statystyki

Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę blaszanego garażu

autor: Teresa Siudem31.05.2011, 03:00; Aktualizacja: 31.05.2011, 15:37
  • Wyślij
  • Drukuj

Chciałbym postawić na działce metalowy garaż (tzw. przenośny). Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę?





Garaż jest obiektem budowlanym, którego postawienie wymaga co do zasady uprzedniego uzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę (wyrok NSA z 7 listopada 2007 r., II OSK 1443/06, niepubl.). O tym, kiedy wymagane jest pozwolenie na budowę czy zgłoszenie, decyduje treść art. 29 i art. 30 ustawy – Prawo budowlane (dalej ustawa). Z przepisów tych nie wynika, że garaż przenośny zwolniony jest z uzyskania pozwolenia na budowę. Artykuł. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy dopuszcza wprawdzie budowę bez pozwolenia wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2 (łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki). Jednak zgodnie z par. 3 pkt 8 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – garaż nie jest budynkiem gospodarczym. Jest nim natomiast budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia. W zabudowie zagrodowej budynkiem gospodarczym jest także budynek przeznaczony do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych.

Dla obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę nie ma też znaczenia, że garaż jest przenośny i nie będzie trwale połączony z gruntem. Co prawda ustawa – Prawo budowlane nie wymaga pozwolenia na budowę tzw. obiektów tymczasowych (art. 29 ust. 1 pkt 12). Muszą one jednak spełniać dwa warunki jednocześnie: muszą być niepołączone trwale z gruntem i być przewidziane do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu o zamiarze budowy, nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu (wyrok WSA w Warszawie z 27 października 2009 r., VII SA/Wa 1321/09).

Podstawa prawna

Ustawa z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 243, poz. 1623 z późn. zm.).




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 8

  • 1: Stan@ z IP: 195.225.69.* (2011-05-31 17:49)

    Dlaczego redaktor wypisuje rzeczy o których nie doczytał:
    1. Nie ma prawnej definicji budynku gospodarczego - na jakim gruncie ma powstać taki obiekt
    - czy na podstawie warunków zabudowy, czyli na nieruchomości pod zabudowę
    - czy na "Zgłoszenie" - czy ma powstać na nieruchomości gruntowej - bez planu miejscowego (art. 29 ust. 1 pt. 2)
    2. A co z budynkiem - garaż przenośny - to przecież budynek gospodarczy nie mieszkalny.
    Poczytać trzeba wyroki:
    II SA/Wr 321/10 - Wyrok
    Stanowisko Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego z dnia 26.05.2010 r.
    II SA/Gd 66/10, - wyrok
    II SA/Gd 173/11 - wyrok

  • 2: jadzia z IP: 178.42.151.* (2011-06-03 22:38)

    Drogi Panie, mącisz Pan, bo w warunkach technicznych tj. rozporządzeniu wykonawczym do ustawy Prawa budowlanego jest zdefiniowane, że:
    „budynku gospodarczym - należy przez to rozumieć budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych,”

  • 3: Stan@ z IP: 195.225.69.* (2011-06-05 18:40)

    Pani Jadziu - Proszę doładnie doczytać art. 29 ust. 1 pkt. 2 Prawa budowlanego.
    To co cytujesz to - "Definicja" tego budynku dotyczy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
    Budynek gospodarczy może być na nieruchomości gruntowej nie musi być tylko w mpzp.

  • 4: jadzia z IP: 83.28.199.* (2011-06-26 22:10)

    Panie Stanie, myli Pan pojęcia. Pozdrawiam.

  • 5: Sławek z IP: 212.122.206.* (2011-09-18 19:46)

    Garaż garażem a ja chciałbm zamontować schody prowadzące z podwórza na balkon, czy także muszę mieć na nie pozwolenie? Pozdrawiam Sławek

  • 6: Waldi z IP: 94.40.126.* (2011-10-16 22:29)

    Mam pytanie. Chcę postawić blaszaka na dwa auta, na działce budowlano-usługowej o pow. 2100 m kw. Na działce jest nowy dom, w którym mieszkamy, działka jest na wsi, garaż murowany jest dostawiony do szczytu domu, na wszystko mamy pozwolenie na budowę. Czy muszę zgłaszać do urzędu, że chcę postawić taki garaż blaszany na dwa auta, o powierzchni ok 35-40 m kw? Pozdrawiam.

  • 7: olek 86 z IP: 89.74.69.* (2011-11-20 12:06)

    Czy na postawienie śmietnika z przęseł do budowy płotu betonowego trzeba mieć pozwolenie przy bloku na gruncie prywatnym

  • 8: kris z IP: 89.200.229.* (2011-12-19 20:51)

    mam pytanie dzierżawię grunt od spółdzielni na której znajduje się garaż . garaż stoi już 10 lat , nagle ktoś zwariował i każe wszystkie garaże usunąć , ponieważ nikt nie posiada pozwolenia na postawienie garażu.Czy jest to zgodnie z prawem?

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie