planowanym przeznaczeniem, w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów. Główna Komisja Orzekająca w orzeczeniu z 7 marca 2011 r. (znak BDF1/4900/134/152/RN-39/10/3867) zaakcentowała, że: „Jedną z podstawowych zasad gospodarki finansowej, obowiązujących w toku wykonywania budżetu m.in. jednostki samorządu terytorialnego, jest zasada dokonywania wydatków w granicach kwot określonych w planie finansowym, z uwzględnieniem prawidłowo dokonanych przeniesień i zgodnie z planowanym przeznaczeniem, w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów. Dokonywanie wydatków przekraczających kwoty wynikające z obowiązującego na dany dzień planu finansowego gminy stanowi złamanie tej zasady”.

Jednocześnie podkreślenia wymaga, że również art. 52 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy potwierdza wspomnianą zasadę, stanowiąc, że ujęte w budżecie państwa, budżetach jednostek samorządu terytorialnego i planach finansowych jednostek budżetowych wydatki oraz łączne rozchody stanowią nieprzekraczalny limit.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane