"W związku z ustaleniami prokuratora regionalnego w Rzeszowie i Centralnego Biura Antykorupcyjnego, z których wynika, że prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie Krzysztof Sobierajski mógł dokonać czynów przestępczych, godzących w powagę sądu i istotne interesy służby oraz podważających społeczne zaufanie do całego wymiaru sprawiedliwości, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zarządził jego natychmiastowe odsunięcie od czynności służbowych" - czytamy w komunikacie MS.

Minister wystąpił także do KRS o pilną zgodę na odwołanie prezesa.

Rzecznik KRS Waldemar Żurek powiedział, że Rada najprawdopodobniej będzie mogą się zająć sprawą na swym najbliższym posiedzeniu tj. 29 grudnia.

Prezes krakowskiego sądu mógł osiągnąć kilkaset tysięcy złotych, dzięki umowom, które zawierał z firmami zewnętrznymi - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Krajowej prokurator Ewa Bialik. Przeszukanie jego biura i mieszkania funkcjonariusze CBA rozpoczęli w środę po południu. Wcześniej tego dnia Prokuratura Krajowa i CBA poinformowały o zatrzymaniu pięciu osób zamieszanych w wyłudzenie z tego sądu ponad 10 mln zł.

(PAP)

sta/ wkt/PS