statystyki

Wymeldowanie – kto, kiedy, jak i gdzie

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz18.08.2006, 09:38; Aktualizacja: 03.12.2008, 17:25

Przeniesienie się do innej miejscowości, do innej dzielnicy w tym samym mieście, a nawet na inną ulicę w tej samej dzielnicy wymaga wymeldowania z dotychczasowego miejsca pobytu.

Reklama


Reklama


Z dotychczasowego miejsca pobytu należy wymeldować się najpóźniej w dniu wyjazdu. Oczywiście w nowym miejscu trzeba się zameldować (pisaliśmy o tym w GP nr 45). Formalności z tym związane załatwia się w urzędach gmin.

Wymeldowanie w gminie

Wymeldować musi się zarówno osoba, która zmienia miejsce pobytu stałego, jak i czasowego, jeśli wyprowadza się przed upływem okresu, na który była zameldowania. Z obowiązku wymeldowywania zwolnieni są jedynie ci, którzy byli zameldowani na pobyt czasowy, trwający dłużej niż dwa miesiące, a wyprowadzili się po terminie, do którego byli zameldowani.

Oprócz czasowego wymeldowania się, dodatkowych formalności musi dopełnić ten, kto wyjeżdża za granicę na dłużej niż dwa miesiące. Powinien bowiem zgłosić w gminie swój wyjazd – najpóźniej w dniu opuszczenia swojego miejsca pobytu – oraz powrót – najpóźniej przed upływem czwartej doby, licząc od dnia powrotu.

KSIĄŻKA ZAMELDOWAŃ

Jest to zbiór danych o osobach zameldowanych na pobyt czasowy, który jest krótszy niż dwa miesiące. Odnotowuje się w niej następujące dane: nazwisko i imiona, nazwisko rodowe, imiona rodziców, data i miejsce urodzenia, numer PESEL, adres miejsca pobytu stałego, adres pobytu czasowego, zamierzony czas pobytu czasowego, oznaczenie dokumentu stwierdzającego tożsamość oraz podpis osoby przyjmującej zgłoszenie. Oprócz tych informacji odnotowuje się też tam sam fakt wymeldowania.

Formalności w gminie

Aby wymeldować się z miejsca stałego pobytu, należy wypełnić i podpisać formularz „Zgłoszenie wymeldowania z miejsca pobytu stałego”. Wymeldowanie się z miejsca pobytu czasowego, trwającego ponad 2 miesiące, wymaga wypełnienia i podpisania formularza „Zgłoszenie wymeldowania z miejsca pobytu czasowego trwającego ponad 2 miesiące”. Oba druki otrzymuje się w tej gminie, w której dopełnia się formalności.

Aby wypełnić te formularze, oprócz własnych danych osobowych, należy podać dane osobowe osób najbliższych, ich numery PESEL, informacje dotyczące obowiązku wojskowego, rodzaj, serię i numery ich dokumentów tożsamości oraz informacje o wykształceniu.

Procedura wymeldowania się z miejsca pobytu czasowego do dwóch miesięcy, w przypadku gdy ktoś wyprowadza się przed upływem okresu zgłoszonego przy zameldowaniu się, nie wymaga wypełnienia żadnego formularza. Ustne zgłoszenie wymeldowania odnotowywane jest w książce zameldowań.

Formularza „Zgłoszenie wymeldowania z miejsca pobytu stałego” nie wypełnia się również w przypadku zgonu osoby zameldowanej na pobyt stały. Zmarłego gmina wymeldowuje z urzędu na podstawie odpisu skróconego aktu zgonu, który przesyła do niej urząd stanu cywilnego.

JAKIE KARY

Zarówno niezameldowanie się, jak i niewymeldowanie jest wykroczeniem. Grozi za to kara ograniczenia wolności na miesiąc, grzywna – od 20 zł do 5 tysięcy zł – albo nagana. Kara grzywny albo nagany grozi też osobie, która, mimo że ciąży na niej taki obowiązek, nie zawiadomiła o tym, że ktoś nie dopełnił obowiązku meldunkowego.

Wczasowicze i turyści

Wczasowicze i turyści meldują się w miejscowościach turystycznych wówczas, gdy mieszkają w domach wczasowych, domach wypoczynkowych, pensjonatach, hotelach, motelach, domach wycieczkowych, pokojach gościnnych, schroniskach, na kempingach lub strzeżonych polach biwakowych. Osoby prowadzące takie obiekty muszą pilnować, aby wczasowicze i turyści dopełnili obowiązku zarówno zameldowania, jak i wymeldowania. Wymeldowywać się nie muszą jedynie ci, którzy wyjeżdżają po upływie okresu, jaki określili, meldując się, a ich pobyt czasowy nie przekraczał dwóch miesięcy. Gdyby wyjeżdżali wcześniej, powinni wymeldować się najpóźniej w dniu wyjazdu.

