Z ważnych przyczyn dotyczących danego udziałowca sąd może orzec o jego wyłączeniu ze spółki. Z żądaniem takim muszą wystąpić wszyscy pozostali wspólnicy, których udziały stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego.

Czy wykorzystywanie kontraktów jest powodem wyłączenia

Jeden ze wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wykorzystuje jej bazy danych oraz inne kontakty biznesowe do prowadzenia innej, konkurencyjnej dla spółki działalności gospodarczej. Czy takie działanie może stanowić przyczynę wyłączenia nieuczciwego udziałowca ze spółki?

Czy udziały wspólnika muszą zostać przejęte

Sąd orzekał o wyłączeniu jednego z udziałowców. Czy to prawda, że warunkiem skuteczności wyłączenia jest, aby udziały wspólnika wyłączonego zostały przejęte przez pozostałych wspólników albo osoby trzecie?

Czy można przyznać prawo mniejszej liczbie współników

Kilka osób zamierza założyć spółkę z o.o. Przyszli udziałowcy chcą w niej zamieścić postanowienie, że jeśli po stronie jednego z nich zajdą ważne powody, z żądaniem wyłączenia wspólnika nie będą musieli występować wszyscy pozostali wspólnicy, lecz ich mniejsza liczba. Czy taki zapis będzie skuteczny?

Czy powództwo może wnieść tylko jeden wspólnik

Wspólnik uważa, że po stronie innego udziałowca zachodzi powód do jego wyłączenia. Chce w tej sprawie wystąpić do sądu, jednak pozostali nie wyrażają takiej chęci i potrzeby. Umowa spółki nie zawiera żadnych postanowień w tym względzie. Czy mimo to może on wystąpić z powództwem?

Czy termin zapłaty ceny ustalają wspólnicy

Udziałowcy spółki z o.o. reprezentujący ponad połowę kapitału zakładowego wystąpili do sądu z żądaniem wyłączenia jednego z nich, który nie wykonywał obowiązków względem spółki. Czy wspólnicy sami mogą ustalić termin zapłaty ceny za przejęty udział?

Czy można zabezpieczyć powództwo

Jeden ze wspólników nadużywa prawa zwoływania zgromadzenia wspólników. W związku z powyższym pozostali postanowili go wykluczyć ze spółki i wystąpili w tym celu na drogę sądową. Czy sąd w celu zabezpieczenia powództwa może zawiesić udziałowca w wykonywaniu jego praw udziałowych w spółce?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej:
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania.