Czy najemca powinien zapłacić malarzowi

Po pięciu latach użytkowania wynajęte mieszkanie wymaga remontu, a okna, ściany i drzwi ponownego pomalowania. Właściciel odmawia wykonania tych prac, twierdząc, że obciążają one lokatora. Czy muszę ponieść wydatki związane z malowaniem okien, ścian i drzwi?

Czy lokator musi wymienić grzejniki

Przed kilkunastu laty na swój koszt zastąpiłem w wynajmowanym mieszkaniu piece na etażowe centralne ogrzewanie, które teraz wymaga wymiany. Nowy właściciel kamienicy nie chce sfinansować tych prac, twierdząc, że obciążają one lokatora. Czy ma rację?

Czy potrzebna jest zgoda właściciela

W wynajmowanym przeze mnie mieszkaniu nie ma łazienki. Chcę wydzielić część kuchni, odgrodzić tę powierzchnię ściankami gipsowymi i zainstalować tam prysznic. Czy muszę na to uzyskać zgodę właściciela?

Czy właściciel kupi najemcy nowy sedes

W wynajmowanym mieszkaniu pękła misa klozetowa. Spowodowało to zużycie materiału, ponieważ nikt w sposób mechaniczny jej nie uszkodził. Czy mogę żądać od właściciela lokalu, aby wymienił muszlę klozetową na nową?

Czy drobne naprawy obciążają najemcę

Chcę wynająć mieszkanie. Właściciel twierdzi, że będę odpowiadał za stan techniczny lokalu i poniosę wydatki na naprawę urządzeń, które się w nim znajdują. Czy muszę też zapłacić za naprawę pieca gazowego do podgrzewania wody i kuchenki elektrycznej?

Czy wynajmujący musi usunąć awarię

Wynajmuję mieszkanie, dokonuję drobnych napraw urządzeń, które w nim się znajdują. Czy mogę domagać się od właściciela, aby usuwał poważniejsze awarie?

Czy odnawia się lokal przed wyprowadzką

Po zakończeniu umowy najmu chcę zmienić mieszkanie. Czy muszę odnowić zajmowany do tej pory lokal?

Czy trzeba określić stan techniczny lokalu

Syn chce wynająć mieszkanie. Czy może domagać się sporządzenia protokołu określającego stan zużycia urządzeń znajdujących się w lokalu?

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na powyższe pytania. Zobacz artykułu w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie remonty na swój koszt musi przeprowadzić lokator.