Osoby prowadzące wspomniane obiekty nie muszą natomiast zabiegać o to, aby meldowali się mieszkający u nich uczestnicy tzw. wyjazdów zorganizowanych krótszych niż 30 dni. Mogą to być uczestnicy kolonii i obozów turystyczno-wypoczynkowych organizowanych przez instytucję państwową lub społeczną albo związki zawodowe.

Kto kontroluje

Meldunek w określonym mieszkaniu nie daje żadnych praw do dysponowania nim, a jedynie potwierdza sam pobyt. To jednak nie oznacza, że można uchylać się od obowiązków meldowania się oraz wymeldowywania. Nie można też liczyć na to, że nikt nie skontroluje, czy obowiązki te zostały spełnione.

O tym, że ktoś nie dopełnił obowiązku wymeldowania się, powinien gminę zawiadomić dozorca domu, w którym ta osoba przebywała. Jeżeli w domu nie ma dozorcy, obowiązek taki spoczywa na administratorze, a jeśli administratora nie ma – na właścicielu. Na wsi taki obowiązek ma również sołtys.

Niechciany lokator

Wprawdzie za niedopełnienie obowiązku meldunkowego (zarówno związanego z zameldowaniem się, jak i wymeldowaniem) grozi grzywna lub inne kary przewidziane w kodeksie wykroczeń, to jednak coraz częściej właściciele mieszkań, którzy wynajmują je na podstawie umowy cywilnoprawnej, nie chcą meldować swoich lokatorów. Od zobowiązania najemcy, że nie będzie chciał się zameldować, wręcz uzależniają zawarcie umowy najmu.

Przyczyną tego jest dosyć istotna luka w przepisach meldunkowych, która nie pozwala samodzielnie właścicielowi wymeldować uciążliwego lokatora, gdy domaga się od niego, aby opuścił mieszkanie na dobre. Nikt inny bowiem, tylko lokator może siebie wymeldować, gdy się wyprowadza. Gdyby zaś faktycznie zmienił miejsce pobytu, a nie dopełnił obowiązku wymeldowania, wówczas właściciel mieszkania powinien wszcząć w gminie postępowanie o wymeldowanie tej osoby z urzędu.

Gdy lokator nie chce wyprowadzić się, a termin, do którego była zawarta umowa najmu, już upłynął, właściciel może jedynie wystąpić do sądu o wyeksmitowanie go. Jako powód podaje wtedy bezumowne korzystanie z lokalu. Sądowe orzeczenie o eksmisji musi oczywiście się uprawomocnić, by można było przystąpić do wykonania go. I dopiero gdy lokator zostanie usunięty z mieszkania, a nie zechce sam dobrowolnie się wymeldować, może zostać wszczęte postępowanie o wymeldowanie go z urzędu.

@RY1@i02/2006/055/i02.2006.055.057.0018.001.gif@RY2@

Druki zgłoszenia wymeldowania otrzymuje się w gminie, w której dopełnia się formalności.

Czytelnicy pytają

Czy trzeba zgłosić wyjazd w gminie

Chcę wyjechać na kilka miesięcy za granicę. Jakich formalności meldunkowych muszę dopełnić w związku z wyjazdem? Czy muszę zgłosić wyjazd w gminie?

Tak

W razie wyjazdu za granicę należy wymeldować się na pobyt czasowy. Trzeba to zrobić najpóźniej w dniu opuszczenia swojego miejsca pobytu. Jeżeli wyjazd trwa dłużej niż dwa miesiące, to dodatkowo jeszcze należy w gminie zgłosić na piśmie informację o tym, do jakiego kraju wyjeżdża się i na jak długo, a jeżeli zna się miejsce swojego pobytu za granicą, to należy go również podać. Na piśmie trzeba nakleić znak opłaty skarbowej o wartości 5 zł. Następnie ta informacja zostaje dołączona do karty osobowej mieszkańca, którą każdy z nas ma założoną.

