statystyki

Kto ponosi odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

autor: Marcin Nagórek10.02.2017, 18:00
dokumenty

Po pierwsze, należy wskazać, że zgodnie z art. 44 ust. 1 ustawy o finansach publicznych wydatki publiczne mogą być ponoszone na cele i w wysokościach ustalonych w ustawie budżetowej, uchwale budżetowej jednostki samorządu terytorialnego oraz w planie finansowym jednostki sektora finansów publicznych.źródło: ShutterStock

Kontrola w urzędzie stwierdziła, że kilka razy w 2016 r. dokonano wydatków z przekroczeniem zakresu upoważnienia wynikającego z planu finansowego (wszystkie akceptował zastępca burmistrza). Wydatki te wynikały z nagłych potrzeb, a skarbnik nie zgłaszał zastrzeżeń i nawet je podpisał. Kto ponosi odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych?

EKSPERT RADZI

Po pierwsze, należy wskazać, że zgodnie z art. 44 ust. 1 ustawy o finansach publicznych wydatki publiczne mogą być ponoszone na cele i w wysokościach ustalonych w ustawie budżetowej, uchwale budżetowej jednostki samorządu terytorialnego oraz w planie finansowym jednostki sektora finansów publicznych.

Po drugie, jak wynika z art. 254 pkt 3 ww. ustawy, w toku wykonywania budżetu jednostki samorządu terytorialnego obowiązuje zasada gospodarki finansowej. A według niej dokonywanie wydatków następuje w granicach kwot określonych w planie finansowym, z uwzględnieniem prawidłowo dokonanych przeniesień i zgodnie z planowanym przeznaczeniem, w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów. Główna Komisja Orzekająca w orzeczeniu z 7 marca 2011 r. (znak BDF1/4900/134/152/RN-39/10/3867) zaakcentowała, że: „Jedną z podstawowych zasad gospodarki finansowej, obowiązujących w toku wykonywania budżetu m.in. jednostki samorządu terytorialnego, jest zasada dokonywania wydatków w granicach kwot określonych w planie finansowym, z uwzględnieniem prawidłowo dokonanych przeniesień i zgodnie z planowanym przeznaczeniem, w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów. Dokonywanie wydatków przekraczających kwoty wynikające z obowiązującego na dany dzień planu finansowego gminy stanowi złamanie tej zasady”.

Jednocześnie podkreślenia wymaga, że również art. 52 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy potwierdza wspomnianą zasadę, stanowiąc, że ujęte w budżecie państwa, budżetach jednostek samorządu terytorialnego i planach finansowych jednostek budżetowych wydatki oraz łączne rozchody stanowią nieprzekraczalny limit.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane