ROZMOWA

PAULINA BĄK

Co ma zrobić osoba, która kupiła samochód w komisie, który nie zapłacił akcyzy?

WOJCIECH KOTALA

Kupując samochód sprowadzony z UE i niezarejestrowany w Polsce, należy zebrać pełną dokumentację, w skład w której wchodzi zaświadczenie o zapłacie akcyzy. Bez zaświadczenia nie ma możliwości zarejestrowania samochodu. Jeżeli akcyza nie jest zapłacona, urząd celny może żądać zapłaty od osoby, która nabyła samochód od nieuczciwego komisu.

Czy w takiej sytuacji należy samemu zapłacić akcyzę?

Można wejść w spór z komisem i próbować zmusić go do zapłaty, co może się okazać niemożliwe, gdy np. komis został zlikwidowany albo uiścić akcyzę samodzielnie. Koszt samochodu wzrośnie wtedy o 3,1 proc. w przypadku samochodu o pojemności silnika do 2000 cm3 lub 18,6 proc. w przypadku samochodów z silnikami o większej pojemności.

Jakie obowiązki ma podmiot, który sprowadza samochód osobowy?

Sprawdzając samochód osobowy, należy w ciągu czternastu dni zgłosić ten fakt (złożyć deklarację uproszczoną) do urzędu celnego, a następnie, w terminie trzydziestu dni od przywozu samochodu do Polski, wpłacić na konto urzędu celnego akcyzę. Urząd celny wyda zaświadczenie o uiszczeniu podatku, z którym należy się udać do wydziału komunikacji w urzędzie gminy i zarejestrować samochód.

Jeżeli przed rejestracją samochód zostanie sprzedany – podmiot, który sprowadził samochodów, musi przekazać ten dokument nabywcy. Jeżeli nie dopełni się tego obowiązku, podatek może zostać wymierzony w czasie kontroli.