Warto dopełnić tych formalności w swoim interesie, ponieważ gdyby właściciel mieszkania chciał wszcząć postępowanie o wymeldowanie osoby, która wyjechała za granicę, to gmina powiadomi ją o tym i będzie mogła bronić się przed wymeldowaniem z urzędu. Natomiast po powrocie z zagranicy należy zgłosić w gminie swój powrót najpóźniej przed upływem czwartej doby od dnia powrotu.

mps

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (t.j. Dz.U. z 1987 r. nr 1, poz. 960 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • MacGyver(2008-12-03 19:18) Odpowiedz 10

  starych znakow mozna uzywac do konca 2008 r.

 • Mee(2010-04-03 11:47) Odpowiedz 00

  A ja mam pytanie, czy zgłoszenie pobytu stałego może zgłosić tylko właściciel budynku? Czy np. ja jako osoba pełnoletnia mogę się bez problemu zameldować sama?

 • dorota s(2011-08-17 19:05) Odpowiedz 02

  Witam prosze o odpowiedz jesli moj brat został wymeldowany 25 lat temu czy nalezy mu sie spadek mieszkalny

 • aga(2012-06-25 06:05) Odpowiedz 00

  Witam! Chciałabym się dowiedzieć czy istnieje jakiś czas na unieważnienie zameldowania. Jestem właścicielką domu, męża zameldowałam na pobyt tymczasowy niecałe 2 tyg.temu (pani w urzędzie powiedziała,że najkrótszy to termin do końca roku 2012). Zgodziłam się na ten meldunek, aby mąż mógł załatwić sprawy w urzędzie, niemożliwe bez posiadania miejsca zameldowana. Od tego czasu on zachowuje się karygodnie, demoluje drzwi, znęca się psychicznie. Czy mogę wycofać tą decyzję, nie minęły nawet 2 tyg, wiem też że dobrowolnie sam się nie wymelduje. Pomocy!

 • Paula(2012-03-31 17:00) Odpowiedz 00

  Witam chciala bym zapytac sie czy wie ktos z was czy przy wymeldowywaniu np z jakies miejscowosci to trzeba zrobic to w tym samym miescie gdzie jest sie zamledowanym?

 • ANNET(2011-12-27 20:32) Odpowiedz 00

  WITAM MAM TAKI PROBLEM PRACUJE ZA GRANICA ALE NA TMCZASOWO CO 3MIESIACE JESTEM W POLSCE WYSYLAM NA OPLATY TYP WODA SWIATLO INTERNET NIE MAM ROZWODU MAZ JEST GLOWNYM NAJEMCA POZNAL NOWA KOBIETE I CHCE MNIE WYMELDOWACI CZY MA TAKIE PRAWO BO NIEWIEM CO MAM ROBICI A ZALERZY MI NA PRACY TEZ

 • XXX(2011-08-28 16:16) Odpowiedz 00

  Mam pytanie czy główny lokator może sam wymeldować członka rodziny?

 • AR(2011-05-02 14:35) Odpowiedz 00

  Mam pytanie! Jesteśmy z mężem najemcami mieszkania adm,ale chcemy wyjechać za granicę zarobić na jego wykup,oczywiście cały czas bedzie oplacane. Czy musimy to zglosić,czy nie bedziemy mieli problemów,mogą nam zabrać mieszkanie?

 • je(2010-10-30 09:35) Odpowiedz 00

  czy morzna wymeldowacz dzieczi gdy sąm dorosłe

 • ZYTA(2010-05-04 17:14) Odpowiedz 00

  MAM PYTANIE JESTEM ZAMELDOWANA U MAMY ALE OD 3 LAT MIESZKAM Z NARZECZONYM Z KTÓRYM MAM SYNA JEGO RODZICE NIE CHCĄ MNIE ZAMELDOWAĆ CZY MOGĄ MIEĆ PRZEZ TO PROBLEMY

 • KAROLINA(2009-02-01 11:38) Odpowiedz 00

  WITAM .MAM POWAŻNY PROBLEM GŁÓWNY NAJEMCA WYKUPIŁ LOKAL W KTÓRYM ZAMELDOWANA JESTEM NA POBYT STAŁY WRAZ Z NIELETNIĄ CÓRKĄ JAKO WŁAŚCICIEL ŻĄDA ABYŚMY SIĘ WYMELDOWAŁY Z POBYTU STAŁEGO MIESZKAM TAM TRZY LATA I OPŁACAM RACHUNKI ZA MIESZKANIE I INNE ŚWIADCZENIA DO TEJ PORY NIE INTERESOWAŁ SIĘ ON TYM MIESZKANIEM TERAZ GROZI MI EKSMISJĄ A JA Z CÓRKĄ NIE MAM MOŻLIWOŚCI ZAMELDOWAĆ SIĘ GDZIE INDZIEJ I NIE MAMY DOKĄD IŚĆ CO MOGĘ W TAKIEJ SYTUACJI ZROBIĆ JAK BRONIĆ SIĘ PRZED EKSMISJĄ NA BRUK

 • Nowojorski(2008-12-10 20:41) Odpowiedz 00

  NIe wyjedzajcie za granice zwlaszca do muzinow. Konsekwencje moga byc straszne,Utrata calego dorobku materilnego z okresu ponad 40 lat. Wszysto odbywa sie w majestacie prawa Np prawa do zchowkui i tajemniczej egekucjii lokalu mieszkalnego oczywiscie odpowiednia wycena w ii teminieaby mogla kupic rodzina komornika i wszczac niezwocznie procedure wymeldowania i to skutecznie. Prawo jest prawem. Dluznikiem mozna zrobic po smierci najuczciwsza i najsprawiedliwsza osobe. Mozna ja znieslawic i zniesc z powierzchni ziemi jej grob. Wazny testament notarialny potraktowac jak swistek papieru bez zadnej wartosci.

 • M(2010-02-22 17:26) Odpowiedz 00

  MAM PYTANO,JEŚLI CHODZI O WYMELDOWANIE KONKUBINENTA,KTÓRY NIGDZIE NIE PRACUJE,NIC NIE ROBI,A UWAŻA SIĘ ZA WŁAŚCICIELA,NIE MA ŻADNEGO SWOJEGO WKŁADU W MIESZKANIE NIE MA NIC?
  CO ROBIĆ JAK TAKIEGO WRZODA WYMELDOWAĆ?

 • mika(2010-02-17 12:27) Odpowiedz 00

  witam ! chciałabym dowiedzieć się czy właściciel domu który mieszka w tym budynku może wymeldowac wnuczke która jest zameldowana lecz nie mieszka w tym miejscu jużod 11 lat . przyjezdza czasem do rodziców którzy tez tam mieszkają ale trwa to zaledwie 2-3 godz. przez te 11 lat była zameldowana tymczasowo w domu ojca jej byłego meza przez 5 lat

 • Agata =((2009-08-18 14:15) Odpowiedz 00

  Witam.Podobne problemy,podobne sytuacje ja mam dwojke nieletnich dzieci,opuscilam lokal tam gdzie jestem wraz z dziecmi zameldowana poniewarz ojciec dzieci Uzywal przemocy wobec mnie i dzieci na to wszystko patrzyly.Nie przebywam wiecej niz 6 msc w miejscu zameldowania ,a teraz dostalam pismo z Urzedu o Wszczeciu Postepowania w sprawie wymeldowania mnie i moich dzieci.Za bardzo nie wiem czy uda mi sie cos zrobic w tej sprawie?Czekam na madre podpowiedzi.

 • sesese(2009-07-31 11:09) Odpowiedz 00

  Witam, mam taki problem rodzice 4 lata temu wyjechali wraz z bratem za granicę i tam dostali pobyt czasowy. W tym roku brat kończy 18 lat i chce wyrobić dowód osobisty i jest problem, bo chyba rodzice powinni zgłosić w Gminie swój wyjazd i podać adres pobytu czasowego prawda? Co teraz zrobić w takiej sytuacji???

 • niunia(2009-07-22 20:26) Odpowiedz 00

  Witam mam problem tego typu:chciałabym wymeldować mamę i brata którzy nie przebywają w moim domu na stałe,zjawiają się czasami odebrać pocztę,ale pozostają ciągle ich rzeczy osobiste,oczywiście sami nie maja najmniejszego zamiaru się wymeldować,są dla mnie uciążliwi.Do tej pory nie miałam możliwości ich wymeldować i oto moje pytanie czy nowe prawo pozwoli mi ich bezproblemowo wymeldować?

 • marian(2008-12-03 18:26) Odpowiedz 00

  Jest jeden problem znaki skarbowe juz nie obowiązują od 2 lat obecnie trzeba dokonać opłaty skarbowej w kasie udzędu gminy lub miasta, lub na ich konto...

 • Solo(2008-12-03 22:40) Odpowiedz 00

  A po co ten "odgrzewany kotlet" tu wrzucili? Te przepisy dawno nie obowiązują a artykuł pochodzi z 2006r.
  Widać jaka komuna trwałą. Obywatela traktowano jak bydło. Musiał zgłosić wyjazd/przyjazd jak niewolnik! Nideoczekanie wasze!

 • solo II(2008-12-10 13:12) Odpowiedz 00

  jeszcze obowiazuje trzeba czytac ustawe jest z 2006

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama