"Teraz więcej osób powinno dostać się na aplikacje"

18.09.2009, 03:00; Aktualizacja: 18.09.2009, 09:37

Trzy pytania do PIOTRA SCHRAMMA, wspólnika i adwokata w kancelarii Gessel - Niższe limity to kolejna próba szerszego otworzenia drzwi do zawodów prawniczych i w tym roku na aplikacje powinno dostać się więcej osób niż w 2008 roku. O tym jednak, czy się powiedzie, zadecyduje równolegle stopień trudności pytań egzaminacyjnych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (74)

  • ANTYJAJA(2009-09-21 13:11) Zgłoś naruszenie 00

    umowa spoleczno-politycznO-korporacyjna byla taka,ze kazdy kto osiagnie 76% na byc na aplikacji...

    nie widze powodu by w jednym roku byla ŁAMANA...

    Odpowiedz
  • dura lex sed lex(2009-09-21 12:52) Zgłoś naruszenie 00

    Ponizej 76%,ale nie mniej niz 100 pkt/150 to chyba wydanie dyplomu za to powinno byc,a nie statusu aplikanta

    tak zreszta jest w innych panstwach

    Odpowiedz
  • i tak to wlasnie powinno byc(2009-09-21 12:41) Zgłoś naruszenie 00

    czyli ulatwiony test tak naprawde zdalo znowu tyle ile w roku poprzednim
    stabilnosc,pewnosc,niezmiennosc i rowny poziom to podstawa u prawnika

    a nie targ polityczny
    tylko czyim kosztem,pytam?

    Odpowiedz
  • SPRAWIEDLIWY CZŁEK(2009-09-21 12:38) Zgłoś naruszenie 00

    I decyzja zgodna z polska Konstytucja,jakoscia uslg prawnych i dobrem młodych apliakantow zdajacych od lat na te trudne apliakcje

    Limit pkt 114 pkt (76% wymagany od czasu wprowadzenia nowych ustaw korporacyjnych) uzyskalo 52 osoby (jak dobrze przeliczylam) ,a nie 209

    I tylko te ponad 50 osob MOZE CZUC SIE APLIKANTEM

    SERDECZNE GRATULACJE

    Potraktujmy jednoroczna zmiane-gdy MS zapowiada za rok 220 pyta z 70 kazusami (utrudnienie) jako przykry żart dla pranwnikow,bo chyba nikt przy zdrowych zmyslach nie bedzie tego inaczej traktowal.

    Do korporacji adwokatow i notariuszy powinno byc podobnie.
    No,coz kazdy musi MIEC ROWNY PRAWO DOSTEPU DO WYMARZONEJ PROFESJI i godziwych warunkow rozwoju

    Odpowiedz
  • nieprawnik(2009-09-21 11:52) Zgłoś naruszenie 00

    WYNIKI EGZAMINU WSTĘPNEGO NA APLIKACJĘ RADCOWSKĄ 2009 r. w Szczecinie!:
    http://www.oirp.szczecin.pl/index,38,1,wyniki_egzaminu_wstepnego_na_aplikacje_radcowska.htm

    Odpowiedz
  • koszmar roku(2009-09-21 09:49) Zgłoś naruszenie 00

    wylacznie 3 letnie studia podyplomowe czekaja

    Odpowiedz
  • .(2009-09-21 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    tak

    Odpowiedz
  • naród adwokatów ?(2009-09-21 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    .



    Czy to prawda, że zdawalność oscyluje ok. 100% ?





    .

    Odpowiedz
  • BEZNADZIEJA(2009-09-21 09:02) Zgłoś naruszenie 00

    No,coz ktos zrobil prawnikom niedzwedzia przysluge i zniszczyl wam kariere juz na starcie...Tak,tak...zniszczyl (bo sam ma nazwisko,i pozycje i jego kulesie)

    I zeby nie bylo iz sie żołądkuje bo sie komus zwyczajnie "upieklo",ale uwazam,ze to t jakis panstwowy szwingiel te nowe zmiany

    Powolana powinna byc komisja na takie przekręty...

    Odpowiedz
  • ?(2009-09-21 08:52) Zgłoś naruszenie 00

    ja uwazam,ze egz.powinien byc powtorzony.
    jesli nie bedzie selekcja juz na pierwszym kolokwium
    i po co to komu?

    przeciez korporacje nie zarabiaja na czesnym??

    Odpowiedz
  • wbrew pozorom(2009-09-21 08:51) Zgłoś naruszenie 00

    Dostało się 80% zdajacych po obnizce punktow tak wiec nie ma innego rozwiazania niz zawetowanie tych rozwiazan i wymaganie od kazdego prawnika tego samego progu pkt.

    Przeciez oczywistym jest ze 70% z aplikantow tego roku nigdy nie znajdzie pracy w profesji.

    Zawsze wiedzialam ,ze profesory nie nadaja sie na ministrow

    Nie wiem dlaczego jeden absowent ma uzyskac mierna ilosc pkt a drugi wg,norm wysokich.Bo co? Jeden urodzil sie rok wszczesniej a drugi rok pozniej???

    Niestety do egz.adwokackiego/radcowskiego dopuszcza z powrotem tyle ile uzyskalo z 80% okt na egzaminie.

    Czas najelpiej to pokaze

    Liczba aplikantow jest wieksza niz liczba studentow.

    TO JAKIS KOSZMAR!!

    Nie pochodze z rodziny prawniczej,ale zapatruje sie na to wyjatkowo podejrzliwie.

    Komus bardzo zalezy na zniesieniu egz.panstwowych,ktore co tu duzo kryc w kazdym panstwie sa JEDYNĄ drogą DO ZAWODU PRAWNICZEGO.

    Oburzenie nie wynika z zazdrosci tylko z nierownosci tych rozwiazan i pomiataniu mlodymi.

    Odpowiedz
  • niemamnazwy(2009-09-20 17:14) Zgłoś naruszenie 00

    egzamin adwokacki z 2005 r. był tu precedensem - i, nawiasem mówiąc, jakoś się ci masowi aplikanci trzymają. Bo nie ma selekcji w trakcie aplikacji. Dostałeś się, dadzą skończyć. Wychodzi na to, że będziemy narodem adwokatów :)

    Odpowiedz
  • cha cha!(2009-09-19 20:01) Zgłoś naruszenie 00

    Korporacja radcowska tak odważnie się rozpędziła,że postanowiła nawet dać zawód prawniczy każdego,kto tylko tego chce.
    Za ile to co prawda inna sprawa.
    Tak samo jak i to,że to w tym państwie jest w zasadzie nie do zrealizowania.

    Odpowiedz
  • uwaga(2009-09-19 19:53) Zgłoś naruszenie 00

    Rok przestępny-za rok będzie trudny,co zresztą MS zapowiada!! (?).Jak to się ma do profesjonalizmu egzaminacyjnego i równości w dostępie do profesji?? Ano nie ma się wcale...

    W krajach UE problem ten jest dosyć dosadnie załatwiony.Mam na myśli problem "wtryniania" się politycznych magistrów od prawa w zawody prawnicze,bądź co bądź prawnicy to trzecia władza w państwie,w ten sposób,że korporacje ustanawiają swój NIEZMIENNY LIMIT PKT.Minister chce 60%,a korporacje mówią NOŁ,będzie tak jak poprzednio.Żeby za bardzo urzędnicy nie majstrowali w poziomie pytań korporacje mówią- nie mniej niż...i nie więcej niż poprzednio...

    Czy takie postępowanie ma coś wspólnego z zamknięciem zawodów? Ależ skąd.Raczej z szacunkiem do młodych prawników startujących i marnujących młodość na nierównej trudności egzaminach.

    Przysłowiowego "głupa" można robic z polityków,ale nie z prawników.

    Wszystko wraca normy gdy szanowne gremia medialne cofną swoje łapencje z
    z cudzego terytorium...

    Odpowiedz
  • Sanczo(2009-09-19 17:15) Zgłoś naruszenie 00

    Takie testy jak dziś to śmiech. Ale są znakiem czasu - czasu bezrobocia aplikantów, którzy będą płacić za naukę, ale czy i gdzie będą pracować, to już nikogo, a szczególnie korporacji obchodzić nie będzie.

    Odpowiedz
  • l.(2009-09-19 16:37) Zgłoś naruszenie 00

    na pewno był łatwiejszy od ubiegłorocznego...ale, że był banalny to przesada...ale fakt kilka pytań było banalnych...tylko, że czasem jak nam się wydaje, że coś jest banalne..to się na tym wykładamy hehe. miejmy nadzieje, że nie tym razem!

    Odpowiedz
  • pućka(2009-09-19 16:35) Zgłoś naruszenie 00

    banalniutki teścik, jestem pięknej mysli :))))

    Odpowiedz
  • zzz(2009-09-19 16:07) Zgłoś naruszenie 00

    lex a po co się pytasz ?

    Odpowiedz
  • zxc(2009-09-19 16:06) Zgłoś naruszenie 00

    test był podobno banalny, prawda to?

    Odpowiedz
  • trur(2009-09-19 16:05) Zgłoś naruszenie 00

    test był średni jeżeli chodzi o poziom trudności, uważam że takie właśnie powinny być testy na aplikacje, pozdrowienia i do zobaczenia mam na dzieję na aplikacji:-)

    Odpowiedz