Reforma sądownictwa jest bardzo potrzebna, to jeden z najczęściej podnoszonych tematów podczas spotkań z obywatelami - oceniła w sobotę premier Beata Szydło. "Sądy muszą działać sprawnie" - podkreśliła szefowa rządu.

"Na spotkaniach z ludźmi, które odbywaliśmy w kampanii wyborczej, ale też później, kiedy już w ubiegłym roku spotykałam się w różnych miejscach, jednym z najczęściej podnoszonych tematów jest zmiana w sądach. Ludzie po prostu chcą, żeby sądy funkcjonowały inaczej, lepiej, idą do sądu po sprawiedliwość" - powiedziała w radiu RMF FM Szydło. W związku z tym - jak podkreśliła - reforma sądownictwa w Polsce jest bardzo potrzebna.

W jej ocenie, obecnie decyzje w sądach zapadają z jednej strony opieszale, a z drugiej strony - jak mówiła Szydło - "często po prostu są decyzjami niesprawiedliwymi". "Sądy muszą działać sprawnie, muszą stać po stronie obywateli" - podkreśliła szefowa rządu.

"Ta reforma jeszcze nie jest w tej chwili na tym etapie, że mamy już złożony projekt ustawy, że one są gotowe, ale w odpowiednim momencie, kiedy będziemy ją dyskutować, będzie również konsultacja" - zapewniła.

W ostatnim czasie do konsultacji trafiły dwa projekty reformujące sądownictwo: nowelizacje ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Jak tłumaczył w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, chodzi o to, by zbudować elitę prawniczą gwarantującą najwyższy profesjonalizm i przestrzeganie najwyższych norm etycznych.